Wskaż lokalny zabytek do remontu w konkursie "Nasz zabytek"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wskaż lokalny zabytek do remontu w konkursie "Nasz zabytek"

04.07.2021autor: Karolina Kasperek

Macie w okolicy niszczejący zabytkowy dwór, zajazd, park lub forty? A może opustoszały i popadający w ruinę młyn lub stary budynek przemysłowy? Chcecie, aby takie miejsce odnowić, by służyło waszej społeczności jako świetlica, centrum kultury, siedziba na warsztaty albo inkubator kulinarny? Nie zwlekajcie. Weźcie udział w konkursie „Nasz zabytek” fundacji Most the Most.

Jak czytamy na stronie fundacji Most the Most, „Nasz zabytek” to konkurs organizowany dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Fundacji zależy, by wspólnie z mieszkańcami przywracać świetność zabytkowym miejscom, które po remoncie mają służyć ich potrzebom. I już na wstępie zachęca, by wysyłać zgłoszenia i mieć twórczy wpływ na przyszłe funkcje odremontowanego obiektu. Wyłanianiu tych najciekawszych służyć ma konkurs, który w tym roku – ze względu na to, że fundacja ma raptem kilka miesięcy – przyjął formę pilotażu. Organizowany jest w dwóch województwach: – dolnośląskim i podlaskim. Po pilotażu fundacja Most the Most planuje przeprowadzić konkursy w kolejnych. Już teraz warto zacząć się przygotowywać do tego, gdy ruszy we wszystkich szesnastu województwach. Jest o co walczyć, bo maksymalna dotacja na remont zabytku w województwie to nawet milion złotych!
r e k l a m a

Konkurs "Nasz zabytek" daje możliwość renowacji lokalnych zabytków

Konkurs „Nasz zabytek” podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy dotyczy wyboru jednego zabytku w województwie, drugi polega na wyborze pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Nabór do pierwszego etapu pilotażowego konkursu już ruszył i potrwa do 5 lipca 2021 roku.

– Idea jest taka, żeby wyłoniony zabytek służył jak największej liczbie ludzi. Dlatego w naszym konkursie to sami mieszkańcy mają wskazywać takie miejsca i pomysły na ich wykorzystanie. Chodzi o oddolną inicjatywę, zaangażowanie, poczucie wpływu na otoczenie. W pierwszym etapie czekamy na propozycje zabytku, który wymaga remontu. Może codziennie mijamy takie miejsce, myśląc: „szkoda, że stoi takie puste, smutne i zaniedbane”. Warto podpytać o takie zabytki przyjaciół, sąsiadów, osoby, które interesują się historią. Może nam podpowiedzą. Zabytek, ze zdjęciami lub krótkim filmem, zgłaszamy przez formularz elektroniczny na stronie mostthemost.pl. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie. To właśnie wasze zgłoszenie może wygrać, a wy zostać lokalnymi bohaterami – wyjaśnia Patrycja Loose, dyrektor do spraw strategii i PR w fundacji Most the Most.

Fundacji zależy, by po modernizacji zabytek pełnił różne funkcje społeczne. Może to być na przykład świetlica artystyczna dla młodzieży, klub seniora, teatr lub centrum do prowadzenia różnego rodzaju warsztatów. Gama przeznaczeń zależy od pomysłów i zgłoszeń mieszkańców. Temu służyć będzie drugi etap konkursu, który odbędzie się w sierpniu tego roku. Ważne, by przy koncepcji pracowała lokalna społeczność. Budynek nie musi być zrujnowany, by skorzystać z dotacji. Ważne jest to, na ile będzie odpowiadał potrzebom mieszkańców, w tym tych z niepełnosprawnościami, albo czy projekt zakłada międzypokoleniową współpracę w społecznościach. Ocenie będzie podlegać pomysłowość. Także w tym, jak obiekt i jego funkcje reklamować na szerszą skalę.

Zgłoszone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków

Co istotne – w konkursie brane będą pod uwagę tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, gminnych lub wojewódzkich ewidencji zabytków oraz te, które są własnością publiczną, czyli samorządów i Skarbu Państwa.

Jeśli chcesz zgłosić zabytek w pilotażowym konkursie fundacji Most the Most, wejdź na stronę Most the most - nasz zabytek i kliknij w zakładkę „Wyślij zgłoszenie”. A jeśli jesteś z któregoś z województw, w których konkurs dopiero zostanie ogłoszony, już teraz zacznij szukać obiektów i namów swoich znajomych i sąsiadów na wspólne przemyślenie ich nowego oblicza.

Milion na zabytki
Karolina Kasperek
Zdjęcie: Most the most

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zgłoś swój ziołowy ogródek do konkursu TPR i wygraj super nagrodę

W historii "Tygodnika Poradnika Rolniczego" odbyło się już pięć edycji konkursu "Zielony zakątek". Zeszłoroczną przerwę wymusiła na nas pandemia. Ale wracamy do dobrej i cenionej przez naszych Czytelników tradycji współzawodnictwa na kwieciste rabaty.

czytaj więcej

Każdy stary ciągnik opowiada jakąś historię

W ostatnich latach kolekcjonowanie starych ciągników w naszym kraju zyskało na popularności. Miłośnicy retro traktorów przeczesują strony internetowe w poszukiwaniu zabytkowych, wiekowych maszyn. Sprzętu szukają poza granicami Polski, a w skrajnych przypadkach również na innych kontynentach.

czytaj więcej

Kto wygrał konkurs KRUS "Bezpiecznie na wsi mamy"?

Justyna oraz Filip zostali laureatami konkursu "Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy". Była to już XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci z terenów wiejskich organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)