Ziemniaki nie przeżyły rosyjskiej okupacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ziemniaki nie przeżyły rosyjskiej okupacji

05.05.2022

Rosyjska okupacja rolniczych terenów nie pozwoliła na odpowiednie warunki przechowywania ziemniaków w Ukrainie. Większość bulw straciła jakość handlową, a poza tym spadł na nie popyt.

W Ukrainie jest wystarczająco dużo ziemniaków, ale regiony z największymi magazynami są nadal okupowane lub były pod ostrzałem. W związku z tym w magazynach nie było prądu, a przechowywane tam bulwy straciły swoją jakość handlową. 

r e k l a m a

Ukraińskie ziemniaki nie przeżyły rosyjskiej okupacji

Najwięksi dostawcy ziemniaków w Ukrainie znajdują się w południowej części kraju. Niestety, część z tych terytoriów znajduje się pod rosyjską okupacją lub w całości są przejęte przez wojska rosyjskie. A podczas wojny produkty te nie są przechowywane w odpowiednich warunkach.

- Obecnie tylko w obwodach lwowskim i tarnopolskim, gdzie nie było walk i przerw w dostawie prądu, jakość ziemniaków w magazynach jest normalnie zachowana – powiedział Mykoła Hordzijczuk, dyrektor „Agrico Ukraina”, dużego producenta ziemniaków.

Popyt na ziemniaki na Ukrainie mocno spadł

Według niego obecnie popyt na ziemniaki w Ukrainie znacznie spadł w porównaniu do ubiegłego roku. Producenci spodziewali się wzrostu sprzedaży, ale już w pierwszych dwóch tygodniach wojny spotkali się z odwrotnym efektem – spadkiem.

- Możliwe, że ludność kupiła ziemniaki z wyprzedzeniem, ponieważ jest to produkt do długiego przechowywania. Ponadto wiele kobiet, które gotowały w domu, wyjechało za granicę. Mężczyźni mogą sobie poradzić z prostszym jedzeniem – wyjaśnił przyczyny spadku konsumpcji Mykoła Hordzijczuk.

Ziemniaki na Ukrainie po 1,50 zł/kg

Obecnie kilogram na targowisku jest sprzedawany średnio za 10 hrywien (1,50 zł/kg). Wszystko zależy od odmiany i wielkości. 

Ale niewykluczone, że cena ziemniaków będzie spadać. Po dostawach bulw z magazynów w obwodach Sumy, Czernihów i Mikołajów oraz z Polski, podaż w tym segmencie rynku stopniowo zaczęła przewyższać popyt. To już doprowadziło do negatywnych tendencji cenowych, które będą się pogłębiać.

fot. Facebook/Agrico Ukraina

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosjanie bez frytek, bo nie dostają ziemniaków z Polski

Brak frytek w restauracji typu McDonald's? W rosyjskiej sieci „Smacznie i kropka” stało się to faktem. W głównej mierze poprzez zerwanie łańcucha dostaw z Polski.

czytaj więcej

Jak chronić plantację przed zarazą ziemniaka?

Zaraza to najgroźniejsza choroba ziemniaka i nie trzeba nikogo przekonywać, że jej ograniczanie jest konieczne. Najważniejsza jest profilaktyka (niszczenie źródeł infekcji, podkiełkowywanie i pobudzanie sadzeniaków), ale i wiedza o sprawcy.

czytaj więcej

Spadki cen warzyw i jabłek dobijają rolników. "Mam prawo jazdy kat. C, pójdę do pracy"

Na Rynku Hurtowym w Broniszach spadły ceny wszystkich warzyw. Spektakularną obniżkę zanotowała kapusta pekińska. W najgorszej sytuacji są jednak producenci jabłek i ziemniaków, bo oni nie mogą sprzedać swojego towaru nawet za półdarmo. - W ogóle nie ma kupca. Otworzę komorę i wysypię 200 ton jabłek na przemysł - żali się sadownik z okolic Warki. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)