Cielęta kontra stres cieplny: 5 najważniejszych zasad!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cielęta kontra stres cieplny: 5 najważniejszych zasad!

17.07.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Zmniejszona aktywność i spożycie paszy, pocenie się lub dyszenie: są to oznaki stresu cieplnego u cieląt, którego konsekwencje hodowca może ponieść w przyszłości. Zróbmy więc wszystko, by cielętom przy wysokich temperaturach żyło się dobrze!

Stres cieplny u cieląt

Nie tylko krowy cierpią z powodu upałów! U cieląt efekty stresu cieplnego są odwleczone w czasie, ale równie dotkliwe – ze strony ekonomicznej najważniejsze jest obniżone tempo wzrostu. Naukowcy udowodnili, że cielęta narażone na działanie wysokiej temperatury (30°C vs neutralne 23°C) pobierały mniej paszy i wolniej przybierały na wadze. Gorzej funkcjonował też ich układ immunologiczny. Przekładało się to na wyższy wiek pierwszego zacielenia i niższą wydajność. Jest więc o co walczyć!

ruch powietrza

Ruch powietrza

Ciepłe powietrze musi zostać odprowadzone, a więc igloo czy kojce umieszczajmy w miejscach o jak największym ruchu powietrza. Warto usunąć przeszkody ustawione na zimowe miesiące (ścianki ze słomianych bel czy przeszkody drewniane). Aby poprawić wymianę powietrza, można podnieść lekko (np. podkładając cegłę czy kostkę brukową) igloo czy kojec.

r e k l a m a

Woda

Woda powinna być dostępna od pierwszego dnia życia! Im wyższe temperatury, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Niedobór wody spowalnia i ogranicza pobranie paszy, więc zwierzęta gorzej przybierają na wadze. Brak wody zmniejsza też tolerancję na ciepło.
Woda powinna być pobierana z otwartych powierzchni – poidło lub wiadro bez smoczka! W ten sposób dostaje się do żwacza, pobudzając rozwój jego mikroflory. Inaczej jest podczas ssania – woda przechodzi bezpośrednio do trawieńca, omijając żwacz.

Cień i izolacja

Zarówno igloo, jak i wybieg powinny być zacienione latem – nie ma znaczenia czy przez dach, ścianę, czy drzewa. Każdy sposób jest dobry, by cielęta nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i przegrzanie.
Jako ochrona termiczna cielętnika, igloo czy innych pomieszczeń dla cieląt skuteczna jest izolacja dachu za pomocą materiałów nieprzewodzących ciepła (mniejsze nagrzewanie wnętrza).

Karmienie i higiena

Upał psuje apetyt. W przypadku karmienia restrykcyjnego zaleca się, aby mleko/preparat mlekozastępczy podawać wcześnie rano lub późnym wieczorem. W żywieniu ad libitum należy chronić mleko przed zepsuciem i muchami oraz sprawnie pozbywać się resztek. Stara i zbrylona pasza treściwa również jest rezerwuarem zarazków i nie zachęca zwierząt do jedzenia. Latem należy częściej czyścić poidła, wiadra i stacje żywienia.

Stres: potrafi mocno osłabić układ odpornościowy cieląt. Dlatego unikaj dodatkowych czynników stresowych w gorące, letnie dni. Jeśli to absolutnie konieczne, kolczykowanie, przemieszczanie zwierząt czy dekornizacja powinny być wykonywane jak najwcześniej rano, kiedy jest jeszcze chłodno.

autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowie bydła

Biegunki u cieląt: Eksperymentalna szczepionka przeciwko kryptosporidiozie dała obiecujące wyniki

  Biegunka u cieląt do 1 miesiąca życia to jedno z najczęstszych schorzeń, które powoduje straty w stadach bydła mlecznego i mięsnego. Profilaktyka to jedno z najskuteczniejszych działań w walce z biegunkami u nowonarodzonych cieląt. 

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Krzyżówka mleczno-mięsna, która się opłaci: z jaką rasą łączyć krowy?

Spadki na rynku mleka sprawiają, że coraz więcej producentów skłania się ku alternatywnym źródłom przychodu, którym mogą być krzyżówki ras mlecznych z mięsnymi. Na podstawie rasy krów Jersey specjaliści wyjaśniają, jaka może być idealna krzyżówka międzyrasowa.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Krowy na balkonie: niecodzienna hodowla w chińskim bloku

W Chinach nie brakuje ciekawych historii związanych z życiem w blokach mieszkalnych. Jedną z nich jest opowieść o właścicielu mieszkania, który postanowił hodować bydło na swoim balkonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)