O 3 kg więcej mleka od krowy dzięki odpowiedniemu oświetleniu obory
r e k l a m a
Partnerzy portalu

O 3 kg więcej mleka od krowy dzięki odpowiedniemu oświetleniu obory

16.07.2020

Oświetlenie obory jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia hodowcy i jakości pracy w budynku inwentarskim. Odpowiednio oświetlona obora jest niezbędnym elementem dla zagwarantowania zwierzętom dobrostanu, jak i poprawienia parametrów produkcyjnych. Jak ekspozycja na promienie świetlne wpływa na zdrowie i mleczność krów?

Coraz większa grupa hodowców zwraca uwagę na jakość i czas oświetlenia w oborze. Cykl dobowy u krów, podobnie jak u innych ssaków, zależny jest od ekspozycji na światło. Odpowiednia ilość promieni świetlnych przekłada się między innymi na wyższą wydajność mleczną,, szybsze zacielenia, manifestację objawów rujowych, a także poprawę kondycji i rozwoju cieląt.

Jak długo krowa powinna być poddana ekspozycji na światło?

Przyjmuje się, że optymalnym czasem oświetlenia dla krów, jest czas pomiędzy 12-14 godzin na dobę. Badania eksperymentalne dowiodły jednak, że wydłużając czas ten czas do 16 godzin na dobę, produkcyjność mleczna wzrosła u krów o około 3 kg mleka więcej w pierwszych 5 miesiącach laktacji. Co więcej, przedłużona ekspozycja na światło znacząco wpłynęła na rozród krów - jałówki szybciej ociągały dojrzałość płciową, a u krów po wycieleniu szybciej pojawiała się pierwsza ruja.

Jakie oświetlenie jest dla krów najlepsze?

Przy budowie nowego obiektu inwentarskiego lub zmiany oświetlenia w oborze już użytkowanej warto zastanowić się nad tym jaki typ oświetlenia jest dla krów najodpowiedniejsze. Najbardziej dopasowanym do wzroku krów oświetleniem jest oświetlenie ledowe, które generuje dużo koloru niebieskiego i zielonego, czyli najbardziej zbliżonego do świata naturalnego. Badania wykazały, że przy równomiernym natężeniu oświetlenia ledowego, (które jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku lamp sodowych) krowy zdecydowanie dłużej odpoczywały oraz częściej odwiedzały roboty udojowe.

Lampy ledowe są wydajniejsze od tradycyjnych lap żarowych czy świetlówek, ponieważ soczewki ledów emitują światło kierunkowo z małymi stratami energii. Lampy ledowe są wprawdzie droższe przy zakupie, ale ich koszty zużycia są do 70 procent niższe. Dodatkową ich zaletą jest pięciokrotnie dłuższa żywotność

Cały artykuł przeczytasz na stronie "Tygodnika Poradnika Rolniczego"


Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kulawizna u krów pod lupą brytyjskich naukowców

Kulawizna jest drugim co do wielkości problemem dobrostanu bydła mlecznego na świecie. Jednak jak dotąd, wiedza dlaczego układ odpornościowy nie jest w stanie usunąć infekcji nadal jest niepełna. To może się jednak w najbliższych latach zmienić za sprawą przełomowego projektu, realizowanego w Wielkiej Brytanii.

czytaj więcej

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?

Jeśli po porodzie łożysko utknęło i nie daje się oderwać, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla krowy. W którym momencie interwencja staje się konieczna?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)