Rakiety mają utorować drogę do sprzedaży zboża z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rakiety mają utorować drogę do sprzedaży zboża z Ukrainy

20.05.2022autor: Kamila Szałaj

USA chcą dostarczyć Ukrainie specjalną broń, która pomoże obrońcom w odblokowaniu czarnomorskich portów. Pozwoliłoby to na przywrócenie wywozu zboża.

Rosjanie próbują wywołać głód na świecie. Blokując porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiają eksport zbóż z Ukrainy. W tej chwili na wywóz czeka ok. 20 mln ton ziarna.

r e k l a m a

USA chce pomóc Ukrainie w odblokowaniu portów

Jak poinformowała agencja Reuters, USA ma pomysł, jak przywrócić dostawy zbóż. Chce dostarczyć ukraińskim żołnierzom rakiety przeciwokrętowe dalekiego zasięgu.

Wykorzystując tę broń, Ukraina miałaby unieszkodliwić największe rosyjskie okręty. Pozwoliłoby na wznowienie wywozu zboża statkami na cały świat.


Zniesienie sankcji na nawozy w zamian za dostawy zboża

Poza tym, jak donosi Wall Street Journal, USA rozważa zniesienie sankcji wobec firm nawozowych z Białorusi w zamian za zgodę na dostawy zboża z Ukrainy przez jej terytorium. 

Putin wykorzystuje głód jako broń

Przywrócenie eksportu ukraińskiego zboża jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, zwłaszcza w regionach silnie uzależnionych od importu ziarna, np. Bliski Wschód czy północna Afryka.

By zapobiec temu globalnemu kryzysowi żywnościowemu, rządy wielu krajów starają się pomóc Ukrainie w wywozie ziarna. Swoją gotowość zadeklarowała także Polska, która pociągami ma przewozić zboże z 11 przejść granicznych do czterech portów bałtyckich. Nasz kraj ma się stać punktem dystrybucyjnym ukraińskiego ziarna na światowe rynki. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pomoc deklarują także m.in. Niemcy i Kanada. Sama Ukraina planuje w najbliższym czasie budowę dodatkowych terminali kolejowych na węzłach z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.

- Oczekujemy, że we współpracy z europejskimi partnerami zwiększymy transport towarów koleją o co najmniej 50 proc. poziomu przedwojennego. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę uzależnienie światowych rynków od ukraińskiego agroeksportu - powiedział minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubakow. 

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Reuters, WSJ, AgroNews.ua, fot. elements.envato.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koszty produkcji rolniczej rosną z prędkością naddźwiękową

Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale rząd powinien stać po stornie rolnika i mu ułatwiać. Nie wszystko, ale wiele spraw. Z naszym rządem to różnie bywa. Z jednej strony ułatwia, np. wyrażając swe jasne stanowisko w sprawie Zielonego Ładu, ale z drugiej rzuca rolnikom kłody pod nogi.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosja zbombardowała jeden z największych terminali zbożowych w Ukrainie [FOTO]

Rosjanie zniszczyli drugi co do wielkości terminal zbożowy w Ukrainie i magazyny ze śrutą zbożową. Rakiety trafiły w wyspecjalizowany port Nika-Terra.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jaką pomoc otrzymali ukraińscy rolnicy?

Tegoroczne zasiewy były czasem szczególnie trudnym dla ukraińskich rolników. Jak inne kraje i zagraniczne firmy pomogły im w sianiu zbóż i sadzeniu ziemniaków?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)