Skutki wprowadzenia strategii „Od pola do stołu” będą tragiczne dla rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skutki wprowadzenia strategii „Od pola do stołu” będą tragiczne dla rolników?

18.05.2020autor: wk

Organizacje rolnicze skupione w Copa domagają się od Komisji Europejskiej natychmiastowego przedstawienia skutków wprowadzenia strategii „Od pola do stołu”. Niestety Bruksela nie patrząc na potencjalne zagrożenia realizacji swoich pomysłów za wszelką cenę prze do wprowadzenia nowych zasad polityki rolnej.

Posiedzenie Prezydencji Copa (Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych) zostało zdominowane przez sprawy związane przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. Strategia „Od pola do stołu” będąca elementem unijnego Nowego Zielonego Ładu ma być zaprezentowana już 20 maja. Wszystko wskazuje na to, że w dokumencie znajdzie się m.in. obowiązkowe 10% wyłączenie gruntów rolniczych z produkcji, obowiązkowe przeznaczenie przynajmniej 25% gruntów rolnych na produkcję ekologiczną oraz znaczne ograniczenie stosowania nawozów oraz środków ochrony roślin.

- Bardzo ostro domagamy się przedstawienia skutków Nowego Zielonego Ładu. Chcemy wiedzieć jak to się odbije na bezpieczeństwie żywnościowym, konkurencji rolnictwa europejskiego oraz dochodach rolników. Tymczasem Komisja Europejska chce zmiany wprowadzić na siłę. Tak ma być i koniec – mówi Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa.

r e k l a m a
Organizacje rolnicze z całe Europy zwróciły uwagę, że wprowadzenie zasad strategii  „Od pola do stołu” będzie oznaczać zmniejszenie produkcji europejskiej żywności, której niedobory na półkach sklepowych trzeba będzie uzupełnić importem z innych krajów, z którymi Bruksela bardzo chętnie ostatnio podpisuje umowy o wolnym handlu. Na dodatek są to kraje, gdzie farmerów nie obowiązują tak ostre wymogi środowiskowe przy produkcji.

Komisja Europejska prawdopodobnie zaproponuje ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin i nawozów między 30 a 50%. W efekcie unijni farmerzy nie będą mogli osiągać tak wysokich i dobrych jakościowo plonów jak obecnie. Copa przypomina, że cały czas funkcjonuje system Integrowanej Produkcji, która zapewnia wysoką jakość żywności bez żadnych pozostałości w produktach.

- Niestety Komisja Europejska nie zwraca uwagi na straty jakie ponosi rolnictwo w związku z epidemią koronawirusa. Komisarz Franz Timmermans odpowiedzialny za Nowy Zielony Ład chce wprowadzić nowe zasady i nie interesują go koszty i skutki – podsumowuje  Marian Sikora, przewodniczący FBZPR i wiceprezydent Copa.

Podczas posiedzenia Prezydium Copa jego uczestnicy zobowiązali się, aby o problemie powiadomią swoich ministrów rolnictwa, który powinni podjąć działania mające na celu wpłyniecie na Komisji Europejską, aby opracowała skutki wprowadzenia swoich reform.

wk
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na rolnictwo. Jest porozumienie ws. budżetu UE

Jest kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy Europy. Ich wysokość pozostanie na wcześniej proponowanym poziomie, ale zmieni się struktura wydatków. Rolnictwu obcięto 7,5 mld euro z wcześniej proponowanych 15 mld euro na odbudowę po pandemii.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Jest porozumienie ws. budżetu UE. Jednak mniej na rolnictwo

Jest kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy Europy. Ich wysokość pozostanie na wcześniej proponowanym poziomie, ale zmieni się struktura wydatków. Rolnictwu obcięto 7,5 mld euro z wcześniej proponowanych 15 mld euro na odbudowę po pandemii.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ardanowski: będzie mocne stanowisko Polski wobec strategii "Od pola do stołu"

- Będzie dobre, mocne stanowisko Polski wobec przyjętych przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” – powiedział nam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poinformował też, że zobowiązał zespoły Porozumienia Rolniczego, by pilnie rozpoczęły prace nad sformułowaniem wniosków potrzebnych do wypracowania tego stanowiska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)