Sankcje uderzają w udziałowca Grupy Azoty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sankcje uderzają w udziałowca Grupy Azoty

12.04.2022autor: Kamila Szałaj

UE nałożyła sankcje na rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Kantora, który jest udziałowcem Grupy Azoty. Czy ma to jakieś skutki dla polskiego producenta nawozów?  

Unijne sankcje objęły udziałowca Grupy Azoty

8 kwietnia rosyjski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor został objęty unijnymi sankcjami w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Rosjanin posiada pośrednio 19,82 proc. udziałów Grupy Azoty poprzez podmioty powiązane z Cypru i Luksemburga. Najwięcej udziałów, bo 33 proc. posiada Skarb Państwa.

r e k l a m a

Grupa Azoty: sankcje wobec Kantora bez skutków dla spółki

Grupa Azoty poinformowała jednak, że nałożenie sankcji na Kantora nie skutkuje jakimikolwiek objęciem sankcjami Grupy Azoty. Rosjanin jest akcjonariuszem mniejszościowym.

- Wiaczesław Kantor nie kontroluje i nigdy wcześniej nie kontrolował Spółki, ponieważ nie posiada odpowiednio dużego pakietu akcji Spółki, nie przysługuje mu prawo powoływania Zarządu i nie spełnia żadnych innych przesłanek kontroli nad Spółką – czytamy w oświadczeniu Grupy Azoty.

Grupa Azoty: spółka nie jest objęta jakimikolwiek sankcjami

Polski koncern podkreśla, że Grupa Azoty nie jest bezpośrednio lub pośrednio objęta jakimikolwiek sankcjami. 

- Podstawy objęcia sankcjami są precyzyjnie określone w ustawodawstwie UE i wiążą się z agresją Rosji, działaniami podważającymi integralność terytorialną Ukrainy, jej suwerenność, niezależność, stabilność lub bezpieczeństwo lub też ze szczególnymi relacjami z rządem Federacji Rosyjskiej – przekazała rzeczniczka prasowa Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Czy zamrożenie aktywów Kantora wpłynie na interesy z zagranicznymi kontrahentami?

Koncern zapewnia też, że nie ma jakichkolwiek przesłanek do tego, aby zmianie uległ sposób zawierania transakcji przez Spółkę z podmiotami z UE, USA czy też innych krajów.

- Grupa Azoty jako spółka dopuszczona do obrotu i notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, nie ma bezpośredniego wpływu na strukturę akcjonariatu oraz decyzje inwestycyjne akcjonariuszy. Każdy uczestnik rynku kapitałowego może uczestniczyć w obrocie akcjami Spółki na GPW w Warszawie – wyjaśnia rzeczniczka.

Grupa Azoty potępia atak Rosji na Ukrainę

Grupa Azoty podkreśla, że przestrzega wszystkich przepisów sankcyjnych, potępia agresję Rosji oraz wszelkie działania skierowane przeciwko Ukrainie i nie posiada żadnych relacji z Rządem Federacji Rosyjskiej, w związku z czym nie ma żadnego ryzyka objęcia Spółki sankcjami.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Grupa Azoty Police

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysokie ceny nawozów kogoś cieszą. Grupa Azoty z kolosalnym zyskiem

W I kwartale 2022 roku przychody i zyski Grupy Azoty ze sprzedaży nawozów wzrosły kilkukrotnie. Ile wyniosły? Ile pieniędzy zarobiła spółka na sprzedaży wszystkich swoich produktów?  

czytaj więcej

Ogromne przychody firm nawozowych. Ile zarobiły na wysokich cenach nawozów?

Kryzys gazowy i wojna w Ukrainie sprawiły, że firmy nawozowe osiągają rekordowe przychody ze sprzedaży swoich towarów. Ile zarobiły na wysokich cenach nawozów?

czytaj więcej

Grupa Azoty: nie ma problemów z dostępnością nawozów

Po publikacji naszego artykułu o eksporcie nawozów z Polski i ograniczonych możliwościach ich zakupu przez polskich rolników, Grupa Azoty zapewnia, że nie ma problemów z dostępnością nawozów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)