Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?

09.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wielu uchodźców z Ukrainy deklaruje, że chce jak najszybciej podjąć pracę w Polsce. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy. W jaki sposób możemy wesprzeć uchodźców w poszukiwaniu zatrudnienia?

Urzędy pracy oferują pomoc swoich doradców

Zatrudnieni w urzędach pracy doradcy zawodowi są gotowi pomagać uchodźcom z Ukrainy przy poszukiwaniu pracy. Pierwszym etapem dla osoby, która chce szybko znaleźć zatrudnienie, powinien zatem być kontakt z urzędem pracy lub infolinią Zielona Linia pod numerem 19524. 

Do kontaktu z doradcą zawodowym nie jest wymagana rejestracja w urzędzie pracy. Osoba, która zgłosi się do PUP lub WUP, może skorzystać z porady doradcy klienta, który w rozmowie postara się ustalić kwestie takie, jak kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwości podjęcia pracy, oczekiwania wobec niej itp. To podstawowe informacje, które przydadzą się przy poszukiwaniu zatrudnienia.

r e k l a m a

Poszukiwanie pracy przez internet

Poszukujące pracy osoby nie muszą zaczynać od zgłoszenia się do urzędu pracy. Pierwszym krokiem może być samodzielne zapoznanie się z ofertami. Strony w języku ukraińskim oferują już Publiczna Służba Zatrudnienia oraz Centralna Baza Ofert Pracy. Ogłoszenia można także przeglądać w aplikacji mobilnej ePraca. MRiPS informuje, że codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy. 

Uchodźcy, którzy potrzebują wsparcia profesjonalistów przy poszukiwaniu zatrudnienia, po zgłoszeniu się do urzędu pracy mogą poprosić o to, by doradca klienta przeszukał internetowe bazy i przedstawił konkretne propozycje. Doradcy pomagają także w nauce poruszania się po bezpłatnych serwisach z ofertami pracy oraz udzielają informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji, jeśli klient wyrazi zainteresowanie tymi kwestiami. 

Pracodawca też może liczyć na wsparcie 

7 marca rząd przyjął specustawę w sprawie uchodźców wojennych z Ukrainy. Przepisy, które mają usprawnić przyjmowanie do pracy osób z Ukrainy, w dalszym ciągu mogą jednak być zmieniane w ciągu najbliższych miesięcy, by dostosowywać je do dynamicznej sytuacji. Doradcy w urzędach pracy pozostają na bieżąco z obowiązującymi wytycznymi i udzielają wsparcia w tym zakresie. Co ważne, o wskazówki np. z zakresu legalizacji zatrudnienia obcokrajowca, prosić mogą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. 

Doradztwo zawodowe i przebranżowienie 

Łączenie pracowników i pracodawców to nie jedyne zadanie urzędów pracy. Prowadzą one także wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego i przebranżowienia. Wsparciem tym objęte zostały również osoby z Ukrainy. 

Jak informuje MRiPS, obywatele Ukrainy mogą otrzymać wsparcie w: 

  • wyborze odpowiedniego zawodu,
  • zmianie kwalifikacji,
  • podjęciu pracy,
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.

Rejestracja w UP możliwa na zasadach obowiązujących Polaków 

Specustawa z 7 marca określa, że uchodźcy z Ukrainy mogą rejestrować się w urzędach pracy i poszukiwać zatrudnienia na zasadach, które obowiązują obywateli Polski. Po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej, cudzoziemiec będzie miał dostęp do wielu form pomocy, wśród których wyróżniono między innymi:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.
Z.Ć.
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niższa cena nie zrekompensuje strat - świat podróbek

Rynek podróbek dotyczy również środków ochrony roślin. Stosowanie takich preparatów może spowodować znacznie groźniejsze skutki, niż możemy się spodziewać. Niesie to duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia konsumentów. Dodatkowo naraża na straty producentów rolnych. Niższa cena nie zrekompensuje strat powstałych w wyniku użycia podrobionych środków ochrony roślin.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jeśli Rosja wchłonie Ukrainę, będzie szantażować Europę głodem – wywiad z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy

Redaktor Naczelny Krzysztof Wróblewski rozmawia z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską o sytuacji rolników w Ukrainie w czasie wojny z Rosją.

czytaj więcej

Legalność pobytu i wsparcie finansowe. Specustawa

Od środy 16.03 osoby, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, będą mogły złożyć wniosek o refinansowanie kosztów. A obywatele Ukrainy będą mogli starać się o między innymi PESEL.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)