Niemcy: uprawy ekologiczne stanowią 10%, a będzie jeszcze więcej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy: uprawy ekologiczne stanowią 10%, a będzie jeszcze więcej?

20.06.2021autor: Dorota Kolasińska

W Niemczech rolnictwo ekologiczne kwitnie. W ciągu 10 lat liczba gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną wzrosła dwukrotnie. Cel jest jeszcze bardziej ambitny. 

W Niemczech rolnictwo ekologiczne rozwija się w zaskakującym tempie. Obecnie na rynku funkcjonuje ponad 26,1 tys. gospodarstw ekologicznych, to więcej o ponad 50% niż 10 lat temu. 

Ponad połowa wszystkich gospodarstw ekologicznych znajduje się w Bawarii (38%) i Badenii-Wirtembergii (17%), 8% gospodarstw ekologicznych znajduje się w Hesji, 7,5% w Nadrenii Północnej-Westfalii i prawie 7% w Dolnej Saksonii.

Obecnie ponad 1,6 mln ha powierzchni Niemiec jest uprawiana metodami ekologicznymi, w porównaniu do 941 500 ha w 2010 roku, co oznacza wzrost o 69%.

Niektóre uprawy mają większe znaczenie w rolnictwie ekologicznym niż w uprawie konwencjonalnej: m.in. trwałe użytki zielone – głównie łąki i pastwiska – stanowiły w 2020 r. ponad połowę powierzchni upraw ekologicznych w Niemczech (52%). Wśród gruntów ornych dominuje uprawa zbóż (48%). Rolnicy chętnie również zajmują się uprawą grochu polnego, bobiku, słodkiego łubinu i soi.

Niemcy mają ambitny cel, aby do 2030 r. nawet 20% gruntów była uprawiana ekologicznie. Patrząc na szybki wzrost zainteresowania taką uprawą, cel jest możliwy do realizacji. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Niemczech obecność inhibitorów w mleku pod szczególnym nadzorem

Od jakości mleka surowego zależy nie tylko cena, jaką otrzymuje za nie jego producent, lecz także jakość wytworzonych z niego produktów. Wymagania konsumentów są coraz wyższe, rośnie też konkurencja pomiędzy przetwórcami, stąd coraz większą wagę przywiązuje się do regulacji dotyczących jakości mleka surowego. Unijne przepisy w tej sprawie są uzupełniane przepisami krajowymi. W Niemczech od lipca ważniejsze niż wcześniej stało się testowanie inhibitorów, które mogą dostać się do mleka w wyniku antybiotykoterapii krów.

czytaj więcej
Ziemniaki

Webinarium ziemniaczane – Zielony Ład – wyzwanie dla ochrony ziemniaka

Ziemniak to stała kultura w naszych płodozmianach, lecz wymagająca intensywnej ochrony. Wprowadzany przez UE program Zielony Ład stawia jednak duże wyzwania w zakresie stosowanych środków.

czytaj więcej
Aktualności

„Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład” - weź udział w międzynarodowej konferencji online!

Konferencja online pt.: „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład” odbędzie się podczas realizowanego w Minikowie Międzynarodowego Dnia Rzepaku „Eurorzepak 2021”. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś - zostało raptem kilka dni!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)