Upały zbierają żniwo: Płoną zboża na pniu, ścierniska, kombajny, prasy...
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Upały zbierają żniwo: Płoną zboża na pniu, ścierniska, kombajny, prasy...

23.07.2022autor: Michał Czubak

Żniwa są w decydującej fazie i fala upałów, która przetacza się przez Polskę mocno je komplikuje. Dobrze, że zboża i rzepak dosychają, ale w takich wysokich temperaturach bardzo łatwo o pożar na polach, co też się działo w ostatnich dniach. Płonęło zboże na pniu, ścierniska, kombajny i prasy zwijające.

Kilkanaście strażackich zastępów w akcji oraz samoloty gaśnicze Dromader. Tak wyglądał czwartek dzień dla strażaków z okolic Pyrzyc (woj. zachodniopomorskie). Sytuacja tam jest już opanowana. Ogień strawił około 100 hektarów pól. Aż 16 strażackich zastępów uczestniczyło w akcji gaśniczej w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie). Tam służby otrzymały informację o pożarze pól. Na miejsce skierowano również samoloty gaśnicze Dromader oraz cysternę z wodą. Ogień niebezpiecznie zbliżał się do lasu i na jego obronie skupili się strażacy. Sytuacji nie ułatwiała wysoka temperatura powietrza, która utrudniała strażakom akcję gaśniczą oraz wiatr, który popychał płomienie dalej.

Strażacy przez dwie godziny walczyli z płomieniami, by te nie rozprzestrzeniały się dalej. Sytuację udało się opanować dopiero około godziny 16.

Wg szacunków straży pożarnej spłonęło około 100 hektarów pól.


r e k l a m a

Gorący czwartek

Działania strażaków pod Pyrzycami nie były jedynymi, jakie tego dnia podejmowano w związku z pożarami pól. Także między Michorzewem a Rudnikami (woj. wielkopolskie) miała dziś miejsce podobna akcja, ale na znacznie mniejszą skalę. Tam spaleniu uległo około 5 hektarów pól.

Z kolei w okolicy Śremu doszło do dwóch mniejszych pożarów. W jednym z przypadków zapaliły się snopki, które znajdowały się na przyczepie. Ta z kolei stała w polu, gdyż trwał jej załadunek. Na miejsce wysłano liczne środki z terenu powiatu śremskiego (woj. wielkopolskie) i po kilkudziesięciu minutach udało się sytuację opanować.

Strażacy apelują o ostrożność

Warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniom pożarów. Czas żniw trwa w najlepsze. Susza, ciepło i delikatne powiewy wiatru plus nawet niewielka iskra z maszyny rolniczej wystarczy do tego, aby stała się tragedia.

Pożary upraw rolnych, rżysk itp. to kolejne zagrożenia w czasie upałów i kolejne wyzwania dla strażaków. Apelujemy o ostrożność!” – informuje w mediach społecznościowych Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Coraz częściej wybuchają pożary podczas żniw

Jak co roku w czasie żniw w pożarach spaleniu ulegają często te maszyny rolnicze, które doprowadziły do powstania zagrożenie. Nawet jedna iskra z komory silnika, czy z mechanizmu sprzętu rolniczego wystarczy, żeby płomienie pojawiły się na polu i objęły maszynę rolniczą.

Na szczęście w tym sezonie żniwnym jeszcze nie mamy ofiary śmiertelnej pożarów, ale są osoby ranne.

Kombajnista z poparzoną twarzą

Do takiej sytuacji doszło 18 lipca w Ujeździe w woj. opolskim. Tam podczas prac żniwnych zapalił się kombajn. 44-latek, który kierował kombajnem powiadomił służby gaśnicze, ale sam też rozpoczął gaszenie pojazdu. Z mizernym skutkiem, bo co taką gaśnicą podręczną można działać? W trakcje gaszenia kombajnu 44-latek doznał poparzeń rąk i twarzy. Musiał zostać przetransportowany do szpitala.

Na Podkarpaciu Bizon spłonął doszczętnie

21 lipca w Nawsiu Brzosteckim (woj. podkarpackie) całkowicie spłonął Bizon. Maszyna pracowała w polu, gdy pojawiły się płomienie. Zanim na miejsce dojechały strażackie zastępy kombajn cały objęty był płomieniami. Kombajnista mógł jedynie się biernie przyglądać, jak całą maszynę pożerają płomienie.

W woj. śląskim zapaliła się prasa, ale rolnik uratował zboża i ciągnik

Nie tylko kombajny potrafią się zapalić. Tak samo może stać się z prasami rolniczymi. Taki przypadek miał miejsce w Zajączkach Drugich (woj. śląskie). 21 lipca około 15 zapaliła się tam prasa rolnicza.

Traktorzysta widząc, co się dzieje z tyłu postanowił odjechać płonącym sprzętem ze ścierniska, z dala od zboża, na ściernisko po skoszonym rzepaku, który pali się gorzej od suchej słomy. Następnie odpiął prasę od traktora. Tym samym uratował ciągnik oraz ograniczył straty w uprawach.


Michał Czubak
Fot. OSP Zajączki Drugie, OSP Nawsie Brzosteckie, Fot. OSP Chojna

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Susza rolnicza nęka zachodnią Polskę. Najgorzej jest w uprawie kukurydzy

Susza rolnicza nie ustępuje. W 8. okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2022 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą wynosiła –111 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale największy w zachodniej Polsce. W najgorszej sytuacji znajdują się uprawy kukurydzy.

czytaj więcej
Zboża

Uprawa ścierniska prosto czy pod kątem?

Żniwa postępują, a co z tym związane, lada chwila czas zabrać się za ścierniska. Pytanie, jaką strategię obrać przy pierwszej obróbce pól po skoszeniu. Uprawiać ściernisko pod kątem czy prosto? Co się bardziej opłaca i lepiej służy glebie?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Francusko-hiszpańskie porachunki. Co jest powodem kłótni między rolnikami?

Do tej pory miały miejsce już dwa ataki francuskich rolników na hiszpańskie ciężarówki. Najpierw wino, a następnie pomidory – ciężarówki wiozące te produkty, zostały splądrowane przez Francuzów. Co wywołało oburzenie rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)