Uprawa pasowa z wykorzystaniem maszyn Mzuri w Ukrainie pomogła uzyskać wysokie plony pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa pasowa z wykorzystaniem maszyn Mzuri w Ukrainie pomogła uzyskać wysokie plony pszenicy

31.07.2023

W obwodzie mikołajowskim w Ukrainie dzięki uprawie pasowej z wykorzystaniem technologii maszyn Mzuri udało się uzyskać plon pszenicy ozimej w wysokości 7 ton z jednego hektara. 

W roku 2022 ukraińscy rolnicy w obwodzie mikołajowskim wysiali pszenice, korzystając z polskiej technologii z wykorzystaniem maszyn Mzuri. Mzuri to producent siewników i agregatów uprawowych oraz maszyn do uprawy bezorkowej. Zbiory prowadzono na polach ośrodka edukacyjno-naukowego Mikołajowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego. Podczas tegorocznych żniw na tym terenie udało się uzyskać plony 7 ton z jednego hektara.
- Uprawa pasowa z wykorzystaniem maszyn firmy Mzuri nie przewiduje wywracania gleby, lecz tylko jej nacinanie oraz stosowanie nawozów równocześnie z wysiewem nasion. Nie mamy kultywacji, nie mamy bronowania, nie mamy głębokiego spulchniania, nie mamy pługa i tak dalej, i tak dalej – powiedział szef firmy dealerskiej Fedir Karamavrov.

Oszczędność materiału siewnego i paliwa

Oznacza to, że gleba nie jest uprawiana w całości, ale tylko w miejscu wysiewu. Jednocześnie oszczędza się materiał siewny, paliwo i inne zasoby.

- Oprócz realnych oszczędności dostrzegamy także różnicę w zbiorach. Na polu według technologii klasycznej, na którym jesteśmy teraz, i na polu obok, na którym jest zasiane według technologii Mzuri, widzimy różnicę przede wszystkim w tym, że z jednego ziarna powstaje średnio sześć produktywnych łodyg pszenicy - zaznaczył Mykoła Karpenko, kierownik parku naukowego Akademii Rolniczej.
Marek Sztejer za: Suspilne
Fot: archiwum TAP
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?

Gleba jest największym skarbem i warsztatem pracy rolnika. Dlatego warto sięgnąć po szpadel, wykopać ją i spróbować odkryć, co w sobie kryje. Coraz częstszym problemem jest podeszwa płużna i zagęszczenie gleby. Jak ją zdiagnozować i zlikwidować na polu?

czytaj więcej
Aktualności

System monitorowania upraw rolnych S2MUR

Realizacja zadania „Zaprojektowanie i wykonanie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR)” została powierzona Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, natomiast Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przypadła rola zleceniodawcy.

czytaj więcej

Pierwsza uprawa ścierniska - jak ustawić maszyny, aby uzyskać najniższe spalanie?

Pierwsza uprawa ścierniska powinna być wykonana na niewielką głębokość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak ustawić różne maszyny, aby uzyskać zakładany efekt pracy przy możliwie najniższym spalaniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)