Webinarium ziemniaczane – Zielony Ład – wyzwanie dla ochrony ziemniaka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Webinarium ziemniaczane – Zielony Ład – wyzwanie dla ochrony ziemniaka

20.05.2021autor: Janusz Biernacki

Ziemniak to stała kultura w naszych płodozmianach, lecz wymagająca intensywnej ochrony. Wprowadzany przez UE program Zielony Ład stawia jednak duże wyzwania w zakresie stosowanych środków.

Jak zatem skutecznie chronić plantację ziemniaka w obliczu coraz większych ograniczeń substancji czynnych? Odpowiedź na to pytanie zawiera jeden z tematów dzisiejszego webinarium ziemniaczanego „top agrar Polska”, którego partnerem jest firma Corteva. Wykład o tym zagadnieniu przedstawił natomiast dr Jerzy Osowski z IHAR–PIB o. Boninie.
Po tym sezonie wypada jedna z ważniejszych dotychczas substancji czynnych – mankozeb – stosowanych m.in. w uprawie ziemniaka. To moim zdaniem spowoduje duże zamieszanie w programach ochrony ziemniaka. Ponadto najważniejsze choroby, tj. zaraza i alternarioza mają dużą trudność w wytworzeniu na nią odpornych szczepów, ze względu na zróżnicowany mechanizm jej działania – mówił ekspert.

Zaraza i alternarioza to najgroźniejszy duet patogenów w uprawach ziemniaka. W latach sprzyjających ich rozwojowi mogą spowodować straty w plonach do kilkudziesięciu procent, a zaraza nawet do 100%.
– Obecnie istnieje jeszcze wiele s.cz. efektywnie zwalczających te patogeny. W wyborze ich pomocne są zwłaszcza wyniki publikowane przez organizację Euroblight – dodał wykładowca. Wskazał m.in. na dużą skuteczność środków bazujących na oksatiapiprolinie oraz mieszaniny mandipropamidu z cymoksanilem. Dobór preparatów i terminy ich stosowania muszą być jednak dobrane do fazy rozwoju ziemniaka, jak i etapu rozwoju choroby w łanie.
– Ważnym elementem zwalczania zarazy jest są m.in. systemy wspomagania decyzji, np. Neg Fry, które ograniczają liczbę zabiegów, zmniejszają koszty ochrony, zachowując dobrą zdrowotność plantacji – podkreślił Osowski.



r e k l a m a
Zapraszamy też na kolejne wykłady naszych ekspertów.
Dr inż. Grzegorz Grochot, Główny Biolog i Expert Techniczny Corteva Agriscience Poland przedstawi temat „Program zwalczania zarazy ziemniaka na bazie doświadczeń z roku 2020 i nowej oferty na zbliżający się sezon”.
Z kolei dr Cezary Trawczyński z IHAR–PIB o. Jadwisin przygotował wykład na temat „Nawadnianie i dokarmianie dolistne – zabiegi wspierające ilość i jakość plonu bulw”.

Zapraszamy do uczestnictwa i zadawania pytań na czacie.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niemcy: uprawy ekologiczne stanowią 10%, a będzie jeszcze więcej?

W Niemczech rolnictwo ekologiczne kwitnie. W ciągu 10 lat liczba gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną wzrosła dwukrotnie. Cel jest jeszcze bardziej ambitny. 

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej
Ziemniaki

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)