Wraz z dziećmi w szkołach pojawił się COVID
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wraz z dziećmi w szkołach pojawił się COVID

03.10.2021autor: Karolina Kasperek

Wielu zastanawia się, co wydarzy się we wrześniu, a raczej październiku, czyli chwilę po tym, jak dzieci wróciły do szkół. Co wiemy na pewno? Co z pandemią, szczepieniami i zdrowiem naszych pociech po poworcie do stacjonarnego nauczania?

Wzrasta liczba zachorowań na COVID-19 wśród dzieci 

Dziś 1 na 4 przypadki COVID-19 dotyka dziecko. Kiedy pandemia się zaczynała, przypadki COVID-19 u dzieci stanowiły około 15%. Dziś jest to 22,5%. Przez większość pandemii wydawało się, że ciężki przebieg choroby raczej nie dotyczy dzieci. Jednak kiedy władzę przejął wariant delta, wiemy już, że grozi głównie niezaszczepionym, w tym dzieciom poniżej 12. roku życia, czyli tym, u których nie dopuszczono możliwości szczepienia.

Dzieci hospitalizowane są wciąż dość rzadko. Na ciężkie przebiegi narażone są jednak te, które cierpią na jakieś inne choroby. Istnieje też ryzyko rozwinięcia się niebezpiecznego zespołu.

Oprócz pierwotnej choroby COVID u dzieci może się rozwinąć tzw. wieloukładowy zespół zapalny, który pojawia się dopiero po kilku tygodniach od przechorowania COVID. Choroba ta narusza serce, układ pokarmowy i kilka innych układów – twierdzi dr Michael Grosso, pediatra z Northwell Health’s Huntington Hospital w Stanach Zjednoczonych.

r e k l a m a

Czym charakteryzuje się wieloukładowy zespół zapalny?

Objawy wieloukładowego zespołu zapalnego to: ból brzucha, przekrwione oczy, ucisk lub ból w klatce piersiowej, biegunka, zmęczenie, ból głowy, obniżone ciśnienie krwi, bolesność karku, wysypka, wymioty.

Jakich natomiast symptomów infekcji koronawirusem należy się spodziewać u dzieci? Naukowcy mówią, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy u dzieci występują jakieś szczególne objawy inne niż w przypadku wcześniejszych wariantów wirusa. Jak czytamy na portalu YaleMedicine, kaszel i utrata węchu to mniej powszechne objawy w przypadku delty. Za główne objawy w tym wariancie uznaje się ból głowy, ból gardła, katar i gorączkę, ale u dzieci, jak twierdzi dr Grosso, są to głównie gorączka i kaszel. Dużo rzadziej natomiast wirus atakuje nos i układ pokarmowy czy powoduje wysypkę.

Kiedy zrobić dziecku test na COVID?

Specjaliści sugerują, by test na COVID robić dziecku, kiedy wykazuje objawy infekcji górnych dróg oddechowych. A z pewnością należy dziecko pokazać pediatrze. Jeśli test okaże się pozytywny, ale dziecko nie wymaga hospitalizacji, lekarze uczulają rodziców, by reagowali na ewentualne problemy z oddychaniem u dziecka, pilnowali, by dziecko więcej piło, i monitorowali ogólny stan. Jeśli rodzicowi wyda się, że dziecko „jest jakieś inne”, specjaliści uważają, że to wystarczający powód, by ponownie udać się do lekarza. A jeśli chcemy chronić siebie, dzieci i naszych starszych bliskich oraz osoby, które nie mogą przyjąć szczepionki, zaszczepmy się.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie artykułu Karoliny Kapserek pt. Do szkoły i dzieci, i COVID, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolnicznym 39/2021 na str. 115. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.https://prenumeruj.tygodnik-rolniczy.pl/package/

Zdjęcie: Pixabay

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Fotowoltaika, pompy ciepła i biogazownie – nowy program dofinansowań i nabór dla rolników!

NFOŚiGW przygotował program skierowany bezpośrednio do rolników – Agroenergia. Można w nim pozyskać środki na rozwój alternatywnych źródeł energii w gospodarstwie. Pomoc będą stanowiły dotacje i niskooprocentowane pożyczki. Program składa się z dwóch części. Sprawdź szczegóły!

czytaj więcej

40 milionów zł dla KGW za promowanie szczepień COVID-19

Koła Gospodyń Wiejskich otrzymają dodatkowe 40 mln zł na zachęcanie do szczepień przeciwko Covid-19. Zainteresowane koła mają do 15 września czas na składanie wniosków do ARiMR.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)