W jaki sposób funkcjonują przechowalnie ziemniaków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób funkcjonują przechowalnie ziemniaków?

17.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Przechowalnictwo to najważniejszy element jeżeli chodzi o całą produkcję sadzeniaka. Ziemniaki przechowywane są w magazynie średnio około pół roku lub nawet dłużej. Zajmując się uprawą ziemniaka trzeba pamiętać, że na jego końcową jakość ma wpływ traktowanie surowca we wcześniejszych fazach, między innymi przed zbiorem. Skutki nieprawidłowego postępowania widać często dopiero podczas przechowywania.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób funkcjonują przechowalnie ziemniaków? 
  • Jakie warunki panują w przechowalni ziemniaków?
  • Jak wygląda przechowywanie ziemniaków w gospodarstwie państwa Słotwińskich?
W ubiegłym roku CN Nidzica wykopała ziemniaki z powierzchni 600 ha, więc magazyny szybko się zapełniały, pomimo tego, że rok 2020 nie do końca sprzyjał tej uprawie. Po zakładzie, magazynach i przechowalni oprowadził mnie Radosław Słotwiński, dyrektor ds. produkcji i magazynowania.
r e k l a m a

Ziemniak od razu po wykopaniu potrzebuje przewietrzenia i schładzania

– Jest luty, ale trzeba zacząć od początku, bo przy przechowywaniu ziemniaków bardzo ważne jest wczesne stadium przechowywania. Ziemniak od razu po wykopaniu potrzebuje takiego mega przewietrzenia i schładzania. Te pierwsze dni wpływają na to co w tej chwili mamy w przechowalni. Możemy ugrać parę dni lub parę tygodni – wyjaśnia
Słotwiński.

W przechowalni ziemniaki magazynowane są najczęściej maksymalnie po 5 skrzyniopalet w górę, żeby nie marnować miejsca w magazynie. W skrzynioplalecie jest średnio ok. 600 kg materiału plus waga skrzyni. Skrzyniopalety stawiane są na rozrysowanych na podłodze magazynu szlakach z numerami.

– Jak są wykopki, przyjmujemy kolejne ziemniaki, sortujemy je wstępnie i stawiamy w magazynie. Wszystko jest rozpisywane, żeby była identyfikowalność ziemniaka od samego początku. Do każdej skrzyniopalety przyczepiona jest etykieta ze wszystkimi niezbędnymi danymi: z numerem pola, informacją o odmianie i samochodzie, który ją przywiózł, ilością towaru, miejscem w magazynie – wyjaśnia rozmówca.

Jeżeli chodzi o temperatury przechowania ziemniaków, w zależności czy to są chipsowe, frytkowe, czy sadzeniaki, temperatura przechowywania waha się od 4 do 8 oC, zależy to również od odmiany.

Nad tym wszystkim sprawuje kontrolę komputer, który steruje klimatem hali. Radosław Słotwiński pokazał, że można też zrobić niezależnie klimat danej hali, bo system sterujący ma 7 programów uruchamianych w zależności od panujących w danej chwili warunków.

– Praca na takim programie jest bardzo wygodna, bo mogę sterować zarówno z biura, jak i z laptopa będąc w domu. Oczywiście, jak przy każdych zaawansowanych rozwiązaniach może się coś zdarzyć i urządzenia nie dadzą sobie rady, więc trzeba przyjechać nawet w nocy pobiegać i sprawdzić, co się dzieje, ale to są sporadyczne przypadki – podsumowuje dyrektor ds. produkcji i magazynowania.

Ziemniaki magazynowane są po 4 lub maksymalnie 5 skrzyniopalet w górę, żeby nie marnować miejsca w magazynie. Skrzyniopalety stawiane są na rozrysowanych na podłodze magazynu szlakach z numerami
  • Ziemniaki magazynowane są po 4 lub maksymalnie 5 skrzyniopalet w górę, żeby nie marnować miejsca w magazynie. Skrzyniopalety stawiane są na rozrysowanych na podłodze magazynu szlakach z numerami

Klienci wcześniej rezerwują sobie wybrane odmiany

Pan Radosław prezentując zakład wyjaśnił, że teraz jest dość spokojnie, a największy ruch zaczyna się, gdy robi się ciepło. Wtedy ludzie zaczynają zgłaszać się i odbierać sadzeniaki, a najwięcej odbiorów jest przed samym sadzeniem. Takie rozwiązanie jest dla klientów wygodne i pewne, bo jeżeli odebraliby ziemniaki wcześniej i źle przechowywali, ziemniaki będą gnić lub mogą się po prostu zepsuć.

– Często jest tak, że klienci wcześniej rezerwują sobie wybrane odmiany lub od razu kupują, ale u nas chcą przechować do wiosny, bo wiedzą, że jest taka możliwość, wszystko można określić w umowach podpisywanych z klientami – wyjaśnia Radosław Słotwiński.

Przedstawiciel centrali wyjaśnia, że zawsze starają się tak planować i organizować wywozy, żeby część ziemniaków wyjeżdżała już w listopadzie lub w grudniu, bo przy areale 600 ha naprawdę jest co magazynować i przechowywać. W grudniu 2020 r. pewne partie ziemniaków wyjechały do klientów dysponujących przechowalniami i przygotowanych do przyjęcia towaru.

– Warto dodać, że do wyjeżdżających palet dajemy dodatkowe duże etykiety, gdzie jest narysowany taki jakby komiks, jak postępować z ziemniakami, jak przechowywać, jak przesypywać, jak ich nie obić i mamy komunikat zwrotny, że jest to bardzo dobry pomysł i klienci korzystają z naszych wskazówek – wyjaśnia pan Radosław.

W najbliższych tygodniach w CN Nidzica zacznie się naprawdę gorący okres. Często jest tak dużo pracy, że ziemniaki sortowane są nawet na trzech sortownikach jednocześnie, następnie wszystkie ziemniaki są pakowane według upodobań klienta, najczęściej w worki 50 kg lub w big bagi. Oczywiście każdy sadzeniak pochodzący z plantacji będącej pod stałą kontrolą posiada paszport potwierdzający zdrowotność.

– Jak pakujemy ziemniaki jadalne, na opakowaniach widnieją nasze etykiety, na których napisane jest, jaka to odmiana, numer dystrybucji i logo „Produkt Polski”. U nas produkt jest w pełni identyfikowalny – podkreśla z dumą rozmówca.

Często klienci wcześniej rezerwują sobie wybrane odmiany ziemniaków lub od razu kupują, ale chcą przechować w centrali do wiosny, bo wiedzą, że jest taka możliwość i warunki można określić w umowach podpisywanych z Centralą Nasienną
  • Często klienci wcześniej rezerwują sobie wybrane odmiany ziemniaków lub od razu kupują, ale chcą przechować w centrali do wiosny, bo wiedzą, że jest taka możliwość i warunki można określić w umowach podpisywanych z Centralą Nasienną

Certyfikaty GMP+ i Globall Gap

Identyfikowalność była zawsze mocną stroną Centrali Nasiennej z Nidzicy, ponieważ jako firma jest certyfikowana m.in. przez GMP+ i Globall Gap. Certyfikat GMP+ zapewnia spójność całego procesu oraz zgodność z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa łańcucha żywności. System GMP+ to standard, jaki producent musi spełniać w swoich procesach produkcyjnych. Produkty muszą być spójne i wysokiej jakości, muszą być odpowiednie do ich przeznaczenia i powinny spełniać wymagania na dopuszczenie do obrotu lub specyfikację produktu.
 
Rozmówca podkreśla, że dla centrali priorytetem jest certyfikat GLOBAL GAP, który wymaga dużo pracy, ale bez niego są nikłe szanse, żeby dostać się na jakiś szerszy rynek. Certyfikat jest wymagany m.in. przez sieci handlowe. W tej chwili rynek oczekuje tego, żeby okazać odpowiednie dokumenty potwierdzające nie tylko jakość, ale również bezpieczeństwo produkowanej żywności. Żeby uzyskać certyfikat GLOBAL GAP trzeba spełnić wiele wyznaczonych standardów opartych na systemie HACCP, zawierających wytyczne do spełnienia przepisów prawa krajowego i międzynarodowego. Podczas kontroli sprawdzane są również aspekty oddziaływania produkcji rolniczej na środowisko. Posiadacz certyfikatu GLOBAL GAP to świadomy producent, który wie jak jego działalność wpływa na jakość i bezpieczeństwo produkowanej żywności.

Radosław Słotwiński, dyrektor ds. produkcji i magazynowania w CN Nidzica wyjaśnił, że zawsze starają się tak planować i organizować wywozy, żeby część ziemniaków wyjeżdżała już w listopadzie lub grudniu
  • Radosław Słotwiński, dyrektor ds. produkcji i magazynowania w CN Nidzica wyjaśnił, że zawsze starają się tak planować i organizować wywozy, żeby część ziemniaków wyjeżdżała już w listopadzie lub grudniu

Ziemniaki z Nidzicy są w pełni identyfikowalne, na opakowaniach widnieją etykiety, na których napisane jest jaka to odmiana, widnieje również numer dystrybucji i logo „Produkt Polski”
  • Ziemniaki z Nidzicy są w pełni identyfikowalne, na opakowaniach widnieją etykiety, na których napisane jest jaka to odmiana, widnieje również numer dystrybucji i logo „Produkt Polski”

Trwa budowa nowej hali

W Nidzicy trwa budowa nowej hali dedykowanej ziemniakom jadalnym, w której obowiązywał będzie międzynarodowy standard bezpieczeństwa jakości BRC. Uzyskanie przez firmę certyfikatu BRC dla całej marki produktów lub dla konkretnego produktu marki jest gwarancją, że dany produkt pomyślnie przeszedł specjalistyczne testy i inspekcje, że jest wysokiej jakości i bezpieczny dla konsumentów.

– Chciałbym dodać, że taki certyfikat jest dla nas bardzo ważny, ponieważ jest wymagany przez sieci handlowe, jeżeli chcielibyśmy wprowadzać własne produkty do sprzedaży sieciowej. Co ważne, certyfikat BRC przyznaje się na 6 lub 12 miesięcy licząc od daty wydania certyfikatu, w zależności od uzyskanego poziomu A, B, C lub D, po upływie tego okresu wymagana jest ponowna certyfikacja – wyjaśnia ekspert z Nidzicy. Rozmówca wyznał, że w nowym magazynie powstanie kolejna zautomatyzowana niezależna pakownia do ziemniaków sadzeniaków. Wszystko w nowej hali podporządkowane będzie produkcji ziemniaka jadalnego.

W Nidzicy trwa budowa nowej hali dedykowanej ziemniakom jadalnym, w której obowiązywał będzie międzynarodowy standard bezpieczeństwa jakości BRC

  • W Nidzicy trwa budowa nowej hali dedykowanej ziemniakom jadalnym, w której obowiązywał będzie międzynarodowy standard bezpieczeństwa jakości BRC



Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Zdjęcia:  Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dramat rolników. Sprzedają ziemniaki po 30 gr/kg, a rząd chce im pomóc… kredytem

Kryzys coraz bardziej dotyka rolników zajmujących się uprawą ziemniaków i warzyw. Ceny za produkty rolne są dramatycznie niskie. Dlatego rolnicy apelują do ministerstwa rolnictwa o pomoc. Resort odpowiada, że rolnicy mogą korzystać z… kredytów preferencyjnych.

czytaj więcej
Ziemniaki

Specjalista w ziemniaku i cebuli

Corteva Agriscience zarejestrowała fungicyd Zorvec Endavia przeciwko zarazie ziemniaka i mączniakowi rzekomemu cebuli. Środek ten oparty jest na nowej substancji, tj. Zorvec.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)