Czy rosnące koszty energii doprowadzą do upadku upraw wertykalnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rosnące koszty energii doprowadzą do upadku upraw wertykalnych?

15.09.2022autor: Patrycja Bernat

Jedną z ofiar podwyżek cen energii jest rolnictwo wertykalne. Koszty energii stanowią niekiedy nawet 70% całkowitych wydatków. Przetrwają tylko te gospodarstwa, które posiadają panele fotowoltaiczne?

Koszty wykorzystanej energii w uprawach wertykalnych, w zależności od stosowanej technologii pochłaniają niekiedy nawet 70% całkowitych wydatków. Gwałtowne wzrosty dla niektórych oznaczają walkę o przetrwanie. Czy na rynku utrzymają się tylko te gospodarstwa, które korzystają z alternatywnych źródeł takich jak np. energia słoneczna?

- Energia elektryczna stanowi średnio od 40 do 50% kosztów produkcji w rolnictwie wertykalnym. Dlatego zapewnienie stabilnej ceny energii jest kluczem do sukcesu – powiedział Oscar Davidson, specjalista w LettUs Grow.

Co składa się na ponoszone koszty?

Na koszty w tego typu uprawach składa się przede wszystkim oświetlenie, temperatura, wentylacja czy nawadnianie. W zależności od stosowanej technologii koszty te pochłonąć mogą nawet 70% całkowitych wydatków.

- Właśnie otrzymałem powiadomienie, że moja dzienna stawka za energię elektryczną wzrasta z 23,23 pensów/kWh do 31,24 pensów/kWh, co stanowi wzrost o 31% - powiedział Peter Lane, prezes wykonawczy Vertical Farming Network kilka tygodni temu.

r e k l a m a

Najpierw zainwestowali miliony, teraz pytania są o rentowność

W firmy zajmujące się rolnictwem wertykalnym zostały zainwestowane ogromne pieniądze. Według Freyi Pratty z Shifted jest to wartość 741 milionów dolarów.
Wzrost gospodarczy zaczyna jednak dla wszystkich zauważalnie zwalniać. Nasuwają się w tym momencie pytania o rentowność gospodarstw wertykalnych.

Konsumenci oszczędzają

Zmniejszenie wydatków konsumenckich na pewno odbije się na gospodarstwach wertykalnych.
- Zastanawiam się, czy konsumenci będą skłonni płacić więcej za lokalnie uprawianą sałatę w czasach szybko rosnących cen żywności, a także niższych dochodów do dyspozycji – mówi Anna Ottoson, inwestorka w funduszu Trellis Road.

- Jeśli ktoś naprawdę ma problemy z wyżywieniem swoich dzieci, nie dba o klimat. Widać, że dyskonty w Wielkiej Brytanii już zyskują udział w rynku – mówi Analityk Rabobank Van Rijswick.

Tradycyjne szklarnie również ucierpiały

Dave Dinesen jest szefem CubicFarms, firmy zajmującej się rolnictwem wertykalnym z siedzibą w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Dinesen mówi agfundernews-Przeciętna farma wertykalna zużywa 38,8 kilowatogodzin energii do wyprodukowania kilograma żywności-to wystarczająca ilość energii elektrycznej do umycia 17 ładunków prania w pralce.

Co z tradycyjnymi szklarniami?

Na uprawę w tradycyjnych szklarniach również kryzys energetyczny się odbija, ceny gazu, miału czy węgla są bardzo wysokie, albo po prostu bark dostępności towaru.
W związku z tym wielu producentów zmniejsza powierzchnie uprawy, uprawia mniej wymagające rośliny. Jak podaje NFU – szacowane są starty na poziomie aż 50% w produkcji szklarniowej w samej Wielkiej Brytanii. Niektóre nawet gospodarstwa wstrzymały produkcję na czas nieokreślony.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: agrarheute
Fot: Bernat Patrycja

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

WIR–horrendalnie wysokie ceny miału – Interwencja w Ministerstwie

Producenci ziół oraz warzyw naciowych zgłosili się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej ze względu na swoją trudną sytuację. Proszą o interwencję i wsparcie tego sektora produkcji.

czytaj więcej

Dofinansowanie dla rolników na tzw. „Zieloną Energię”. Jakie są warunki przyznania pomocy?

„Zielona energia w gospodarstwie” to działanie, które ma się pojawić w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki niemu rolnicy mają otrzymać dofinansowanie, chociażby na fotowoltaikę czy pompy ciepła. Jakie są możliwości i warunki?

czytaj więcej

Źródło zysku i taniej energii. Fotowoltaika w uprawie brokułów

Jakie zastosowania mogą mieć jeszcze farmy fotowoltaiczne? Okazuje się, że to idealne miejsce do uprawy brokułów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)