Korea Południowa: masowe szczepienia bydła przeciwko guzowatej chorobie skóry
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Korea Południowa: masowe szczepienia bydła przeciwko guzowatej chorobie skóry

30.10.2023autor: Maryia Khamiuk

Południowa Korea ogłosiła, że planuje zaszczepić całe pogłowie bydła domowego przeciwko chorobie wirusowej bydła, która dotknęła już ponad 3 tysiące zwierząt w kraju. Choroba powoduje gorączkę, a także guzki, owrzodzenia i opuchliznę na skórze bydła.

Choroba niebezpieczna dla gospodarki

Choroba guzowatej skóry bydła (LSD) jest uznawana za jedną z najgroźniejszych chorób zwierzęcych dla gospodarki, ponieważ może spowodować znaczne straty w produkcji mleka i mięsa, a także obniżyć wartość skór. Choroba ta nie jest zakaźna dla ludzi, ale może się łatwo rozprzestrzeniać między zwierzętami przez kontakt bezpośredni lub przez owady.

Pierwszy przypadek w Azji

Korea Południowa jest pierwszym krajem azjatyckim, który zgłosił wystąpienie LSD. Pierwszy przypadek został potwierdzony 19 października w prowincji Chungcheong, a następnie w innych prowincjach graniczących z Seulem. Od tego czasu choroba rozprzestrzeniła się na sześć innych prowincji. Władze podjęły środki zapobiegawcze, takie jak ubój zwierząt zakażonych lub narażonych na zakażenie, zakaz transportu bydła i dezynfekcja ferm. Aktualnie liczba krów poddanych ubojowi wynosi łącznie ponad 3400 sztuk.

4 mln szczepionek dla bydła

Z 350 000 sztuk bydła, które miały być pilnie zabezpieczone przed chorobą, udało się zaszczepić już 292 000, co odpowiada 83,2% zaplanowanego celu. Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Korei zamierza zaopatrzyć się w 4 miliony dawek szczepionki do końca października i rozdzielić je według priorytetów. Najpierw trafią one do obszarów dotkniętych chorobą, a potem do sąsiednich miejscowości i powiatów. Rząd ma nadzieję, że do 10 listopada ukończy program szczepień na wszystkich fermach bydła w kraju. 

Apel do rolników o współpracę

Ministerstwo zaapelowało do rolników o współpracę w realizacji programu szczepień i zgłaszanie wszelkich podejrzanych objawów u swoich zwierząt. Ministerstwo zapewniło również, że będzie monitorować sytuację i podejmować dodatkowe działania w razie potrzeby. Ministerstwo podkreśliło, że LSD nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności ani zdrowia publicznego i zachęca konsumentów do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego bez obaw.

Mkh na podst. Reuters, news.nate.com, mafra.go.kr
fot. EnvatoElements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Konkurs Producent Bydła Mięsnego 2023 – prześlij zgłoszenie!

Ruszyła kolejna edycja konkursu Producent Bydła Mięsnego 2023, w którym mogą wziąć udział producenci opasów, odsadków i hodowcy bydła mięsnego. Zobacz zasady i weź udział! 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ogromne straty hodowli bydła i przemysłu drobiarskiego w obwodzie chersońskim

W wyniku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę hodowla bydła w obwodzie chersońskim zmniejszyła się o 15%, trzody chlewnej o ponad 80%. Przemysł drobiarski jako taki w ogóle przestał istnieć.

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Obowiązkowe badania – apel do Głównego Lekarze Weterynarii

Niepokojące informacje, które płyną do nas z Europy o rozprzestrzenianiu się choroby niebieskiego języka, nie pozostają bez echa w Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)