Niebezpieczne konsekwencje stresu w okresie przejściowym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niebezpieczne konsekwencje stresu w okresie przejściowym

15.10.2019

Stres powoduje choroby. Szczególnie u krów znajdujących się w okresie przejściowym, w którym może prowadzić nawet do częstszego występowania zapalenia macicy.

Znany jest powszechnie negatywny wpływ stresu społecznego na ludzi. Natomiast to, na ile mocno może on obciążyć zdrowie krów jest jeszcze w niewielkim stopniu wyjaśnione.

Jak stres wpływa na zdrowie krów w fazie przejściowej?

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia postanowili przyjrzeć się zatem kwestii, w jaki sposób środowisko o silnej konkurencji (2 krowy na jedno miejsce przy stole paszowym) oraz codziennie opóźniająca się pora karmienia wpływają na zdrowie krów w fazie przejściowej. Ogółem przebadano 64 krowy. W przeciwieństwie do grupy doświadczalnej, krowy z grupy kontrolnej miały do dyspozycji jedno miejsce przy stole paszowym na każdą z krów. Ponadto ich przebieg dnia odbywał się według regularnych procedur.  
W wyniku doświadczenia okazało się, że wszystkie krowy, bez względu na to, w jakim środowisku się znajdowały, spożywały taką samą ilość paszy. Jednak krowy "zestresowane" musiały jeść szybciej. Krowy wieloródki poddane działaniu stresu wykazywały wyższe wartości NEFA (gorszy stan metaboliczny) i częściej cierpiały na endometritis (zapalenie błony śluzowej macicy). Efekt ten nie został zaobserwowany u pierwiastek.
Eksperyment pokazuje, jak bardzo potrzebne jest środowisko bezstresowe oraz regularne procedury, zwłaszcza w okresie  przejściowym.

Źródło: Proudfoot i in., 2018
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zraszanie krów podczas upałów jest lepsze niż zapewnienie im cienia?

Cień i zraszanie zwierząt to najczęściej wykorzystywane metody zapobiegania stresowi cieplnemu. Woda zraszająca bardzo skutecznie schładza organizm. Jak jednak należy ustawić częstotliwość zraszania z fazami odpoczynku, aby uzyskać najlepszy efekt chłodzenia?

czytaj więcej

Czy warto wydłużać okres międzywycieleniowy?

Jak długo po porodzie czekać z unasiennieniem? Wystarczy 60, 80, czy może jednak 120 dni? Nie ma reguły – czas odpoczynku powinien być ustalany indywidualnie w gospodarstwie, a wpływa na niego wiele czynników.

czytaj więcej

Jak zatrzymać ciepło na zewnątrz obory?

Już temperatury od 16°C mogą być dokuczliwe dla krów. W centrum doświadczalnym LfL Bayern testowano w jaki sposób powinna być zbudowana obora, aby krowy były w jak najmniejszym stopniu narażone na stres cieplny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)