Czym się cechuje biodegradowalna skrobia termoplastyczna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym się cechuje biodegradowalna skrobia termoplastyczna?

06.09.2021autor: Marek Kalinowski

Ten ciekawy, innowacyjny produkt Grupy Azoty S.A w Tarnowie, został nagrodzony na Targach Potato Poland – XXVIII Krajowych Dniach Ziemniaka. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna otrzymała nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a okolicznościową statuetkę odebrał dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. Tomasz Węsierski.

Skrobia termoplastyczna zgodna z założeniami Zielonego Ładu

Przyznane wyróżnienie jest docenieniem naszej ponaddwuletniej pracy nad wytworzeniem skrobi termoplastycznej – produktu, który odpowiada na cele Europejskiego Zielonego Ładu. Przed nami dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały z tworzyw przyjaznych środowisku. Nie mam wątpliwości, że dzięki naszej technologii będziemy istotnym graczem na rynku tworzyw biodegradowalnych – mówi Tomasz Węsierski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A.

Biodegradowalną skrobię termoplastyczną – polimer pochodzenia naturalnego, nieprzetworzony chemicznie, opracowali specjaliści Centrum Badawczo-Rozwojowego w Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Działa tam pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Polimer jest przyjazny dla środowiska, ponieważ produkty rozkładu to związki bezpieczne, występujące w przyrodzie.

r e k l a m a

Co można wytwarzać ze skrobi termoplastycznej?

Ze skrobi termoplastycznej można wytwarzać m.in. opakowania jednorazowego użytku, torby, pudełka, doniczki, które rozkładają się w ziemi w ciągu pół roku. Stuprocentowa biodegradowalność została potwierdzona badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP oraz do Europejskiego Urzędu Patentowego.

Potato Poland to coroczne ogólnopolskie targi, których organizatorem jest Polska Federacja Ziemniaka, współorganizatorami MRiRW oraz IHAR – PIB w Radzikowie. W tym roku finał imprezy odbył się na Pomorzu, w powiecie lęborskim, w miejscowości Charbrowo – regionie znanym z produkcji ziemniaków.


Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty
Zdjęcie: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty wie jakie są zalety "zielonych ogrodzeń"

Większość firm, zwłaszcza związanych z rolnictwem, stawia na zrównoważony rozwój. Ma to sens, a Europejski Zielony Ład wywiera dodatkową presję. Wiele firm pokazuje ciekawe pilotażowe rozwiązania prośrodowiskowe. Sadzenie drzew, kwietne łąki, domki dla owadów zapylających – każde rozwiązanie jest ważne. 

czytaj więcej
Ziemniaki

Skrobia także ucierpiała

Mówi się, że uprawa ziemniaków i produkcja skrobi jest stabilna, i że pandemia tak mocno się na tym rynku nie odcisnęła. Tymczasem nawet największy gracz na rynku – Chiny – ograniczył areał ziemniaka, a ceny tego towaru od lat dyktują światowi liderzy.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)