Ile wynoszą straty ukraińskiego rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile wynoszą straty ukraińskiego rolnictwa?

25.06.2022

Wojna w Ukrainie trwa już od 4 miesięcy i pociąga za sobą ogromne straty. Nie ominęły one także sektora rolniczego, który przed wojną był jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Jak szacowane są straty po stronie Ukrainy?

Łączne straty liczone są w miliardach

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy przeprowadziło wspólne badania wraz z Centrum Badań Żywności i Użytkowania Gruntów (KSE Institute). Ich wyniki opublikowano na stronie internetowej resortu.

Z zebranych przez ukraińskie ministerstwo danych wynika, że łączne straty w rolnictwie Ukrainy z powodu wojny sięgnęły już 4,3 mld dolarów. Największe zniszczenia dotknęły uszkodzonych gruntów, które wyceniono na ponad 2,1 miliarda dolarów.

r e k l a m a

Najbardziej ucierpiały grunty rolne

Z badań wynika, że z powodu zniszczeń lub częściowych uszkodzeń grunty rolne doznały największych strat w sektorze rolniczym – szacuje się je na 2,135 mld dolarów. Ukraińskie grunty rolne zostały albo zaminowane, albo fizycznie uszkodzone rakietami, artylerią oraz pojazdami wojennymi, na przykład czołgami. Specjaliści twierdzą, że koszt przebadania tych gruntów oraz ich rozminowania wynosi łącznie 436 mln dolarów.

Zobacz także: Niemal 5 mln ha pól na Ukrainie zaminowanych!

Jakie straty odnotowano w zbiorach?

Oprócz bezpośredniego niszczenia gruntów, działania wojenne powodują straty na inne sposoby. Okupacja oraz chętnie używane przez Rosjan miny ograniczają dostęp rolników do pól i możliwości zbiorów. Z badań wynika, że 2,4 mln ha upraw ozimych nie zostanie zebranych w wyniku agresji Rosji. Ich łączna wartość szacowana jest na 1,435 mld dolarów. 

Zobacz także: Putin chce powtórzyć Wielki Głód. Zrzuca na ukraińskie zboże pociski zapalające [WIDEO]

Ogromne kratery po wybuchach zamiast zbóż. Jak Rosja niszczy rolnictwo? [FILM]

Ziemniaki nie przeżyły rosyjskiej okupacji

Rosja niszczy magazyny zbożowe

W komunikacie ukraińskiego ministerstwa przeczytać można także, że istnieją dowody na to, że Rosja celowo niszczy możliwości magazynowania w kraju – to ma osłabić ukraińskie rolnictwo. Łączna kwota szkód, spowodowanych uszkodzeniem lub zniszczeniem silosów i elewatorów, wynosi około 272 mln dolarów. 

Zobacz także: Rosja zbombardowała jeden z największych terminali zbożowych w Ukrainie [FOTO]
Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu. Zbombardowali olbrzymi elewator zbożowy

Jakie straty poniosła infrastruktura nawadniająca? 

Tymczasowo okupowane przez Rosję obwody na południu Ukrainy są regionami, gdzie infrastruktura nawadniająca jest najbardziej rozwinięta. Także i tam odnotowano straty, idące w miliony. Szacowany koszt wymiany i naprawy uszkodzonej infrastruktury nawadniającej sięgnie prawdopodobnie około 225 milionów dolarów. 

Maszyny i sprzęt rolniczy także są dotknięte wojną 

Maszyny i urządzenia rolnicze również ulegają uszkodzeniom w wyniku ostrzałów, nalotów i walk, odbywających się w bezpośrednim sąsiedztwie. Rolnicy siedmiu najbardziej dotkniętych wojną obwodów Ukrainy – kijowskiego, sumskiego, czernihowskiego, ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i mikołajowskiego – od początku rosyjskiej inwazji stracili 2281 sztuk sprzętu rolniczego. Według badań, szacowany koszt wymiany i naprawy uszkodzonych maszyn wyniesie około 926,1 mln dolarów.

Zobacz także: Cudem uniknął śmierci. Pod kołami ciągnika eksplodowała mina
Ciągnik rozerwany na strzępy po najechaniu na minę przeciwpancerną. Rolnik nie miał szans

Ile zwierząt zginęło od początku wojny?

Zwierzęta hodowlane w Ukrainie giną nie tylko z powodu aktywnych działań wojennych, ale także przez ograniczony dostęp rolników do własnych gospodarstw oraz mniejsze możliwości zakupu pasz i świadczenia usług weterynaryjnych. Według ekspertów, wartość zwierząt, padłych od początku wojny, to ponad 136 milionów dolarów. 

Szacunkowa liczba zwierząt zabitych na terenach dotkniętych wojną to:

  • 42 tys. sztuk owiec i kóz,
  • 92 tys. sztuk bydła,
  • 258 tys. sztuk świń,
  • 5,7 mln sztuk drobiu.
Zobacz także: Rolnik z Ukrainy uwięziony w gospodarstwie. Zabija krowy, by wyżywić pracowników
Rosjanie zniszczyli największą w Europie fermę drobiu. Z głodu padło 4 mln kur


Maryia Khamiuk

fot. Facebook/ Policja Obwodu Kijowskiego
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak krzem w glebie pomaga roślinom rolniczym?

Krzem zidentyfikował jako pierwiastek Antoine Lavoisier w 1787 r. Natomiast Humphry Davy, w 1800 r. błędnie uznał, że krzem jest związkiem chemicznym i opinia ta przetrwała aż do 1824 r., kiedy to Jöns Jacob Berzelius otrzymał czysty krzem z krzemionki SiO2, przeprowadzając ją kwasem fluorowodorowym w SiF4 (tetrafluorek krzemu lub tetrafluorosilan) i redukując go potasem.

czytaj więcej

Dobre okulary przeciwsłoneczne niezbędne rolnikowi

Kiedy mowa o słońcu i o tarczy przed nim, mamy na myśli kremy z filtrem. To dobrze, ponieważ są nam potrzebne, zwłaszcza latem. Ale zapominamy o tym, że filtru potrzebują też nasze oczy. Kiedy zaczyna nam dokuczać marcowe słońce, biegniemy do sieciówek po okulary.

czytaj więcej

Tragedia na łące. 55-letniego rolnika PRZYGNIÓTŁ ciągnik

Coraz częściej informujemy o przykrych wypadkach, do których dochodzi podczas prac polowych i w gospodarstwie. Tym razem do takiego incydentu doszło w woj. lubelskim w Wąwolnicy, gdzie 55-letni rolnik w poważnym stanie trafił do szpitala.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)