Stają w szranki z kuglem i makramami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stają w szranki z kuglem i makramami

19.09.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Na przekór trudnym czasom zawiązały koło gospodyń w latach 80. ubiegłego wieku. Mimo upływu niemal 40 lat nie zwolniły tempa. Uczestniczą w konkursach, przeglądach, reaktywują obrzędy. Właśnie przygotowują się do kolejnego etapu ogólnopolskiego festiwalu „Polska od kuchni”. – Pokażemy, na co nas stać – obiecują „Cieślaneczki” z gminy Krasocin w powiecie włoszczowskim.

Z artykułu dowiesz się

  • W czym specjalizują się gospodynie?
  • Jakie aktywności w ramach koła podejmują gospodynie?
  • W jakim wydarzeniu nie uda się Cieślaneczkom wziąć w tym roku udziału i dlaczego?

Powszechnie wiadomo, że lata 80. i 90. ubiegłego wieku nie sprzyjały aktywności kół gospodyń. Tymczasem mieszkanki Ciesiel utworzyły własną organizację. W 1983 roku zawiązały KGW "Cieślaneczki" z siedzibą w lokalnej szkole podstawowej.

r e k l a m a
Na samym początku uczyłyśmy się szyć, gotować i piec. Ale wkrótce nabrałyśmy apetytu na więcej wspomina wieloletnia przewodnicząca, Leokadia Karkocha. – Postanowiłyśmy spróbować swoich sił na scenie. Spektakl "Moralność pani Dulskiej", z którym wystąpiłyśmy, cieszył się ogromnym uznaniem. Z biegiem lat zaprzestałyśmy działalności teatralnej, ale wciąż twórczo się realizujemy. Śpiewamy w zespole ludowym.

Zespół ludowy "Cieślaneczki" realizuje kulinarne pasje

Dziś KGW działa w składzie: 9 gospodyń i 2 gospodarzy. Spotykają się w dwóch siedzibach – w szkolnej sali oraz siedzibie OSP. W tej pierwszej umawiają się na próby, gdzie szlifują repertuar zespołu ludowego "Cieślaneczki". Druhowie udostępniają gospodyniom zaplecze kuchenne. Tam kobiety realizują swoje kulinarne pasje.

Nie jest łatwo funkcjonować w obydwu miejscach. Marzy nam się własna siedziba z salą i kuchnią – mówi Leokadia Karkocha. – Być może wkrótce nasze marzenie się spełni, bo właśnie trwa rozbudowa remizy. Mamy już obiecane lokum na własny użytek.

Ze szkołą, w której do dziś się spotykają, od lat współpracują. Organizują dnie babci, dziadka, zapraszają dzieci na warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, kulinarne, śpiewają, opowiadają o dawnych, wiejskich obyczajach.

Współpracujemy też z innymi placówkami, m.in. szkołą dla dzieci z niepełnosprawnością w Kielcach. Odwiedzałyśmy też hospicja. Za każdym razem spotykałyśmy się z życzliwym odbiorem – mówią gospodynie.

Mówią, że wieńce dożynkowe to ich konik. Niemal od samego początku doskonalą się w fachu wyplatania. Ich prace zawsze nagradzane są najwyższymi notami. Potrafią upleść orła w koronie, konia z wozem, tradycyjną koronę i chłopską stodołę z cepami.

Na stodole ze słomy zamieściłyśmy napis: "Rzuć cepy, chłopie, bo jesteś w Europie!" – śmieje się przewodnicząca. – Nasze koło ma też drugie, bardziej nowoczesne oblicze. Teraz na przykład uczymy się wyplatać makramy pod okiem uzdolnionej manualnie koleżanki Anny Trybek. 

Pielęgnują lokalne tradycje, ale nie boją się sięgać po nowości. Od niedawna wyplatają wspaniałe makramy. – Dążymy do perfekcji – podkreślają gospodynie z Ciesiel

  • Pielęgnują lokalne tradycje, ale nie boją się sięgać po nowości. Od niedawna wyplatają wspaniałe makramy. – Dążymy do perfekcji – podkreślają gospodynie z Ciesiel

Gospodynie organizują pikniki, zabawy, czy spotkania świąteczne

Wzorem innych kół w 2018 roku "Cieślaneczki" zarejestrowały działalność w ARiMR. Pieniądze, które pozyskały od Agencji, przeznaczyły na zakup strojów. W kolejnym roku bluzki i spódnice uzupełniły gorsetami. Dzięki nim są bardziej rozpoznawalne.

Do kapeli należą wszystkie panie z KGW. Przygrywa im zaprzyjaźniony muzykant-akordeonista Ryszard Kwiecień. W swoim repertuarze mają dawne ludowe pieśni, kolędy, pastorałki, a także pieśni eucharystyczne i góralskie. Koncertują na terenie całego kraju. Do minionych lat nawiązują nie tylko repertuarem. Od lat zapraszają na rekonstrukcję dawnych obyczajów. Rokrocznie organizują inscenizację w zagrodzie edukacyjnej "Ostoja Dworska" w sąsiedniej Leśnicy. Tam pokazują jak dawniej kiszono kapustę i darto pierze.

Organizujemy pikniki, zabawy, spotkania świąteczne i integracyjne. Startujemy w konkursach dla kół, bo lubimy zdrową rywalizację, która motywuje nas do doskonalenia umiejętności – opowiadają.

Członkinie KGW regularnie prezentują kulinaria w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, uczestniczą w konkursie kulinarnym Bitwa Regionów, Forach Kobiet, rywalizują w świętokrzyskim Festiwalu Smaków. Najnowszym osiągnięciem "Cieślaneczek" jest dotarcie do półfinału Ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni".
 
Znane są z doskonałej kuchni. Wkrótce będą reprezentować region w kolejnym etapie ogólnopolskiego konkursu „Polska od kuchni”. Liczą, że ich kugiel zachwyci podniebienia jury

  • Znane są z doskonałej kuchni. Wkrótce będą reprezentować region w kolejnym etapie ogólnopolskiego konkursu „Polska od kuchni”. Liczą, że ich kugiel zachwyci podniebienia jury


To dla nas zaszczyt, że dotarłyśmy tak wysoko w konkursie promującym szerzenie dziedzictwa kulinarnego, zdrowego stylu życia, ekologii oraz piękna polskiej kultury i tradycji – emocjonują się gospodynie.

W kolejnym etapie będą rywalizować w trzech kategoriach: konkursie "Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa", kulinarnym oraz artystycznym. Liczą, że ich rękodzieła oraz potrawa – kugiel z Czermna, przypadną jury do gustu. Przyznają, że mają napięty grafik. Z niektórych zaproszeń nie skorzystają, bo te pokrywają się z innymi, które już uwzględniły w swoich planach.

Dzieje się, jak zawsze w naszym KGW – mówi przewodnicząca. – W tym roku wyjątkowo nie weźmiemy udziału w dożynkach. Będziemy uczestniczyć w wielkim otwarciu odnowionego, zabytkowego wiatraka w Krasocinie. W najbliższym czasie nie mamy co marzyć o wolnym weekendzie – dodaje. – Zupełnie nas to nie martwi, bo uwielbiamy każdą aktywność związaną z promocją kultury ludowej. A jeśli jeszcze łączy się to z mile spędzonym czasem w zgranym gronie, radość jest podwójna.
 
Cieślaneczki to nie tylko koło, lecz także kapela. Na scenie występują z tradycyjnymi ludowymi pieśniami, ale potrafią zaśpiewać i na góralską nutę

  • Cieślaneczki to nie tylko koło, lecz także kapela. Na scenie występują z tradycyjnymi ludowymi pieśniami, ale potrafią zaśpiewać i na góralską nutę



Małgorzata Janus
Zdjęcie: archiwum 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

60 tys. złotych dla mieszkańców wsi. Na budowę altan czy remont siedzib KGW

„Marzenia mają to do siebie, że nie ma w nich ograniczeń” – w ten sposób białobrzeska Fundacja „Koalicja dla Młodych” zachęca mieszkańców wsi do ubiegania się o dofinansowanie na realizację wymarzonych celów. W tym roku wsparcie otrzymały wszystkie organizacje oraz nieformalne grupy, które złożyły wnioski. Po raz pierwszy od szesnastu lat padło rekordowe 60 tys. zł­, które właśnie zostało rozdysponowane.

czytaj więcej
Inne

#Szczepimysię z KGW

Są pieniądze dla kół gospodyń wiejskich, które będą propagować szczepienia przeciw COVID-19. Najprężniejsze koło może zgarnąć nawet 100 tys. zł!

czytaj więcej
Koła Gospodyń Wiejskich

KGW otrzymają 40 mln zł na zachęcanie do szczepień! Kiedy złożyć wniosek?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które przyzna Kołom Gospodyń Wiejskich dodatkowe 40 mln zł na zachęcanie do szczepień przeciwko Covid-19. Wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać do 15 września.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)