Nocne światło w oborze przeszkadza krowom w odpoczynku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nocne światło w oborze przeszkadza krowom w odpoczynku?

08.05.2022

Krowy potrzebują ciemnych okresów, aby odzyskać siły i się zregenerować. Czy nocne światło w oborze przeszkadza krowom? Informacji udziela Johannes Zahner.

Brak okresów ciemności w oborze zaburza sen krów

Światło jest niezwykle ważne dla krów, ponieważ nie tylko kontroluje ich wewnętrzny zegar, ale także wpływa na metabolizm i produkcję hormonów. Jeśli hodowca nie przestrzega okresu ciemności, może się zdarzyć, że zmieniony rytm dobowy stymuluje hormony krów w niewłaściwy sposób.

W ciągu doby krowa odpoczywa w sumie od 10 do 14 godzin, podzielonych na dziesięć do dwunastu okresów odpoczynku. Większość z nich przypada na noc. Podczas tego nocnego odpoczynku krowy zapadają w fazy snu (w tym fazy marzeń sennych). Podobnie jak w przypadku ludzi, również dla krów fazy te są szczególnie ważne dla regeneracji organizmu (przykładowo – leżąc krowy odciążają racice).

Maksymalnie 10 luksów

Jeśli hodowca musi wrócić do obory w nocy, sprawdzić czy krowy się nie cielą lub nie są chore, może mieć trudność z odnalezieniem drogi. Z tego powodu w wielu oborach w nocy włącza się jedno lub więcej świateł. Krowom jednak nie jest ono potrzebne, bo mają dobrze rozwinięte widzenie nocne. Jeśli przyjrzymy się nocnym nagraniom z kamer w oborze, zobaczymy, że krowy są aktywne również w nocy i spacerują po oborze, np. do stołu paszowego, do poideł czy do robota udojowego. Oświetlenie nocne w oborze jest więc głównie po to, aby pomóc pracownikom odnaleźć drogę podczas nocnej kontroli.

r e k l a m a

  • Światło w oborze powinno być wyłączane w nocy, aby krowy mogły lepiej wypocząć. Jeśli do kontroli nocnej potrzebujemy oświetlenia, nie powinno być ono jaśniejsze niż 10 luksów

W związku z tym należy, w miarę możliwości, wyłączać na noc wszystkie światła w oborze. Jeśli pracownicy absolutnie potrzebują światła nocą, najlepiej użyć przyciemnionych źródeł o maksymalnej wartości dziesięć luksów w czerwonawym spektrum barw. Takie światło mniej przeszkadza krowom, a ludzie nadal dobrze w nim widzą.

Rada: Użyj programatora czasowego i włącz światło w oborze na pół godziny przed porannym rozpoczęciem pracy. W ten sposób krowy są już aktywne, gdy hodowca lub jego pracownicy rozpoczynają poranny dój.

Sophie Hünnies
fot. Berkemeier

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młody rolnik z Pomorza wybudował oborę na 60 krów i już myśli o kolejnej. "Jeśli opłacalność pozowli"

Mateusz Starzyk dopiero co wybudował wolnostanowiskową oborę dla 60 krów mlecznych, składając wniosek o dofinansowanie w ramach PROW, a już myśli o kolejnych inwestycjach.

czytaj więcej

Ile godzin powinno być jasno w oborze? 7 faktów na temat dobrego oświetlenia obory

Krowy potrzebują dobrego oświetlenia, by ich funkcje biologiczne przebiegały prawidłowo. Tak samo ważne są okresy ciemności. Poniżej kilka faktów i porad z tym związanych.

czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na uprawie roślin pastewnych?

Drogie nawozy i olej napędowy – ten sezon będzie dla rolników kosztowny! Co robić, by zaoszczędzić na uprawie roślin paszowych?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)