Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym pojawił się w maju zeszłego roku. Jego celem było wdrożenie unijnych przepisów oraz dostosowanie się do realiów „Europejskiego Zielonego Ładu” w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz planowanej redukcji stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów.
Jak zwiększyć popyt?
MRiRW planowało rozwiązania, których celem było zwiększenie popytu na produkty ekologiczne poprzez wprowadzenia mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych oraz wsparcie do wykorzystania ekologicznego materiału rozmnożeniowego.
Kontrowersyjna opłata
Ale w projekcie pojawił się też kontrowersyjny zapis dotyczący opłaty za wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin. MRiRW tłumaczyło, że podobna opłata obowiązuje np. Wielkiej Brytanii, Danii, na Węgrzech, w Norwegii i Szwecji i ma na celu ograniczenie stosowania środków ochrony roślin oraz dostarczenie środków na rozwój produkcji przyjaznej środowisku. Środki uzyskane z opłaty będą przeznaczone na działania mające na celu rozwój rolnictwa ekologicznego oraz dofinansowanie do wykorzystania żywności ekologicznej w placówkach edukacyjnych.
MRiRW planowało wprowadzić opłatę w wysokości 1 % od wartości netto środka ochrony roślin. W ten sposób uzyskano by ok. 30 mln złotych rocznie.