Co podać krowie na osłabienie poporodowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co podać krowie na osłabienie poporodowe?

05.10.2019

Po wycieleniu krowy są często osłabione. Naukowcy z Virginii (USA) chcieli sprawdzić, czy podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID) wpływa na poprawę zdrowia oraz wydajność.

W tym celu naukowcy zbadali działanie leku przeciwzapalnego zawierającego meloksykam u 237 krów i jałówek:
  • W grupie 1 krowy otrzymywały meloksykam (1 mg/kg masy ciała) przed wycieleniem, a po wycieleniu placebo
  • W grupie 2 krowy otrzymały placebo przed wycieleniem i meloksykam po wycieleniu
  • W grupie 3 krowy otrzymywały placebo przed i po wycieleniu
  • Trudności  w przebiegu porodu były oceniane na podstawie czasu, który upłynął od momentu pojawienia się pęcherza płodowego do narodzin cielęcia (<70 minut uznano za poród łatwy).

Jakie wyniki uzyskano?

  1. Nie stwierdzono różnic pomiędzy grupami w występowaniu chorób poporodowych
  2. Krowy, które otrzymywały meloksykam przed wycieleniem, dawały więcej mleka (grafika 1)
  3. Krowy z grupy 1 (meloksykam przed wycieleniem) miały wyższe wartości składników w mleku, bez względu na to jak przebiegał poród.
 

Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań

W przypadku lekkiego wycielenia, meloksykam może poprawić wydajność. W przypadku porodów trudnych nie można było udowodnić pozytywnego wpływu na późniejszą wydajność mleczną.

Źródło: Swart i in., 2018.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Austriacka mleczarnia zapłaci więcej za mleko od lepiej utrzymywanych krów

Największa, licząca 11 tysięcy dostawców, mleczarnia austriacka Berglandmilch, rozpoczęła od lipca wypłatę ekstra dodatku za dobrostan dla hodowców, którzy chcą zrobić dla swoich zwierząt coś więcej  niż ustawowe minimum.

czytaj więcej

Czy obora z dojem automatycznym zwiększa dobrostan krów?

Jak najbardziej i to dla większości obszarów dobrostanu. Automatyczny system doju (AMS) dostarcza bowiem wielu narzędzi do kontroli dobrostanu, jednak trzeba  pamiętać, że pewien odsetek krów nigdy nie odnajdzie się w robocie udojowym

czytaj więcej

Kulawizny - stały problem w stadach krów mlecznych

Zaburzenia związane z racicami u krów mlecznych spowodowane są przez wiele różnorodnych czynników. Poziom produkcji mlecznej, metody hodowlane, czynniki środowiskowe, dawkowanie i układanie dawek pokarmowych oraz higiena odgrywają bardzo ważną rolę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)