Sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją? Rząd podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją? Rząd podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych

27.06.2022autor: Karol Pomeranek

Zastanawiasz się, jak uratować swoje pieniądze przed tym, żeby aż tyle nie straciły na wartości w dobie szalejącej inflacji? W lipcu obowiązywało będzie wyższe oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych. Sprawdź szczegóły!

Chcą zachęcić do oszczędzania

W lipcu, jak wylicza Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich.
– Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi.

Jak podkreśla, lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadzone zostały do stałej oferty w ubiegłym miesiącu.

– Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości – dodaje przedstawiciel resortu.

r e k l a m a

Co się zmienia?

Przede wszystkim, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie w lipcu 6,00%, a 2-letnich 6,25%. Ministerstwo Finansów podnosi ponadto oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp.

I tak, w pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek. Tymczasem 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

To bardzo proste. Obligacje można kupić przez serwis obligacjeskarbowe.pl, dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych) oraz w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

kp na podst. Ministerstwo Finansów
fot. envatoelements

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Ile kosztuje kredyt? Proste wyliczenia wysokości raty

Rosnące z miesiąca na miesiąc stopy procentowe ciągną w górę raty kredytów i nic nie wskazuje na rychłe odwrócenie tego trendu. Jakie są perspektywy dla kredytobiorców?

czytaj więcej
Zarządzanie

Referencyjna stopa procentowa najwyższa od 14 lat

Od piątku 6 maja główna stopa procentowa NBP wynosi 5,25 pkt procentowego. To najwyższy poziom od 2008 roku. Czy ósma w ostatnim półroczu podwyżka zahamuje wzrost inflacji?

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)