Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

13.03.2023

Diabeł prawie zawsze tkwi w szczegółach i w nawożeniu roślin ta zasada również się sprawdza. Mowa o mikroelementach, które – choć podawane w małych dawkach – mają jednak ogromne znaczenie, zwłaszcza że brakuje ich w glebach, więc drogą nalistną muszą być podawane. Ile miedzi można zastosować nalistnie w pszenicy tej wiosny?

Z artykułu dowiesz się

  • Ile miedzi podać nalistnie w pszenicy na wiosnę.
  • W której fazie podać mikroelementy.
  • Jakie są najważniejsze mikroelementy?
  • Ile manganu podać na wiosnę.
  • W której fazie miedź jest toksyczna dla roślin?
  • W jakiej formie miedź wykazuje działanie fungistatyczne?

 

W tym roku w zbożach trzeba zwrócić szczególną uwagę na mikroelementy, ze względu na ciepłą zimę, która sprawiła, że rośliny wykorzystywały bardzo efektywnie składniki, znajdujące się w glebie i teraz może im ich brakować.

Ile miedzi mogę zastosować nalistnie w pszenicy tej wiosny?

Odpowiedź eksperta: W tym roku w zbożach trzeba zwrócić szczególną uwagę na mikroelementy, ze względu na ciepłą zimę, która sprawiła, że rośliny wykorzystywały bardzo efektywnie składniki, znajdujące się w glebie i teraz może im ich brakować.

Jeśli mikroelementy podawaliśmy zbożom już jesienią na lepsze przezimowanie, wiosną można poczekać z ich podaniem do fazy np. 1. kolanka, kiedy najczęściej wykonujemy zabieg T1 . Jeśli jesienią nie podaliśmy mikroelementów, zastosujmy je na wiosnę, zaraz po ruszeniu wegetacji roślin, np. w zabiegu T0 lub solo, lub w mieszaninie nalistnej z mocznikiem. Najważniejsze będą miedź i mangan (niedobór na zdjęciu), ale można też podać cynk, bor, molibden i żelazo (tab. 1.).



Miedzi podajmy około 100–120 g/ ha, a manganu 400–500 g/ha. Warto pamiętać, że miedź koniecznie trzeba podać we wczesnych fazach rozwojowych, bo np. zastosowana w fazie liścia flagowego może okazać się toksyczna dla roślin. Są jednak na rynku nawozy dolistne zawierające miedź, które – jak przekonują ich producenci – można stosować nawet w tej fazie bez szkody dla roślin. Miedź w formie siarczanu miedzi lub tlenochlorku miedzi ma działanie fungiststyczne i wspomaga ochronę przed grzybami.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fosfor: niezbędny składnik dla każdej rośliny. Agrii Start Realese od Agrii Polska.

Fosfor odpowiada przede wszystkim za budowę silnego korzenia, który będzie w stanie dostarczyć roślinie wody z głębszych warstw w przypadku okresowych jej niedoborów. Jest słabo mobilnym składnikiem w glebie, więc ważne jest, aby znajdował się w całej strefie korzeniowej. Dostarczyć go tam możemy oczywiście w postaci nawozów mineralnych, ale też naturalnych. Dobrym sposobem jest zlokalizowane nawożenie, które realizujemy np. podczas siewu niektórych roślin, jak chociażby kukurydzy.

czytaj więcej
Zboża

Makroelementy w nawożeniu zbóż. W jakich fazach i w jakich dawkach?

Makroelementy powinny się przede wszystkim znajdować w glebie, żeby móc myśleć o zadowalających plonach. Drogą nalistną nie wprowadzimy ich dużo, ale jest to efektywny sposób na poprawę kondycji i wigoru zbóż. W jakich fazach wzrostu podawać makroelmenty? W jakich dawkach? 

czytaj więcej

Cennik Agrochem Puławy – NPK dalej stabilnie, nawozy azotowe w górę

Miała być tendencja spadkowa, jest zwyżkowa w cenach nawozów. Wieloskładnikowe od grudnia na razie bez zmian, jednak w cenniku Agrochem Puławy, który jest oficjalnym dystrybutorem Grupy Azoty widać podwyżkę na nawozach azotowych. Które z nich podrożały?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)