Utrata punktów BCS odbija się na zdrowiu krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Utrata punktów BCS odbija się na zdrowiu krów

02.10.2019

Jeśli po wycieleniu krowy stracą więcej niż jeden punkt (w skali BCS), z większym prawdopodobieństwem wystąpi u nich mastitis, metritis oraz przemieszczenie trawieńca. Wydajność oraz płodność pozostają bez zmian.

Punktowy wskaźnik kondycji (BCS) jest dobrym sposobem oceny żywienia krów. Warto jednak pamiętać, że każdej chorobie towarzyszy zauważalna utrata masy ciała, co negatywnie wpływa na płodność. Na początku laktacji zawsze dochodzi do utraty kondycji ciała. Jeśli jest ona bardzo widoczna, częściej dochodzi do martwych urodzeń  oraz częściej rodzą się cielęta płci męskiej.

Jak spadek kondycji wpływał na zachorowalność krów i płeć rodzących się cieląt?

Grupa robocza z Michigan przetestowała wyżej postawione hipotezy i zbadała skutki zmian skali BCS o więcej niż jeden punkt w czasie pierwszych 30 dni laktacji. Badaniem objęto  1000 krów, u których dokonywano oceny BCS w dniu wycielenia, oraz 30 dni później. Program hormonalny rozpoczynał się od 75 dnia. Badanie na cielność wykonano 35 po inseminacji, a  określenie płci miało miejsce między 60. a 66. dniem ciąży. Wszystkie choroby, które wystąpiły w okresie okołowycieleniowym zostały udokumentowane.
Ocena kondycji jest łatwym w użyciu narzędziem do obserwacji prawidłowości żywienia. W okresie przejściowym utrata kondycji powyżej jednego punktu wskazuje na zwiększoną podatność na choroby.
  • Ocena kondycji jest łatwym w użyciu narzędziem do obserwacji prawidłowości żywienia. W okresie przejściowym utrata kondycji powyżej jednego punktu wskazuje na zwiększoną podatność na choroby.

Jakie wyniki uzyskano?

  • Pierwiastki miały większą kondycję od wieloródek
  • Spadek BCS w pierwszym miesiącu laktacji, zwiększył stopień zachorowalności po wycieleniu
  • Produkcja mleka, wyniki płodności oraz płeć cieląt pozostały bez wpływu
  • Główną przyczyną zbyt wysokich wartości BCS przy wycieleniu były zbyt długie okresy  między wycieleniami.
Middleton et al., 2017
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fitting, czyli przygotowanie zwierząt do wystawy

Zakończył się sezon wystaw zwierząt hodowlanych. Zespoły sędziowskie potwierdzają, że z roku na rok jest coraz lepiej jeżeli chodzi o przygotowanie zwierząt do wystawy i prezentacji na ringu. Poza budową i fizjologią widać, że zwierzęta potrafią zaprezentować się, nie są zestresowane. To nie wzięło się znikąd, widać, że ktoś pracuje ze zwierzętami i przygotowuje je do wystawy. Czyżby fitting na dobre zagościł w Polsce?

czytaj więcej

Jak zapobiegać chorobom zakaźnym w stadzie?

Celem każdego hodowcy i producenta mleka jest osiągnięcie satysfakcjonujących wyników produkcyjnych i finansowych.  Składa się na to bardzo dużo elementów: potencjał genetyczny krów, warunki zoohigieniczne, produkcja pasz gospodarskich, żywienie, warunki atmosferyczne, przestrzeganie zasad biobezpieczeństwa  i wreszcie zdrowie zwierząt.

czytaj więcej

Naukowcy odkryli genetyczne podstawy odporności na mastitis

Nowe badania mające na celu zbadanie, co genetycznie odróżnia krowy mleczne bardziej odporne na zapalenie wymienia, od tych, które są na nie bardziej podatne, zidentyfikowały nowy marker, który może być kluczem do nowych terapii mastitis

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)