Skrobia także ucierpiała
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skrobia także ucierpiała

25.07.2021autor: Janusz Biernacki

Mówi się, że uprawa ziemniaków i produkcja skrobi jest stabilna, i że pandemia tak mocno się na tym rynku nie odcisnęła. Tymczasem nawet największy gracz na rynku – Chiny – ograniczył areał ziemniaka, a ceny tego towaru od lat dyktują światowi liderzy.

Chociaż obecnie sytuacja pandemiczna w kraju i Europie znacznie się poprawia, to niestety, koronawirus wpłynął także negatywnie na rynek skrobi. Przemysł skrobiowy, w tym ZPZ Piła, skutki pandemii zaczął odczuwać w połowie 2020 r. Rozpoczęła się wówczas systematyczna, trwająca do stycznia i lutego br. obniżka cen skrobi do 400–410 €/t, tj. ok. 40% mniej niż rok wcześniej. Z kolei w poprzednich latach niższe krajowe plony sprawiły, że ubiegłoroczne ceny kontraktacyjne w firmie były najwyższe w ostatnich 5 latach. Płacono 28–38 gr/kg ziemniaków, w zależności od ich jakości i zawartości skrobi.
Na obecną sytuację ekonomiczną sektora skrobiowego wpływa także spadek światowego popytu na skrobię ze względu na ogólne spowolnienie gospodarcze oraz wyprodukowanie w Europie duże jej ilości. Kampanie jesienne były udane pod względem zbiorów ziemniaka skrobiowego, a w Polsce produkuje się jej rocznie 170–200 tys. t. Ponadto, wiosną br. w Europie Zachodniej niektóre firmy wyprodukowały dodatkowo tani krochmal z ziemniaków jadalnych oraz przeznaczonych na frytki i chipsy.
Cenę dyktuje rynek
W 2020 r. kontraktacja ziemniaków skrobiowych w ZPZ Piła była rekordowo wysoka. Sezon ten okazał się ponadto największy pod względem produkcji skrobi, co wynikało z urodzaju ziemniaków. Z tej nadprodukcji niektóre firmy wejdą w kampanię 2021 r. z zapasami, a dodatkowo światowy spadek cen skrobi bardzo komplikuje sytuację. Niestety, polscy producenci skrobi nie mają wpływu na światowe ceny tego towaru. Liczącymi się graczami są tu firmy zachodnie, np. z Danii, Niemiec i Holandii. Z kolei skrobia wyprodukowana w Polsce trafia w 80–85% na eksport na wszystkie kontynenty, a 15–20% przerabiane jest w kraju, głównie przez sektor spożywczy. Proporcja ta świadczy o dużej zależności naszych producentów od koniunktury światowej.
Pełny tekst o zaawansowaniu prac nad programem "Polski ziemniak" znajdziesz w nowym wydaniu kwartalnika "Ziemniaki" 3/2021. Dodatek można zakupić tylko z prenumeratą miesięcznika "top agrar Polska".
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym się cechuje biodegradowalna skrobia termoplastyczna?

Ten ciekawy, innowacyjny produkt Grupy Azoty S.A w Tarnowie, został nagrodzony na Targach Potato Poland – XXVIII Krajowych Dniach Ziemniaka. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna otrzymała nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a okolicznościową statuetkę odebrał dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. Tomasz Węsierski.

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej
Ziemniaki

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)