Maszyna zablokowana nietypowym przedmiotem. Co to takiego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Maszyna zablokowana nietypowym przedmiotem. Co to takiego?

04.04.2022autor: Dorota Kolasińska

Jeden z rolników na Dolnym Śląsku prowadził w gospodarstwie prace polowe, które musiał przerwać, bo maszyna się zatrzymała. Co było przyczyną?

O wielkim szczęściu może mówić rolnik z Kawic, w woj. dolnośląskim. Podczas prac polowych, które prowadził na terenie swojego gospodarstwa maszyna, którą prowadził zabieg nagle się zatrzymała. 

Wewnątrz znajdował się metalowy przedmiot przypominający niewybuch. Niezwłocznie zadzwonił na Policję, a ta z kolei po weryfikacji informacji przekazanych przez rolnika wezwała saperów. 


- Wczoraj po południu dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał informację od właściciela posesji w Kawicach o niewypale. Mężczyzna oświadczył, że w trakcie prac polowych na swojej działce, nagle urządzenie którym pracował się zatrzymało. Gdy zobaczył że elementy urządzenia zostały zablokowane przez przedmiot przypominający niewypał postanowił zawiadomić policję - informuje legnicka policja. Na miejsce wezwano grupę saperską z Głogowa. 


 - Dzięki świadomej i odpowiedzialnej postawie właściciela posesji, który natknął się na pocisk moździerzowy z czasów II wojny, nie doszło do nieszczęścia - komentuje asp. Krzysztof Oleniacz.

r e k l a m a

Unieszkodliwienie pocisku

Saperzy usuwają niewybuch i umieszczają go Samochodzie Patrolu Saperskiego, który jest uprzywilejowany i przystosowany do zadań specjalnych. 

- Patrol po dokonaniu podjęcia niewybuchu, przewozi go w rejon niszczeń tj. specjalne miejsce przystosowane do niszczenia tego typu przedmiotów na poligonie wojskowym.
Zauważyć tu należy, że sam transport jest jednym z bardziej niebezpiecznych czynności dokonywanych przez patrol. Dlatego przewóz odbywa się przy włączonych sygnałach ostrzegawczych dźwiękowych i świetlnych, co budzi niejednokrotnie zdziwienie wśród innych użytkowników drogi, a zarazem zainteresowanie. Tym zachowaniem, kierowcy ci stwarzają potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym, a powinni zrobić tylko jedno – ustąpić!!! - informuje 2 BRYGADA ZMECHANIZOWANA LEGIONÓW. 

W Polsce pracuje 35 Patroli Saperskich Wojsk Lądowych. Każdy z nich ma przydzielony swój rejon odpowiedzialności. Zasadą działania Patrolu Saperskiego jest podejmowanie, przewożenie i niszczenie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (niewypałów, niewybuchów) pochodzenia wojskowego i wojennego metodą interwencyjną. 

Czym różni się niewypał od niewybuchu, otóż niewypał to nabój, który nie został odpalony wskutek zacięcia się broni, wadliwej lub uszkodzonej amunicji, a niewybuch to pocisk, który po uderzeniu w cel nie eksplodował.

oprac. dkol na podst. Policja/wojsko-polskie.pl/
Fot. legnica.policja.gov.pl

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Wjechała Hyundaiem w bronę – tragedia na Pomorzu

W ostatnich dniach doszło do dwóch wypadków z udziałem ciągnika rolniczego – jeden z nich był śmiertelny. Na Pomorzu i Lubelszczyźnie drogi były zablokowane.

czytaj więcej

Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy

Niemiecki Związek Producentów Cukru domaga się, aby w UE nie mogły funkcjonować dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. - Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - komentują przedstawiciele KZPBC.

czytaj więcej

Wegańskie jajka – kolejna alternatywa obok „mleka” i „mięsa” z probówki

 Na świecie sprzedawanych jest w ciągu roku 1,3 biliona jajek, z czego 110 mld w samej Europie. Oprócz zamienników mięsa i mleka w ofercie wegańskiej niedługo będą też „jajka”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)