Seminarium ziemniaczane - Azot nie tylko z granuli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminarium ziemniaczane - Azot nie tylko z granuli

23.02.2023autor: Janusz Biernacki

Jednym z prelegentów naszego seminarium ziemniaczanego we Wrześni był dr. Marek Reich, manager ds. rozwoju i nowych produktów w firmie Chemirol, która była również jednym z partnerów tego wydarzenia.

– Chociaż ostatnio ceny nawozów azotowych znacznie spadły, to i tak ich stosowanie jest ważnym elementem kosztów każdej uprawy. Można je natomiast częściowo ograniczyć, stosując alternatywne źródła tego strategicznego składnika pokarmowego – mówił podczas spotkania dr Marek Reich. Nowym produktem wprowadzanym na rynek przez firmę Chemirol jest BlueN, mikrobiologiczny preparat zawierający bakterie Methylobacterium symbioticum żyjące w symbiozie z rośliną uprawną.
– Wiążą one azot z powietrza i dostarczają go roślinom w formie amonowej w ilości do 30 do 100 kg/ha, w zależności od uprawy, terminu stosowania i warunków aplikacji – dodał ekspert. Można go stosować w uprawach rolniczych, tj. zboża, rzepak, kukurydza, ziemniak, burak cukrowy, soja, słonecznik, użytki zielone, czy rośliny warzywne. Jak deklarował prelegent, produkt jest łatwy do aplikacji opryskiwaczem, kompatybilny z wieloma środkami ochrony roślin i nawozami dolistnymi, jest też bezpieczny dla środowiska. Informacje szczegółowe o możliwościach łącznego stosowania produktu z innymi preparatami są zawarte na str. www.bluen.info.
W ziemniaku jego dawka wynosi 333 g/ha. Zabieg należy wykonać w okresie zwierania się roślin między redlinami, a początkiem kwitnienia (BBCH 25–61).
Potwierdzona skuteczność
Efektywność jego działania została potwierdzona badaniami i certyfikatami m.in. IHAR oraz UP w Poznaniu (patrz slajd).
W badaniach wykazano np. lepszy stopień odżywiania ziemniaka azotem w okresie wegetacji w odniesieniu do nawożenie mineralnego.
– Zastosowanie BlueN łącznie z nawożeniem mineralnym zmniejszyło udział w strukturze plonu bulw średnich o średnicy 35–60 mm, a zwiększyło tych powyżej 60 mm. Jedną z ważnych praktycznych zalet produktu jest odporność użytych w nim bakterii na mróz. Jeśli stres termiczny nie zabije roślin, przeżyją też bakterie – stwierdził Reich. Firma zaleca ponadto, aby przed wlaniem produktu do zbiornika opryskiwacza, wstępnie rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1 : 2, czyli 500 g preparatu/1 l wody. Proces ten można również wykonać przy pomocy rozwadniacza lub po napełnieniu 1/3 zbiornika opryskiwacza wodą wsypać produkt, nie używając sita wlewowego.
[bie] 
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawadnianie z satelity – czy to możliwe?

Oczywiście woda bezpośrednio z satelity dotarłaby do roślin w niewielkiej ilości. Nie o to chodzi, aby tak właśnie postępować. Jednak technologia satelitarna jest w stanie wspomagać nawadnianie, co przekłada się na konkretne oszczędności wody, paliwa i czasu.

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej
Ziemniaki

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)