Jak nie przeoczyć żadnej chorej krowy w stadzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nie przeoczyć żadnej chorej krowy w stadzie?

30.12.2021

Producenci mleka mają dużo pod kontrolą – i w oborze, i w biurze, i w rodzinie. Jak to się dzieje, że udaje się wcześnie rozpoznać chore krowy? Wystarczy przestrzegać 11 prostych zasad.

Gdy rosną wskaźniki zachorowań w oborze

Hodowcy bydła mlecznego mają dużo na głowie i wiele rzeczy do zrobienia. Zajmują się różnymi zagadnieniami – od techniki produkcyjnej, przez sprzedaż produktów, pracę biurową, po obniżenie emisji gazów cieplarnianych, czy umowy związane z ochroną środowiska. A we wszystkich dziedzinach trzeba być na bieżąco!
Czasem niektóre sprawy mogą poczekać. Tak można postąpić jeśli chodzi o warsztat czy zakup nowego krzesła do biura. Gorzej, gdy nagle rosną wskaźniki zachorowań w oborze, a krowy cierpią z tego powodu. Zdrowie zwierząt pogarsza się stopniowo, a więc łatwo przeoczyć kulejącą krowę i dopiero za dwa dni skierować ją na stanowisko korekcji racic, czy nie zauważyć ketozy u krowy świeżo wycielonej.

11 prostych rad z praktyki

Żeby nie przeoczyć żadnej chorej krowy, lekarze weterynarii i kierownicy gospodarstw sformułowali kilka uniwersalnych zaleceń:

r e k l a m a

1. Trzymać się rutyny:

Tylko wtedy, gdy prace rutynowe zostaną wdrożone w możliwie najprostszy sposób, będą one wykonywane zgodnie z zaleceniami – jest przekonany dr Andrea Ruetz z lecznicy weterynaryjnej Kuh-Konzept w Bawarii. Lepiej zdecydować się na prostsze kontrole niż coś porzucić po krótkim czasie bo było zbyt skomplikowane. Urządzenia, leki, narzędzia muszą znajdować się pod ręką, w miejscu stałym, łatwo dostępnym i prostym do utrzymania w czystości. Tablica informacyjna w oborze czy wspólne grupy dyskusyjne na WhatsAppie pomogą w dostępie do informacji wszystkim pracownikom obory.

2. Dobrze zaprojektować oborę:

Szczególnie „zwierzęta ryzyka”, powinny stać tam, gdzie częściej przechodzą pracownicy. Również cielęta skorzystają, gdy boksy są dobrze widoczne – dodaje lekarz weterynarii Mattias Tepferd (NRW).

3. Oddzielić kontrolę od innych zadań:

Wielozadaniowość to mit. Jeśli wykonujesz zadania w tym samym czasie (np. zadajesz paszę i obserwujesz zwierzęta, które nie mogą podejść do stołu), uwaga jest podzielona. Lepiej jest na przykład ocenę kulawizn przeprowadzać w konkretne dni, wpisane jako stały punkt w kalendarzu. Zalecamy ocenę zwierząt co dwa tygodnie, w spokojnym ruchu, np. przy wyjściu z dojarni – radzi dr Katharina Grimm z Practice Group for Claw Health.

4. Stosować trzyetapowy plan postępowania:

Celem jest jak najszybsze wytropienie i przyjrzenie się podejrzanym krowom – mówi dr Grimm. Taka ocena powinna kończyć się przełożeniem na praktykę. Służy temu prosty, trzystopniowy schemat, który może być zastosowany też w wielu innych obszarach poza wykrywaniem kulawizn (tabela 1). Klasyfikacja na poziomie pośrednim zapobiega sytuacjom, w których obserwatorzy w razie niepewności uznają kulawe zwierzęta za „niekulawe”, by uniknąć większego obciążenia pracą.

5. Wykorzystaj pomoce techniczne:

Im większe jest stado krów, tym bardziej pomocne są różnego typu wspomagacze, które rejestrują aktywność, przeżuwanie oraz czasy pobierania paszy. Dużą zaletą tych systemów jest tworzenie alertu z podejrzanymi przypadkami, a rolą hodowcy jest tylko codzienne przeglądanie listy krów podejrzanych. – Każdego ranka o stałej porze sprawdzamy listę alertów dla parametrów zdrowia oraz krowy na początku laktacji – tłumaczy Fiete Strodthoff-Schneider, zarządca stada 370 krów z Wesemarsch (Dolna Saksonia). Podejrzane krowy są systematycznie badane. Ze względu na to, że gospodarstwo zatrudnia pracowników zewnętrznych ważne, by ustalić kto odpowiada za te czynności.

6. Utrzymuj niewielki stan zwierząt w grupach ryzyka:

Aby mieć lepszy wgląd w stado, Fiete Strodthoff-Schneider krowy w pierwszych 21. dniach po wycieleniu kwalifikuje do osobnej grupy (tzw. grupa fresh). Jest ona mniej liczna (około 80%).

7. Przeszkolenie pracowników:

jeśli gospodarstwo zatrudnia pracowników, ważne są szkolenia, które gwarantują ten sam poziom wiedzy wszystkim zatrudnionym i które można natychmiast zastosować w praktyce. Pomagają też łatwe do zrozumienia instrukcje pracy i dobry przykład. Wskazówka: Podkreślaj korzyści z dobrze wykonywanej pracy dla pracowników – np. prawidłowe podścielenie to lepszy stan zdrowia cieląt i mniej pracy!

8. Wystarczająca liczba par oczu:

Anton Scheidl (powiat Rosenheim, Bawaria) w swoim rodzinnym gospodarstwie z 50 krowami rasy simental stosuje podobną koncepcję jak duże gospodarstwa. Również u niego kontrola zdrowia zwierząt polega na połączeniu stałych procedur, znajomości swoich krów i analizy danych z pedometrów. – Czasami trudniejsze od faktycznego wyłapania chorych krów jest natychmiastowe wprowadzenie leczenia w życie; tu właśnie przeszkadza wrodzone lenistwo – mówi Scheidl, uśmiecha się i dodaje – pomaga zazwyczaj presja ze strony innych członków rodziny, którzy też widzą problem. W rodzinie Scheidl obok gospodarza, pracują też starsi członkowie rodziny, którzy mają wystarczająco dużo czasu, aby zająć się tymi specjalnymi zadaniami.

9. Zainwestować w profilaktykę:

Anton Scheidl dodaje, że wiele sytuacji można uniknąć poprzez prawidłową profilaktykę, np. przez dodatek witaminy D3 oraz selenu u krów na początku laktacji.

10. Zwrócić uwagę na krowy zasuszane oraz jałówki:

Zwierzęta, które nie są dojone, stoją niejako poza stadem. Również u nich ważne jest prowadzenie regularnych kontroli oraz profilaktyki.

W trakcie kontroli krów, nie należy robić nic innego. Tak szybciej można wyłapać podejrzane osobniki. Notatki można robić tradycyjnie  – na papierze lub cyfrowo, ale jedne i drugie należy przeanalizować
  • W trakcie kontroli krów, nie należy robić nic innego. Tak szybciej można wyłapać podejrzane osobniki. Notatki można robić tradycyjnie – na papierze lub cyfrowo, ale jedne i drugie należy przeanalizować

11. Neutralne spojrzenie z zewnątrz:

W ramach oceny stada przez lekarza weterynarii lub wspólnie z doradcą hodowlanym, warto regularnie, nieco z boku, spojrzeć na procedury stosowane w gospodarstwie. Równie „otwierająca oczy” jest dyskusja czy wymiana informacji z kolegami po fachu w formie regionalnych grup dyskusyjnych – tłumaczy konsultant ds. zarządzania stadem Matthias Brockmann (Masterrind) i dodaje – mamy zmieniające się co roku grupy czterech gospodarstw. Spotykamy się co kwartał, za każdym razem inne gospodarstwo jest gospodarzem spotkania. Analizujemy dane i oglądamy wspólnie gospodarstwo organizatora meetingu. To świetne rozwiązanie przeciw własnej ślepocie!
C. Stöcker-Gamigliano
Zdjęcia: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie objawy ma metritis u krów?

Metritis, czyli poporodowe zapalenie macicy u krów pojawia się zwykle w pierwszych 21. dniach po porodzie, najczęściej jednak do 10. dnia. Badanie ciepłoty ciała oraz obserwacja krów może skuetcznie pomóc w identyfikacji chorych krów.

czytaj więcej

Głęboka ściółka najlepszym sposobem utrzymywania krów?

Roman Kubicki jest głową rodzinnego gospodarstwa i dobrym przykładem, że można pracować i rozwijać gospodarstwo z najbliższą rodziną. Rolnik podzielił je na trzy części, dzięki temu on i jego dwaj synowie: Marcin i Rafał mają samodzielne gospodarstwa. Jednak panowie wraz ze swoimi rodzinami wciąż pracują wspólnie, uzupełniają się, wspierają lub zastępują, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pan Roman jest dumny, że synowie poszli w jego ślady, bo to nadaje całkiem inny wymiar wszystkim jego działaniom.

czytaj więcej

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)