Bawaria z najniższymi plonami ziemniaków od 10 lat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bawaria z najniższymi plonami ziemniaków od 10 lat

22.09.2022autor: Janusz Biernacki

W tym roku susza i upały nawiedziły także południowe Niemcy i znacząco zmniejszyły plony ziemniaków. Według lokalnych szacunków w Bawarii wyniosą one ok. 350 dt/ha, co jest najniższym wynikiem od 10 lat.

Ocena przed zbiorami przeprowadzona przez Bawarski Krajowy Ośrodek Badawczy Rolnictwa (LfL) dostarcza pierwszych wskaźników dotyczących jakości i wielkości zbiorów: ziemniaki jadalne osiągają w tym landzie średni plon 358 dt/ha, a przemysłowe 330 dt/ha – najniższe od 10 lat. Dla ziemniaków jadalnych oznaczono także średnią zawartość skrobi na poziomie 14%, a dla odmian skrobiowych 18%. Ponadto, we wszystkich próbkach zawartość skrobi wynosi 15% powyżej średniej z ostatnich 10 lat.
Z kolei plon handlowy oszacowano na podstawie plonu brutto i potencjalnych wad bulw. Wyniósł on średnio 336 dt/ha dla wszystkich próbek, z czego 345 dt/ha dla ziemniaków jadalnych i 318 dt/ha dla przemysłowych. Najlepsze wyniki uzyskano w Dolnej Bawarii i Górnej Bawarii, gdzie wystąpiły nieco wyższe opady deszczu.
Małe opady od kwietnia
– Już w kwietniu rok charakteryzował się niewielkimi opadami. Ponadto latem dni upalnych było znacznie więcej niż w poprzednich latach, co oznaczało, że rośliny ziemniaka przestały rosnąć i utrzymywały jedynie przeciętny potencjał plonotwórczy – mówi dr Maria Linderer z Instytutu Gospodarki Żywnościowej i Rynków LfL. Od suszy szczególnie ucierpiały okręgi frankońskie i Górny Palatynat, natomiast Południowa Bawaria odnotowała znacznie więcej opadów niż północna Bawaria.
Wyższe plony z wczesnych nasadzeń
Bawarskie plantacje ziemniaków, które zostały wysadzone wcześniej uzyskały dużo lepsze plony niż z upraw sadzonych w późniejszych terminach, ponieważ były w stanie skorzystać z wczesnowiosennej wilgotności gleby. Ogólnie w roku zbiorów było też mniej wad jakościowych niż w roku poprzednim, chociaż nie dotyczy to wszystkich ocenianych cech. Ze względu na silną suszę redliny pękały częściej, co prowadziło do większego zazieleniania bulw. Z powodu braku wody są one także dość często zdeformowane, co obniża ich wartość handlową, zwłaszcza w grupie odmian jadalnych. Nawadnianie zwykle zwiększało plony, ale wiąże się ono z wysokimi kosztami energii i nie były już w stanie zrekompensować długiego braku wilgoci, zwłaszcza gdy dni stawały się coraz cieplejsze, a upały spowalniały wegetację.
Ocena upraw
Ocena jakości LfL przed zbiorami jest przeprowadzana od 14 lat i dostarcza wstępnych informacji na temat jakości i plonu rocznych zbiorów. Tegoroczne szacunki opierają się na pobraniu próbek z 69 pól ziemniaczanych w 29 okręgach, w tym 46 z ziemniakami konsumpcyjnymi i 23 z odmianami przemysłowymi. Pobieranie próbek i punktacja odbyła się w sierpniu 2022 r. przez pracowników LKP i grup producenckich. Przy klasyfikowaniu wyników należy zauważyć, że plony oszacowane przed zbiorami są zwykle o 10–20% wyższe niż plony rzeczywiste, ponieważ nie są tu brane pod uwagę czynniki zmniejszające, tj. brzegi pól i uwrocia.
[oprac. bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Czy uprawa ziemniaków jeszcze się opłaca? Rynek w sezonie 2022

Jak wyglądały zbiory ziemniaków w sezonie 2022? Już od startu zbioru młodych ziemniaków sytuacja na rynku była niestabilna, warunki handlowe zmieniały się jak w kalejdoskopie. Czy uprawa ziemniaka jeszcze się opłaca? Co z cenami?

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej
Ziemniaki

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)