Węgierska produkcja cebuli z roku na rok maleje. W tym sezonie praktycznie jej nie ma
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Węgierska produkcja cebuli z roku na rok maleje. W tym sezonie praktycznie jej nie ma

14.09.2022

W Węgrzech już od kilku lat odnotowywany jest spadek produkcji własnej cebuli. W tym roku możemy mówić o jej całkowitym wręcz ustaniu. Stwierdzenie takie padło od János Fekete, przewodniczącego Krajowej Rady ds. produktów cebulowych - Magyar Nemzet.

Z 2000 ha do zaledwie 20 ha

- Podczas gdy dwadzieścia lat temu rolnicy w regionie Makó (przygraniczna miejscowość obok Rumunii) uprawiali cebulę na 1500-2000 hektarach. W tym roku powierzchnia cebuli w Makó zmniejszyła się do 20-30 hektarów – skomentował przewodniczący.

Włoska, niemiecka i hiszpańska konkurencja na rynku

Głównym powodem jaki podaje János Fekete jest coraz mniejsza możliwość konkurowania na rynku. Włoska, niemiecka czy hiszpańska cebula jest znacznie wydajniejsza w produkcji. Osiągnięto tam w ostatnich latach poziom profesjonalny przez producentów gospodarowaniu wodą oraz w technologiach uprawy.

 „Nawadnianie jest prawdopodobnie słowem kluczowym” – Fekete

W tym roku nawadnianie stało naprawdę kluczowym elementem uwzględniając tegoroczną suszę, która także przyczyniła się do spadku produkcji. Susza powoduje utratę plonów od 20 do 50 procent. W tym roku na niektórych obszarach południowych Węgier rolnicy stracili połowę przewidywanych zbiorów.

Jánosa Fekete uważa, że węgierskie rolnictwo nie ma przyszłości bez warunków niezbędnych do prawidłowej gospodarki wodnej. 

- Gdyby południowe regiony dysponowały niezbędną infrastrukturą do nawadniania pól, nawet ci, którzy zrezygnowali z uprawy cebuli 2-3 lata temu, pojawiliby się ponownie w tym sektorze – powiedział przewodniczący Krajowej Rady dodając, że producenci jeszcze mają ambicje dla rozwoju.

na podst. Magyar Nemzet

mkh
fot. Bernat Patrycja

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wszystko dla producentów – Hurtownia Ogrodnicza Flortom

5 września spotkaliśmy się na polu u Pana Andrzeja Nowińskiego w Skalmierowicach k. Gniewkowa, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z odmianami cebuli, uprawianej bez orki, o której opowiadał sam gospodarz. Mogliśmy się również zapoznać z asortymentem firmy Flortom, o którym opowiadał Krzysztof Dąbrowa.

czytaj więcej

WIR–horrendalnie wysokie ceny miału – Interwencja w Ministerstwie

Producenci ziół oraz warzyw naciowych zgłosili się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej ze względu na swoją trudną sytuację. Proszą o interwencję i wsparcie tego sektora produkcji.

czytaj więcej
Aktualności

Plonowanie cebuli, a nawadnianie - Seminarium już jutro!

Już 15 września 2022 roku mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie poświęcone tematowi nawadniania cebuli. Sprawdźcie co czeka uczestników!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)