Wąglik w Rosji! Jak doszło do zakażenia?
W obwodzie woroneskim w europejskiej części kraju stwierdzono przypadki zakażenia wąglikiem. W regionie, gdzie wykryto groźną bakterię, wprowadzono stan wyjątkowy.
Jak doszło do zakażenia?
Pierwszy przypadek zakażenia wąglikiem stwierdzono w mieście Paninsk w obwodzie woroneskim, niedaleko granicy z Ukrainą. Potwierdził to miejscowy oddział Rospotrebnadzora, federalnej instytucji odpowiedzialnej za prawa konsumentów i ochrony przed zagrożeniami – poinformował serwis The Moscow Times. Do zakażenia miało dojść przez kontakt z tuszą zakażonego zwierzęcia. Obecność wąglika potwierdzono w badaniach laboratoryjnych.
Na terenie dystryktu Paninsk wprowadzono stan wyjątkowy do 16 listopada 2023 roku. Ten teren zamknięto dla osób z zewnątrz. Mieszkańcom zakazano importu, eksportu, przemieszczania i uboju podatnych na zakażenie zwierząt, a także produktów z nich pochodzących.
Czym grozi zakażenie wąglikiem?
Wąglik to ostra choroba zakaźna u zwierząt i ludzi. Głównie dotyczy bydła, owiec, koni, reniferów i wielbłądów. Wywoływana przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis), wytwarzającą zarodniki o bardzo dużej odporności na warunki środowiska.
Jako choroba odzwierzęca występuje niekiedy u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, wełną i sierścią zakażonych zwierząt. Pojawia się w postaci skórnej (najczęstsza, o dość łagodnym przebiegu) albo płucnej lub jelitowej (o ciężkim przebiegu). Wąglik może być wykorzystany jako broń biologiczna.
mwie
fot. EnvatoElements
dr Mirosława Wieczorek
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>
Najważniejsze tematy