Pierwiastki wrażliwsze na niedobory wapnia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwiastki wrażliwsze na niedobory wapnia

09.02.2022

Gorączka mleczna to wciąż duży problem w stadach. Wprawdzie znacznie rzadziej dotyka ona krów po pierwszym wycieleniu (pierwiastek), jednak późniejsze konsekwencje są długie i bardzo szerokie.

Niedobory wapnia u krów sprzyjają wielu chorobom

Niedobory wapnia w okresie okołoporodowym w stadach krów mlecznych to dość powszechne zjawisko, często jednak niedostrzegane, szczególnie jeśli mamy do czynienia z formą podkliniczną. Niestety jak dotąd nie ma na rynku testu, który łatwo i szybko określałby poziom wapnia u cielących się krów. Jest to o tyle istotne, że badania naukowe wskazują na związki między niedoborami wapnia, a zapadalnością na choroby (np. przemieszczenia trawieńca, kwasicę, zaburzenia poporodowe) w pierwszym okresie laktacji. Naukowcy z kliniki weterynaryjnej uniwersytetu w Berlinie badali związek pomiędzy subklinicznym niedoborem wapnia, a zapaleniem macicy (objawiającym się cuchnącym wyciekiem oraz gorączką). 

Podwójne ryzyko zapalenia macicy

Badaniami objęto 4043 krowy rasy hf a jednym z gospodarstw na terenie Meklemburgii Pomorza (Niemcy), którym w fazie przygotowawczej podano kwaśne sole. Poziom wapnia w surowicy krwi oznaczano pobrano podczas wycielenia, 24 godz. po nim oraz na trzeci dzień po wycieleniu.

r e k l a m a
Im starsze krowy, tym obserwowano niższy poziom wapnia w surowicy krwi w dniu porodu oraz dzień później. Wieloródki najniższy poziom wapnia miały w 1. dniu po wycieleniu, a pierwiastki w 3. W grupie doświadczalnej 12% krów zapadło na ostrą formę zapalenia macicy (wśród nich 20% jałówek i 9% wieloródek).

Największe ryzyko zapalenia macicy u pierwiastek z niedoborem wapnia

Przeprowadzone badanie wskazuje, że poziom wapnia zmienia się najbardziej dynamicznie w pierwszych trzech dniach po porodzie. Największe ryzyko zapalenia macicy miały młode zwierzęta (pierwiastki) z niedoborem wapna – zaobserwowano u nich wyraźną korelację między niedoborem wapna w 3. dniu, a zapaleniem macicy. Różnice w przebiegu koncentracji wapna były widoczne nie tylko między grupami: jałówki vs wieloródki, ale również pomiędzy różnymi grupami laktacyjnymi wieloródek. W podsumowaniu doświadczenia autorzy zastanawiali się czy niedobór wapnia jest czynnikiem ryzyka, czy też raczej efektem stanu zapalnego macicy. Aby rozstrzygnąć tę kwestię potrzebne są dodatkowe badania.

  • Młode krowy (pierwiastki) z niedoborem wapnia mają większe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie macicy (fot. elita.de)

Źródło: Venjakob et al. 2019
Zdjęcie główne: Andrzej Rutkowski


Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2020 na str. 36. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  
Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie rozwiązania w oborze rolników z Pomorza wpływają na dobrostan i oszczędności?

Po zaledwie czterech miesiącach budowy, w 2011 roku, Wioleta i Grzegorz Myszkierowie zaczęli zasiedlanie nowej wówczas, obory uwięziowej. Po ponad dekadzie jej użytkowania, żałują nieco, że nie zdecydowali się na obiekt wolnostanowiskowy, który zapewniłby zwierzętom najlepszy z możliwych dobrostan. Bo właśnie dobrostan zwierząt (i oczywiście rozwój produkcji mleka) był nadrzędnym celem tej inwestycji.

czytaj więcej

Jak zapobiegać gorączce mlecznej?

Postać subkliniczna gorączki mlecznej kosztuje 110 euro w przeliczeniu na jeden przypadek, a postać kliniczna aż 265 euro. To pokazuje, jak ważne jest zapobieganie.

czytaj więcej

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)