Niższa cena nie zrekompensuje strat - świat podróbek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niższa cena nie zrekompensuje strat - świat podróbek

16.03.2022autor: Patrycja Bernat

Rynek podróbek dotyczy również środków ochrony roślin. Stosowanie takich preparatów może spowodować znacznie groźniejsze skutki, niż możemy się spodziewać. Niesie to duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia konsumentów. Dodatkowo naraża na straty producentów rolnych. Niższa cena nie zrekompensuje strat powstałych w wyniku użycia podrobionych środków ochrony roślin.

Od wielu lat obserwujemy działalność w sprzedaży podrabianych środków ochrony roślin.

Zagrożeniem wynikającym z tego zjawiska są przede wszystkim straty koncernów chemicznych, ale nie jest to najważniejsze.

Tracą rolnicy

Grupą, która najwięcej traci, są rolnicy. Preparaty takie nie spełniają swojego podstawowego zadnia. Produkty te są również zagrożeniem dla uprawśrodowiska i dla konsumentów. Jednak głównym celem walki z podrabianiem ś.o.r. jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

Odpowiedzialność karna..

Za przewóz fałszywych pestycydów bez odpowiednich zezwoleń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi grozi odpowiedzialność karna. Metody administracyjne i działania organów kontrolnych przy tak dużej skali tego zjawiska dają jedynie ograniczone efekty. Podrabianie pestycydów ma charakter działalności zorganizowanej. Innowacyjne technologie, wysoki poziom usług poligraficznych, doprowadzają do tego, że bardzo trudne staje się odróżnienie oryginału od podróbki. Wysoka świadomość producentów rolnych może jedynie przyczynić się do ukrócenia tego precedensu i tym samym zapewni wyższy stopień bezpieczeństwa produkcji rolnej.

Nieznany skład podróbek

Z badań wynika, że skład podróbek chemicznych pestycydów może być przeróżny. Od braku jakiejkolwiek substancji czynnej lub po takie jej ilości, które nie zapewnią ochrony plantacji. Najgorsza jest jednak opcja, gdy preparat zawiera szkodliwe substancje chemiczne. Mogą spowodować nieodwracalne szkody w uprawiedegradować środowisko, a także wpłynąć na zdrowie rolników, jak i konsumentów.

Jak zatem uchronić się przed takimi konsekwencjami?

  • kupować środki ochrony roślin w sprawdzonych punktach;
  • oryginalne opakowanie z polską etykieta;
  • etykieta pisana cyrylicą, powinna nas od razu zaniepokoić;
  • zabezpieczenie plombą i hologramem.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: inf pras. jatrejon
fot. :envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?

Wielu uchodźców z Ukrainy deklaruje, że chce jak najszybciej podjąć pracę w Polsce. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy. W jaki sposób możemy wesprzeć uchodźców w poszukiwaniu zatrudnienia?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)