Witamina A chroni przed nowotworem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Witamina A chroni przed nowotworem

17.08.2019autor: Karolina Kasperek

Zastanawiasz się, czy możesz zrobić coś więcej, niż tylko rozsmarować kleks kremu z filtrem, by zapobiegać nowotworom skóry? Możesz i jest to twoja codzienna dieta. Jeśli włączysz w nią produkty z większą zawartością witaminy A, możesz sobie pomóc. Tak twierdzą naukowcy.

Badania na ponad 125 tys. Amerykanów dowiodły, że ludzie z najwyższym poziomem spożycia witaminy A obniżyli ryzyko płaskonabłonkowego raka skóry aż o 15%. Większość spożywanej przez nich witaminy A pochodziła z diety. Średni wiek badanych wynosił około 50 lat. Ci, u których zarejestrowano większe stężenia witaminy A w organizmie, to raczej starsi niż młodsi. Ale też ci, którzy ćwiczyli więcej, za to w ich diecie mniej było kofeiny i alkoholu.

r e k l a m a
To kolejny dowód na to, że dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Witamina A pochodzenia roślinnego jest bezpieczna – powiedział Eunyoung Cho, autor badań.

Które produkty są bogate w witaminę A?

Do zdrowych źródeł witaminy A należą m.in. słodkie ziemniaki, melon kantelupa, marchew, soczewica, groch czarnooki, słodka czerwona papryka, brokuły, szpinak, przetwory mleczne i wątróbka.

Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. A to oznacza, że gromadzi się w komórkach tłuszczowych. Ale kiedy spożywana jest w bardzo dużych ilościach – jak to się dzieje często, kiedy przyjmujemy ją w formie suplementów – łatwo, niestety, osiągnąć niezdrowe i niebezpieczne jej stężenie w organizmie. Dorośli powinni spożywać jej nie więcej niż 10 000 jednostek dziennie. Za duże stężenie witaminy A zwiększa wyraźnie ryzyko osteoporozy i złamań biodra.

Karolina Kasperek
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stres pourazowy dotyczy żołnierza, strażaka, rolniczki i Ciebie

Czasem słyszycie albo czytacie gdzieś o stresie pourazowym albo zespole stresu pourazowego. W sąsiedztwie może pojawiać się też skrót PTSD, powstały od angielskiej nazwy tego zaburzenia, czyli słów posttraumatic stress disorder.

czytaj więcej

Gorąco, więc wyłącz wentylator

Najprawdopodobniej największa fala upałów już za nami, ale ciepło, a nawet bardzo gorąco może być jeszcze przez cały wrzesień. I z pewnością czekają nas jeszcze dni, kiedy będziemy zmuszeni włączyć w pomieszczeniu, w którym mieszkamy albo pracujemy, wentylator.

czytaj więcej

Nie bój się tłuszczu z roślin i ryb

Ile jeść tłuszczu i jakiego? Przez całe dekady specjaliści rekomendowali ograniczanie tłuszczu w diecie. W całodniowej podaży kalorii mieliśmy ich dostarczać nie więcej niż 30%, a później – mieścić się w przedziale 20–35%. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)