WIR–horrendalnie wysokie ceny miału – Interwencja w Ministerstwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

WIR–horrendalnie wysokie ceny miału – Interwencja w Ministerstwie

16.09.2022autor: Patrycja Bernat

Producenci ziół oraz warzyw naciowych zgłosili się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej ze względu na swoją trudną sytuację. Proszą o interwencję i wsparcie tego sektora produkcji.

WIR interweniuje u Ministra w sprawie wsparcia dla producentów ziół i warzyw naciowych

Koszty produkcji drastycznie wzrosły, a do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłosili się rolnicy – producenci ziół oraz warzyw naciowych.
Głównym problemem są horrendalnie wysokie ceny miału oraz brak jego dostępności. W tym roku ceny węgla wzrosły o 300%.
Wcześniej ceny oscylowały na poziomie od 800 do 1000 złotych za tonę, teraz osiągają wartość od 3000 do 4000 zł/t.

Energia cieplna przy suszeniu ziół – wsparcie jest ogromnie ważne

Wiele gospodarstw zajmuje się suszarnictwem warzyw oraz ziół takich jak pietruszka naciowa, która wymaga suszenia termicznego co jest bardzo kosztowne. Ważny jest tu fakt, że suszone warzywa z naszego kraju mają ugruntowaną pozycję, dlatego wsparcie jest niezwykle ważne.

Pismo do resortu rolnictwa, czekamy na odpowiedź

Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu wypowiadał się Wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Z wypowiedzi wynika, że przygotowywane są oczywiście rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostawy węgla, ale dla rolników produkujących w szklarniach. W związku z tym WIR, po analizie sektora, wystosował pismo do resortu rolnictwa o włączenie producentów ziół i warzyw naciowych w planowaną pomoc.

Teraz czekamy na odpowiedz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

opr. Bernat Patrycja 
Źródło: WIR
Fot: envato.elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co rolnicy będą musieli zrobić, żeby skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

Cena energii dla rolników ma być gwarantowana, limit zużycia ma być większy niż dla gospodarstw domowych. Ile wyniesie? W jaki sposób rolnicy mogą skorzystać ze wsparcia? 

czytaj więcej

Czy rosnące koszty energii doprowadzą do upadku upraw wertykalnych?

Jedną z ofiar podwyżek cen energii jest rolnictwo wertykalne. Koszty energii stanowią niekiedy nawet 70% całkowitych wydatków. Przetrwają tylko te gospodarstwa, które posiadają panele fotowoltaiczne?

czytaj więcej

Węgierska produkcja cebuli z roku na rok maleje. W tym sezonie praktycznie jej nie ma

W Węgrzech już od kilku lat odnotowywany jest spadek produkcji własnej cebuli. W tym roku możemy mówić o jej całkowitym wręcz ustaniu. Stwierdzenie takie padło od János Fekete, przewodniczącego Krajowej Rady ds. produktów cebulowych - Magyar Nemzet.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)