Karate Zeon pomoże jesienią zwalczyć mszyce w jęczmieniu ozimym!
Sytuacja pod względem zwalczania mszyc w jęczmieniu ozimym jesienią była gorzej niż zła, ponieważ nie zarejestrowany był w tym celu jesienią żaden insektycyd. Na szczęście preparat Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie w tej uprawie i terminie przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.
Sytuacja w jęczmieniu ozimym była dramatyczna pod względem możliwości legalnego zwalczania mszyc jesienią. Wniosek został złożony do Ministerstwa przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Obecne na rynku środki posiadają rejestrację jedynie w pszenicy ozimej. W jęczmieniu ozimym nie ma obecnie zarejestrowanych żadnych jesiennych insektycydów (jedynie wiosną przeciwko mszycom i skrzypionkom mamy zawierające gamma-cyhalotrynę i lambda-cyhalotrynę). Rolnicy pozostali więc bez możliwości ochrony swoich zasiewów przed szkodnikiem powodującym ogromne straty w uprawach.
Karate Zeon 050 na mszyce w jęczmieniu ozimym
Na szczęście preparat Karate Zeon 050 zawierający jako substancję czynną lambda-cyhalotrynę (50 g/l) należącą do grupy pyretroidów otrzymał czasowe pozwolenie na stosowanie jesienią przeciwko mszycom w jęczmieniu ozimym. Zalecana dawka środka wynosi 0,075-0,1 l/ha.
Mszyce, jako szkodniki bezpośrednie wysysają soki z liści i źdźbeł, powodując ich stopniowe zamieranie, natomiast szkodliwość pośrednia mszyc polega na przenoszeniu wirusów jesienią oraz wtórnych porażeń przez sprawców chorób, głównie grzybowych.
Jak groźne są mszyce żerujące w jęczmieniu ozimym?
Spośród mszyc pojawiających się jesienią na młodych zasiewach zbóż ozimych (w tym jęczmienia) najliczniej występuje mszyca czeremchowo-zbożowa. Z uwagi na to, że jest najliczniejsza i powszechnie spotykana w całym kraju, jest głównym sprawcą rozprzestrzeniania wirusów – przede wszystkim żółtej karłowatości jęczmienia (ang. BYDV). Wirusy mogą przenosić także inne gatunki mszyc, pojawiające się jesienią na młodych zasiewach ozimin, takie jak mszyca zbożowa, różano-trawowa, czy liczna w niektórych latach mszyca kukurydziana.
Mszyce jesienią zwykle żerują ukryte w dolnych partiach roślin. Wirusy pobierają między żniwami a wschodami ozimin, żerując wcześniej na dziko rosnących trawach. Długa, ciepła i umiarkowanie wilgotna (bez gwałtownych opadów) jesień sprzyja szybkiemu namnażaniu się mszyc-wektorów, a tym samym rozprzestrzenianiu infekcji. Rodzące się w bardzo szybkim tempie larwy pobierają wirusy, żerując na zainfekowanej wcześniej roślinie, a następnie przekazują je dalej, żerując na kolejnych roślinach. Podobnym zakresem szkodliwości jak mszyce charakteryzują się występujące na zbożach skoczki, w tym m.in. pospolity skoczek sześciorek.
dr Maria Walerowska
zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Najważniejsze tematy