Wszystko zaczęło się od "Gromady – Rolnika Polskiego"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wszystko zaczęło się od "Gromady – Rolnika Polskiego"

05.02.2023

Redaktora Krzysztofa Wróblewskiego poznałem w „Gromadzie – Rolniku Polskim”. Przez ponad 40 lat uprawiał dziennikarstwo prasowe w bardzo wartościowym temacie – rozwoju polskiej wsi i rolnictwa. Uważam, że należy do grona najwybitniejszych dziennikarzy rolnych od lat powojennych do czasów obecnych.

Rolnicza pasja zaczęła się od "Gromady"

Wszystko zaczęło się od „Gromady – Rolnika Polskiego”. Tak się składa, że ta gazeta wychowywała mnie od najmłodszych lat. Czytelnikiem i prenumeratorem gazety byłem i nadal jestem, mam bogate zbiory roczników tej gazety. W 1965 roku, kiedy miałem 9 lat, rodzice dali mi 12 zł na prenumeratę kwartalną „Płomyczka”. Do szkoły podstawowej w Kowalinie, gdzie wtedy uczęszczałem, przyjeżdżał listonosz z poczty w Olbięcinie. Dobrowolnie zrezygnowałem z prenumeraty „Płomyczka” na rzecz prenumeraty „Gromady – Rolnika Polskiego” i miesięcznika „Rolnik Lubelski”.

Redaktor Krzysztof Wróblewski był zawsze wnikliwym obserwatorem chłopskich i wiejskich spraw. Każdy jego tekst czytało się jednym tchem, z emocjonalnym zaangażowaniem w jego treść. Długo by opisywać artykuły, „perełki” tekstowe autorstwa redaktora Wróblewskiego. W moim domowym archiwum zachowały się dziesiątki roczników „Gromady – Rolnika Polskiego”, wydawanej później „Gromady Rolników”, „Gazety Rolniczej”, także kolejnych tytułów, w których redaktor Wróblewski pracował.

Mam na myśli magazyn rolniczy „Plon” wydawany przez Spółdzielnię Pracy Dziennikarzy „Agro-Spółdzielca” z prezesem Wiesławem Nogalem, wiceprezesem Krzysztofem Wróblewskim i redaktorem naczelnym Antonim Radzewiczem. Od 5 stycznia 2003 roku był to „Nowy Plon”, a wiceprezesem zarządu firmy Promark i redaktorem naczelnym „Nowego Plonu” był Krzysztof Wróblewski. Następnie „Poradnik Rolniczy” do końca 2012 roku i od 2013 roku „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, którym redaktor Wróblewski współkieruje z Pawłem Kuroczyckim. Oczywiście posiadam zbiory wszystkich tych tytułów.

Jeszcze parę zdań o „Gromadzie – Rolniku Polskim”, którą kierował Włodzimierz Chećko – legendarna postać polskiego dziennikarstwa rolnego. Pracował w lubelskim „Sztandarze Ludu”. Od 1974 roku do 1990 roku kierował GRP. Byłem czytelnikiem tej gazety, bo mieszkam na Lubelszczyźnie. Z tamtego tytułu do „Plonu” przeszli redaktorzy: Alicja Moroz, Krystyna Nowakowska, Mariola Łukaszewska, Ewa Banecka, Joanna Zwolińska, Ryszard Szczepanik, Wiesław Nogal, Antoni Radzewicz oraz Krzysztof Wróblewski.

r e k l a m a

Szczególna więź z czytelnikami

Myślę, że najcenniejszą cechą GRP i pracujących w niej dziennikarzy był bardzo bliski związek z czytelnikami. Moje korespondencje (zawsze też starałem się, by miały te cechy) ukazywały się na kolumnach ogólnych, w listach do redakcji czy też na kolumnach mutacyjnych Lublin – Kielce. Posiadam wszystkie listy otrzymywane od redakcji. Oto jeden z nich, z 16 sierpnia 1977 roku od redaktora Chećki: „Drodzy Korespondenci, Współpracownicy GRP, jak oceniacie przebieg żniw, jak wygląda zaopatrzenie w środki do produkcji rolnej itd.?”. Łącznie 10 punktów, pytań. Więź z czytelnikami dla redaktorów w Warszawie była zawsze bardzo ważna. Dlatego też gazeta miała setki tysięcy wiernych czytelników. Takim redaktorem w GRP byli Krzysztof Wróblewski i jego koleżanki oraz koledzy dziennikarze. I owa więź z czytelnikami, rodem z „Gromady – Rolnika Polskiego”, była kontynuowana w kolejnych tytułach prasowych, również w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”.

W numerze z 25 czerwca 1989 roku redaktor Lucyna Cywoniuk opublikowała moją sylwetkę jako długo­letniego korespondenta i przyjaciela GRP, nadając tytuł obszernej publikacji „Gromada – Rolnik Polski moim nauczycielem”. Jak wcześniej wspomniałem, podczas nauki w zasadniczej szkole rolniczej i później Państwowym Technikum Rolniczym w Wólce Gościeradowskiej (cóż to za zbieg okoliczności, że po 50 latach działalności w 2022 roku szkoła przestała funkcjonować), moimi nauczycielami byli redaktorzy Chećko, Szymonek, Świderski, Wasik, Kazimierowicz, Borzęcki, Jóźwiak, Cuber, Łoziński, Wróblewski i inni.

„Tygodnik” patronuje wielu konkursom i festiwalom ludowym

Moją pasją jest twórczość ludowa, którą zainteresowałem się już w piątej klasie szkoły podstawowej, słuchając powstałej wtedy audycji Programu I Polskiego Radia „Kiermasz pod kogutkiem”, a także innych, jak: „Wieś tańczy i śpiewa”, „Wędrówki muzyczne po kraju”, „Graj, gracyku”, „Grają i śpiewają zespoły regionalne”. Od kilku­dziesięciu lat współpracuję z zarządem Głównym Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie podczas corocznego organizowania Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, współredagując gazetkę festiwalową „Burczybas”. Po każdej imprezie prezentuję twórców oraz uczestników festiwalu na łamach gazet.

W 2015 roku poprosiłem redaktora Krzysztofa Wróblewskiego o patronat medialny redakcji „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nad tą prestiżową imprezą. Wniosek rozpatrzono pozytywnie i od tamtego czasu co roku na łamach „Tygodnika” ukazuje się obszerna relacja redaktora Krzysztofa Janisławskiego z imprezy. Okazuje się, że redaktor Janisławski jest dziennikarzem zawsze obleganym przez solistów śpiewaków, instrumentalistów czy też twórców ludowych, którzy zwierzają mu się ze swojej pasji do folkloru. Warto wspomnieć, że jeden z konkursów OFKiŚL w Kazimierzu od wielu lat nosi nazwę „Duży – Mały, czyli Mistrz i Uczeń”. Na scenie starsi przekazują umiejętność śpiewu ludowego i muzykowania najmłodszym uczestnikom festiwalu, czyli dzieciom.

Konkurs ten kiedyś wymyślił redaktor Chećko, a „Gromada – Rolnik Polski” była patronem medialnym festiwalu i nawet fundowała nagrody. Wykształcony przez dziennikarzy „Gromady – Rolnika Polskiego” z czasem byłem korespondentem terenowym innych redakcji pism wiejskich, jak: „Nowa Wieś”, „Młody Rolnik – Przysposobienie Rolnicze”, „Chłopska Droga”, „Zielony Sztandar”, „Plon”, „Nasza Wieś”, „Rolnik Lubelski”. Przez dziesięć lat byłem też współpracownikiem terenowym rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie i współpracownikiem dziennika „Kurier Lubelski”.

Redaktor Andrzej Wojtan z Martą Manowską

  • Redaktor Andrzej Wojtan z Martą Manowską 
Andrzej Wojtan
fot. archiwum

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 90. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?

Użytkuję od wielu lat łąkę, która należy do wspólnoty wiejskiej. Biorę na nią dopłaty. Nikt inny z niej od dawna nie korzystał. Jakiś czas temu zostali na nowo ustaleni udziałowcy i powstała spółka zarządzająca wspólnotą, która próbuje teraz robić porządek i domaga się ode mnie udostępnienia łąki innym. Czy mogę przejąć ten grunt na włas­ność przez zasiedzenie?

czytaj więcej

Dieta ketogeniczna choc skuteczna, nie jest dla każdego

Pewnie nieraz słyszeliście albo czytaliście o diecie keto. Dieta ketogeniczna jest reklamowana jako cudowna metoda odchudzania, ale trzeba pamiętać, że ten plan żywieniowy jest tak naprawdę dietą medyczną, która wiąże się również z poważnym ryzykiem zdrowotnym.

czytaj więcej

Dziś żegnamy redaktora Krzysztofa Wróblewskiego

31 stycznia Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny TPR przechodzi na emeryturę. Dziś wszyscy razem chcielibyśmy podziękować Tobie, Krzysztofie za trud. "Tygodnik Poradnik Rolniczy" był Twoim dzieckiem i Twoim życiem. Dziękujemy za 10 lat współpracy dla dobra "Tygodnika" i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)