Specjalista w ziemniaku i cebuli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Specjalista w ziemniaku i cebuli

26.01.2021autor: dr Maria Walerowska

Corteva Agriscience zarejestrowała fungicyd Zorvec Endavia przeciwko zarazie ziemniaka i mączniakowi rzekomemu cebuli. Środek ten oparty jest na nowej substancji, tj. Zorvec.

Zorvec Endavia to fungicyd nowej generacji przeciwko zarazie ziemniaczanej. Preparat jest ulepszonym środkiem o obniżonej dawce Zorvec z 15 g/ha do 12 g/ha, co było możliwe dzięki połączeniu skuteczności dwóch substancji czynnych zwalczających chorobę i dodatkowego efektu synergii w formulacji – podkreśla Małgorzata Gago z firmy Corteva.
Jest to profilaktyczny środek grzybobójczy o działaniu powierzchniowym i układowym, w postaci zawiesiny olejowej (OD) do rozcieńczania wodą. Środek zawiera dwie substancje czynne o odmiennym mechanizmie działania: oksatiapiprolinę (wg FRAC grupa 49) i bentiowalikarb (grupa 40 wg FRAC).
– Eksperci EuroBlight oceniają skuteczność tej substancji czynnej na 4,9 w 5-stopniowej skali. Preparat wykazuje przedłużone działanie, dzięki któremu można wydłużyć przerwy między zabiegami o 3 do 4 dni. Jest odporny na zmywanie przez deszcz już po 20 minutach od wykonania zabiegu oraz zapewnia ochronę nowym przyrostom, przemieszczając się do nowych liści rośliny – przekonuje Małgorzata Gago.

Przy zwalczaniu zarazy ziemniaczanej maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha. Środek należy stosować od początku fazy rozwoju liści (BBCH 10) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg wykonuje się zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, a następne zabiegi w miarę potrzeby co 7–10 dni. Przy zwalczaniu mączniaka rzekomego cebuli zalecana jednorazowa dawka to 0,5 l/ha. Preparat Zorvec Endavia stosuje się od fazy trzech liści (BBCH 13) do 28 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. 

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób funkcjonują przechowalnie ziemniaków?

Przechowalnictwo to najważniejszy element jeżeli chodzi o całą produkcję sadzeniaka. Ziemniaki przechowywane są w magazynie średnio około pół roku lub nawet dłużej. Zajmując się uprawą ziemniaka trzeba pamiętać, że na jego końcową jakość ma wpływ traktowanie surowca we wcześniejszych fazach, między innymi przed zbiorem. Skutki nieprawidłowego postępowania widać często dopiero podczas przechowywania.

czytaj więcej

Jęczmień jary – lista zalecanych odmian na sezon 2021

W czystym siewie jęczmień jary uprawiany jest na cele paszowe, browarne, w mniejszym stopniu na kasze. To także gatunek będący głównym komponentem mieszanek zbożowych i zbożowo-strączkowych. Jest też idealną rośliną ochronną przy siewie mieszanek traw z motylkowymi.

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)