Czy zraszanie krów podczas upałów jest lepsze niż zapewnienie im cienia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zraszanie krów podczas upałów jest lepsze niż zapewnienie im cienia?

22.11.2019

Cień i zraszanie zwierząt to najczęściej wykorzystywane metody zapobiegania stresowi cieplnemu. Woda zraszająca bardzo skutecznie schładza organizm. Jak jednak należy ustawić częstotliwość zraszania z fazami odpoczynku, aby uzyskać najlepszy efekt chłodzenia?

Jak długo i jak często powinno trwać zraszanie krów podczas upałów?

Naukowcy z Kalifornii w USA badali cztery strategie, w których testowane były różne ilości wody (44 albo 74 litry na spryskiwacz w ciągu 45 minut), różne długości okresu spoczynku pomiędzy kolejnymi cyklami zraszania (przykładowo na przemian 1,5 minuty zraszania, następnie 3 minuty przerwy, bądź w innej grupie 3 minuty zraszania i 6 minut przerwy).

W eksperymencie wzięło udział 20 wysokoprodukcyjnych krów razy HF, zamkniętych na 45 minut w miejscu, gdzie normalnie dostają paszę. Przy zewnętrznej temperaturze powietrza, wynoszącej 29oC, temperatura wody wynosiła 26oC przy względnej wilgotności powietrza - 26%. Aby sprawdzić założenia eksperymentu, naukowcy wykonywali pomiary temperatury ciała, temperatury na powierzchni skóry nóg oraz karku, badali częstotliwość oddechów, jak również temperaturę otoczenia krowy.

Zraszanie dale lepsze wyniki niż samo umieszczenie zwierzęcia w cieniu

Temperatura ciała spada w ciągu 45 minut o 0,3oC do 0,5oC. Wyraźny pozytywny efekt zaobserwowano wówczas, gdy w cyklu 45 minutowym, przerwy były krótsze, a jednocześnie w fazach zraszania wykorzystywano większa objętość wody. Kombinacja ta obniżyła częstotliwość oddychania 0 7 oddechów w 1 minucie. Jednocześnie obniżyła się temperatura w okolicach karku oraz temperatura otoczenia odpowiednio o 0,5oC i 0,4oC. Temperatura ciała spadła przynajmniej o 0,1oC.

Źródło: Tresoldi i inni, 2018

Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stres cieplny u krów zasuszonych wpływa na kondycję cieląt po urodzeniu

Gdy temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza przy wilgotności 75%, krowy już cierpią z powodu stresu cieplnego. Widać go od razu w niższej produkcji mleka, a po pewnym czasie pogarsza się płodność i szwankuje zdrowie.

czytaj więcej

Niebezpieczne konsekwencje stresu w okresie przejściowym

Stres powoduje choroby. Szczególnie u krów znajdujących się w okresie przejściowym, w którym może prowadzić nawet do częstszego występowania zapalenia macicy.

czytaj więcej

Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

Do tej pory poziom stresu u krów można było zmierzyć jedynie poprzez pomiar poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie znaleźli nowy sposób na minimalnie inwazyjne wykrywanie długotrwałego stresu u krów.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)