Jak szacować straty suszowe za pomocą nowej aplikacji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak szacować straty suszowe za pomocą nowej aplikacji?

09.07.2020autor: Bartłomiej Czekała

IUNG-PIB w Puławach ogłosił kilka dni temu 5. raport suszowy w tym roku. Po czerwcowych opadach deszczu susza występuje już tylko w 4 województwach. Resort rolnictwa przypomina, że  w tym roku wnioski o oszacowanie strat suszowych można składać tylko przez specjalną aplikację

Gminne komisje szacujące straty nie będą więc powoływane i kierowane na oględziny pól. Co za tym idzie – urzędy miast i gmin nie będą też przyjmować wniosków o szacowanie. Rolnicy mogą zgłaszać straty suszowe tylko poprzez aplikację.

Jak zgłosić straty?


Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Instrukcję założenia takiego Profilu przygotowaną przez MRiRW zamieszczamy TUTAJ.

Następnie wprowadzane przez producenta rolnego dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:

  • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – w zakresie zasięgu i zakresu  suszy wynikającego z Systemu  Monitoringu Suszy Rolniczej.
r e k l a m a

Jak otrzymać protokół z szacowania strat?


Twórcy tego narzędzia zapewniają, że w aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół  oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli  szkody wynoszą powyżej 30%  średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna  produkcja rolna  jest ustalana  na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie  pochodzących z  Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).

Ile razy można składać wniosek o szacowanie przez aplikację?


MRiRW zapewnia, że producent rolny będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do  momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku  Profilem Zaufanym.

Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanym do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Jak informuje resort rolnictwa, każdy producent rolny może otrzymać w danym roku jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. Envanto Elements
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Umowa kontraktacji a straty w uprawach

Z uwagi na ulewne deszcze zniszczeniu uległa część moich plonów i już teraz wiem, że nie wywiążę się w całości z umowy kontraktacji. Czy przepisy chronią w takiej sytuacji producenta rolnego?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Nie będzie pomocy suszowej z de minimis – rolnicy dostaną inne wsparcie

Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze pomocy suszowej za 2019 rok z puli de minimis, która się właśnie kończy na ten rok, otrzymają od rządu inne wsparcie za pośrednictwem ARiMR. Rada Ministrów przyjęła dziś projekt rozporządzenia w tej sprawie.

czytaj więcej
Aktualności

Do monitorowania suszy – publiczna aplikacja

Gminne komisje powoływane przez wojewodów mają sprawdzać 5% protokołów strat spowodowanych przez suszę. Będą nadal mierzyć szkody, ale wywoływane przez inne czynniki atmosferyczne niż susza – odpowiedział resort rolnictwa Dziennikowi Gazeta Prawna. Ministerstwo Rolnictwa przekonuje, że w ten sposób komisje mają być odciążone.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)