Emerytury i renty rolnicze: będzie waloryzacja. Wiemy co się zmieni!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Emerytury i renty rolnicze: będzie waloryzacja. Wiemy co się zmieni!

06.10.2022autor: wk

  Wysokość emerytury podstawowej, na podstawie której wyliczane są świadczenia emerytalno-rentowe rolników, ma być powiązana z emeryturą minimalną. Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że zmiany wejdą w życie już od przyszłego roku.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. 

Waloryzacja rolniczych emerytury w przyszłym roku

Projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł).

- Zaproponowane w przedmiotowym projekcie ustawy rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dodatki do emerytur rolniczych

Projekt przewiduje również możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej.

Rząd planuje przyjąć powyższe rozwiązania jeszcze w tym roku. Za prace jest odpowiedzialna wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

wk
Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Czy rolnik, żeby dostać pełną rentę, musi zaprzestać działalności rolniczej?

Czy rolnicy będący na rencie rolniczej mogą ją pobierać w całości i dalej prowadzić gospodarstwo podobnie jak emeryci – dopytują nasi Czytelnicy. O czym rolnik-rencista powinien pamiętać?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki: projekt poselski poszedł dalej. Jest sukces!

Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która umożliwi wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo. Autorzy projektu szacują, że ich roczna wartość wynosi nawet 100 mln zł. To dobra informacja dla rolników, którym dzikie ptactwo wyrządza szkody polowe i hodowców ryb.   

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dofinansowanie do aplikatorów nawozów, płyt obornikowych i kiszonkowych – duże zmiany!

  Szykują się korzystne dla rolników zmiany w programie pomocy na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Beneficjenci, których wnioski nie zostały jeszcze rozpatrzone, będą mieli możliwość ich poprawienia poprzez podwyższenie kwoty pomocy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)