Rosjanie mieli ukraść ukraińskie statki ze zbożem i blokują porty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosjanie mieli ukraść ukraińskie statki ze zbożem i blokują porty

22.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wojna w Ukrainie toczy się od blisko miesiąca. Siły rosyjskie atakują z lądu, powietrza i wody. Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform podaje kolejne doniesienia o atakach i próbach wywołania kryzysu humanitarnego przez wroga w rejonie Morza Czarnego.

Ukraińskie statki zniknęły z portu

W poniedziałek 21 marca agencja Ukrinform podała, że według słów szefa władz obwodu zaporoskiego, Ołeksandra Starucha, z portu w Berdiańsku zniknęło pięć ukraińskich statków, załadowanych zbożem. Świadkowie twierdzą, że za zniknięcie odpowiadają rosyjskie holowniki. 

Statki miały zniknąć z portu nad Morzem Azowskim już kilka dni temu. Niektóre były całkowicie załadowane, inne częściowo. Łącznie znajdowało się na nich kilkadziesiąt tysięcy ton zboża z Ukrainy. 

r e k l a m a

Wojna na morzu 

Zbrojny konflikt między Ukrainą a Rosją toczy się na wodzie od samego początku. Do historii przeszła obrona Wyspy Węży, zaatakowanej przez rosyjski okręt podwodny. Obecnie jednak w portach nie toczą się bezpośrednie walki. Rosyjskie okręty blokują ukraińskie porty, chcąc w ten sposób odciąć Ukrainie jedną z dróg handlowych i wywołać kryzys humanitarny. 

Ukrinform podał informację o tym, że przez blokadę ukraińskiego wybrzeża Rosja utrudnia dostawy niezbędnych towarów do Ukrainy. Dodatkowo rosyjska marynarka wojenna przeprowadza ataki rakietowe, a posuwające się od strony Krymu wojska usiłują ominąć Nikołajew i dostać się do Odessy. 

Blokady w ukraińskich portach 

Przez zablokowanie portów w Ukrainie cierpią nie tylko mieszkańcy tego kraju, ale także marynarze, którzy 24 lutego znaleźli się w ukraińskich portach. Jak podaje Ukrinform, rosyjskie okręty zablokowały około 100 statków z zagraniczną rejestracją. Z Ukrainy nie mogło wyjechać blisko 650 marynarzy z różnych krajów. 

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że kilka zagranicznych statków, które próbowały opuścić port w Odessie, zostało zatopionych przez rosyjską marynarkę. 

Handel morski dla Rosji jest utrudniony 

W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę, cały świat nakłada kolejne sankcje. W efekcie kraj ten jest izolowany również na morzach, co utrudnia agresorowi handel. Choć oficjalnie większość krajów nie bojkotuje statków rosyjskich, w rzeczywistości zamknięto dla nich między innymi cieśniny Bosfor i Dardanele, częściowo kanał la Manche oraz liczne porty w Europie, USA i Kanadzie, w tym Elbląg. Są to oddolne decyzje poszczególnych państw, a nawet konkretnych portów. 

Eksperci zgadzają się, że blokada wszystkich portów na zachodzie byłaby dużym ciosem dla Rosji. Jednak w tej sytuacji państwa poniosłyby koszty, które wynikają z odcięcia się od kolejnych źródeł dostaw. Dlatego, póki co, jednoznacznej decyzji na szczeblu europejskim nie podjęto. 

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski apeluje, by cały świat zamknął swoje porty dla rosyjskich statków. 

- Niech statki handlowe z Rosji idą tam, gdzie rosyjski okręt wojenny - skomentował nagraniu z 19 marca, nawiązując do obrony Wyspy Węży w pierwszych dniach wojny.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny zbóż w Polsce będą nadal rosły?

O bieżącej sytuacji na krajowym rynku zbóż rozmawiamy z Moniką Piątkowską, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

AGROUnia domaga się zamknięcia granicy z Rosją i Białorusią

- Zatrzymajmy handel Niemiec z Rosją - mówią przedstawiciele AgroUnii, którzy wraz z ukraińskimi aktywistami jadą do Berlina, aby wręczyć kanclerzowi Olafowi Scholzowi list z żądaniem zaprzestania wspierania Rosji przez Niemcy. Jeśli to nie przyniesie skutku, rolnicy planują blokadę polsko-niemieckiej granicy.

czytaj więcej

Dopłaty do nawozów: limity, stawki, wnioski, terminy. Jakie są szczegóły dotacji?

Są już szczegóły dopłat do nawozów. Ile pieniędzy dostanie rolnik? Jak będzie wyliczana wysokość dotacji? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Skąd go pobrać? Wyjaśniamy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)