Susza rolnicza - prawie 270-mm deficyt opadowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza rolnicza - prawie 270-mm deficyt opadowy

26.07.2023autor: Janusz Biernacki

W 7. okresie raportowania suszy przez IUNG – PIB, obejmującym okres od 21 maja do 20 lipca br., obserwujemy dramatyczny obraz monitorowanego zjawiska. Maksymalna wartość klimatycznego bilansu wodnego wynosiła –269 mm. To nie rekord, ale lato jeszcze trwa…

W 7. okresie raportowania, tj. od 21 maja do 20 lipca br. średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego wynosiła –178 mm, zmniejszając się o 18 mm w stosunku do poprzedniego raportu. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych Instytut stwierdza więc wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od –240 do –269 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej, dochodząc do –239 mm (patrz mapa).

Susza we wszystkich województwach

Obecnie susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach. Największy jej zasięg dotyczy kukurydzy na ziarno i kiszonkę, obejmując 2159 gmin Polski. W uprawach roślin strączkowych odnotowano ją w 2039 gminach wśród zbóż jarych w 1971 u zbóż ozimych w 1824 , na kwaterach ziemniaczanych w 1229 a na plantacjach buraka cukrowego w 779.

Maksymalny zasięg - mapa zagrożenia suszą

Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach za pomocą map oraz tabel zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej www.susza.iung.pulawy.pl, na której znajduje się zakładka:

Mapy zagrożenia suszą\Wybierz uprawę\Wybierz okres – należy wybrać Zasięg maksymalny
.

Przedstawione tam dane są sumą wszystkich gmin i powierzchni objętych suszą od początku jej monitorowania, tj. od 21 marca aż po raport bieżący. IUNG – PIB informuje ponadto, że tylko zasięg maksymalny jest najbardziej miarodajny w monitorowanym okresie wegetacyjnym w oznaczeniu wystąpienia suszy rolniczej nie tylko w kraju, ale także na poszczególnych działkach ewidencyjnych.

[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Suszowe 2023: Prosta instrukcja wypełnienia wniosku! [PORADNIK Księgowej Rolnika]

Wsparcie z tytułu suszy w 2023 roku wiąże się z kilkoma komplikacjami ze względu na dwie możliwości złożenia wniosku o oszacowanie strat. O czym trzeba pamiętać i jakich terminów pilnować? Przedstawiamy poradnik krok po kroku.

czytaj więcej
Zarządzanie

Pomoc suszowa 2023: Rolnik może już zgłaszać szkody w aplikacji, ale wniosek wyśle dopiero 20 września!

Aplikacja suszowa według zapewnień ministra rolnictwa Roberta Telusa z 13 lipca br. miała zacząć działać 20 lipca br. Ale dopiero późnym popołudniem 21 lipca na stronie internetowej aplikacji pojawił się komunikat, że można już wprowadzać dane za 2023 rok. Co z tego, że można wypełnić wniosek i  go zapisać skoro jego wysyłka ma być możliwa dopiero od 20 września!

czytaj więcej
Zarządzanie

Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca

Odkąd w wielu regionach Polski susza znów zabiera plon rolnicy pytają resort rolnictwa o to kiedy będzie można zgłaszać tegoroczne straty suszowe, ponieważ ich szacowanie w aplikacji nadal nie jest możliwe. – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca - zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW minister Robert Telus. A co z wypłatą pomocy suszowej za 2022 i 2023 rok?    

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)