Czy można zaoszczędzić na środkach ochrony roślin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można zaoszczędzić na środkach ochrony roślin?

16.12.2021

Koniec roku to idealny moment by zaplanować zakupy środków ochrony roślin. Wszyscy lubimy szukać okazji cenowych i mieć poczucie dobrze zaoszczędzonych pieniędzy. Czy można zaoszczędzić na środkach ochrony roślin?

Niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Gdy Ty szukasz okazji – oszuści szukają naiwnych. Podrobione środki ochrony roślin stanowią nawet 15% rynku, statystycznie masz więc dużą szansę natknąć się na nieuczciwych sprzedawców. Aby nie zostać jeleniem, wystarczy kierować się prostymi zasadami.  

Kupując środek ochrony roślin, sprawdź…


Czy kupujesz w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet, sprzedawca i towar powinny spełniać kilka wymogów:

  •      preparat jest zarejestrowany w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i można go znaleźć w wyszukiwarce środków ochrony roślin:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

  •  preparat posiada etykietę w języku polskim, przytwierdzoną trwale do opakowania,
  •  sprzedawca jest zarejestrowany i kontrolowany przez PIORiN. Rejestry sprzedawców w danym województwie prowadzą Wojewódzkie Instytuty Ochrony Roślin i Nasiennictwa, do znalezienia na stronie: http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/#
  • przy kupnie wystawiana jest faktura, która służy za dowód zakupu i jest podstawą ewentualnych reklamacji

Działa? To po co przepłacać!

Dlaczego kupowanie podróbek może być niebezpieczne, poza tym że finansuje przestępczość zorganizowaną? Sfałszowany środek ochrony roślin to nie podróbka torebki czy perfum. To odpowiednik sfałszowanego leku. Środki ochrony roślin powstają w laboratoriach, w których każda potencjalna substancja czynna jest poddawana długim i szczegółowym badaniom (jest ich ponad 160). Sprawdza się w nich jak środek zadziała na roślinę, na organizmy celowe i niecelowe, jak zachowa się w środowisku i jakiego zabezpieczenia potrzebuje rolnik, który pracuje z takim produktem.

Fałszywki w najlepszym razie są pozbawione substancji czynnej, lub zawierają jej dużo za mało, czyli po prostu nie zadziałają. Mogą też zawierać substancje inne niż podano na etykiecie, w efekcie niszcząc całkowicie lub częściowo plon. Bywa, że zastosowane podróbki są skuteczne, ale produkowana z jego użyciem żywność będzie zawierała niezbadane pozostałości. . W takim wypadku do akcji wkraczają systemy wczesnego wykrywania ryzyka w bezpieczeństwie żywności. W Unii Europejskiej ustalenie drogi produktu od półki sklepowej do producenta jest proste i skutkuje karami. Używanie nielegalnych substancji wiąże się z odpowiedzialnością karną, do trzech lat pozbawienia wolności włącznie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może też nałożyć mandat karny i grzywnę oraz nakazać zniszczenie preparatów. Ponadto, wykrycie stosowania w uprawach nielegalnych substancji grozi utratą dotacji unijnych, a także certyfikatów jakości.

Wyrywkowe kontrole prowadzone przez WIORiN, WIOŚ lub ARiMR sprawdzają pochodzenie stosowanych pestycydów. Dlatego tak ważne jest zachowanie faktury jako dowodu zakupu.

Stosując podróbki, ryzykujesz też własnym zdrowiem i skażeniem własnego gruntu rolnego i środowiska. Szkodliwe substancje w niekontrolowanych stężeniach mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, nawet jeśli aplikujemy dany środek z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Toksyczne związki chemiczne pozostają w glebie nawet przez kilka lat.

Zastanów się, co Ci się naprawdę opłaca… Sprawdź: https://bezpiecznauprawa.org/

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ministerstwo rolnictwa się wycofało-nie będzie dodatkowej opłaty!

Nie będzie dodatkowej opłaty od sprzedaży środków ochrony roślin. Ministerstwo rolnictwa wycofało się z propozycji, która pojawiła się przy okazji prac nad ustawą o rolnictwie ekologicznym. Protestowały związki branżowe, które tłumaczyły, że koszty i tak zostaną przerzucone na rolników.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Nowy dwuskładnikowy herbicyd do zwalczania chwastów jednoliściennych w tym wyczyńca w rzepaku

  Chwasty konkurują z rzepakiem ozimym już od siewu, osłabiając go przed końcem wegetacji jesiennej i zwiększając ryzyko wymarznięć.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Nie daj się awarii na ostatniej prostej żniw – dobry olej to podstawa

Jesteśmy obecnie w trakcie najbardziej intensywnej fazy żniw zbożowych. Choć pierwsze kombajny ruszyły w pola już w połowie lipca, to jednak nieregularne opady i wahania temperatury nie pomagały w planowaniu prac. Do tego dochodzą jeszcze przestoje techniczne maszyn, które również utrudniają efektywną koordynację działań w polu. Dziś przedstawimy powody dlaczego warto zadbać o wysokiej jakości olej oraz płyny przekładniowe oraz jakie konkretnie warto wziąć pod uwagę. Tekst polecamy szczególnie użytkownikom sprzętu marek CASE, New Holland i STEYR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)