60 tys. złotych dla mieszkańców wsi. Na budowę altan czy remont siedzib KGW
r e k l a m a
Partnerzy portalu

60 tys. złotych dla mieszkańców wsi. Na budowę altan czy remont siedzib KGW

08.08.2021

„Marzenia mają to do siebie, że nie ma w nich ograniczeń” – w ten sposób białobrzeska Fundacja „Koalicja dla Młodych” zachęca mieszkańców wsi do ubiegania się o dofinansowanie na realizację wymarzonych celów. W tym roku wsparcie otrzymały wszystkie organizacje oraz nieformalne grupy, które złożyły wnioski. Po raz pierwszy od szesnastu lat padło rekordowe 60 tys. zł­, które właśnie zostało rozdysponowane.

Z artykułu dowiesz się

  • W ramach jakiego programu Fundacja otrzymała środki na wsparcie?
  • Jakie działania zostały sfinansowane w tym roku przez Fundację?
  • Co będzie zwieńczeniem tegorocznej edycji programu?

Grupa nastolatków pasjonujących się hip-hopem otrzymała wsparcie na remont piwnicy, w której powstanie studio nagraniowe. Gospodynie z kół cieszą się z możliwości zorganizowania miejsc integracji, na którą również otrzymały pieniądze. To tylko niektóre z szesnastu inicjatyw realizowanych przy wsparciu Fundacji „Koalicja dla Młodych” w Białobrzegach (pow. białobrzeski). Fundacja współorganizuje też letnie bezpłatne półkolonie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wspólnym mianownikiem tegorocznych projektów jest ogromna potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Remonty siedzib KGW, budowa altan i placów zabaw przede wszystkim o tym marzą mieszkańcy wsi – wyjaśnia Dawid Nowak, prezes fundacji.

r e k l a m a

Wsparcie szyte na miarę dla wiejskich społeczności

Od 2005 roku Fundacja „Koalicja dla Młodych” pomaga wiejskim społecznościom w realizacji marzeń – o placu zabaw, remoncie świetlicy, organizacji pikniku i rajdu rowerowego czy pozalekcyjnych zajęć dla dzieci. Przyznaje na ten cel minigranty w kwocie od 3 do 6 tys. zł. O środki mogą ubiegać się organizacje społeczne oraz grupy nieformalne z powiatu białobrzeskiego. W tym roku projekt został poszerzony o dwie gminy: Mogielnicę i Głowaczów. W planach fundacji jest objęcie pomocą kolejnych, sąsiednich gmin.

O wsparcie mogą się ubiegać fundacje, stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń. Do składania wniosków zachęcamy również grupy nieformalne liczące minimum trzy osoby – wymienia Dawid Nowak. – W tym roku o dofinansowanie ubiegali się między innymi chłopcy z Kamienia, pasjonaci hip-hopu. Dzięki pomocy pieniężnej remontują piwnicę. Będą tam mogli rozwijać swoją pasję.

Co roku nabór wniosków rozpoczyna się w maju, zaś już w czerwcu można skorzystać z finansowego wsparcia. Planujący złożyć wnioski mają możliwość wzięcia udziału w szkoleniu poświęconym wypełnianiu dokumentów.

Na każdym etapie wnios­kowania zapewniamy wsparcie. Pomagamy też skonsultować wypełnione już dokumenty – mówi prezes fundacji.

„Koalicja dla Młodych” otrzymała środki w ramach tegorocznej edycji programu „Działaj lokalnie” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, od lokalnych samorządów oraz darczyńców – tzw. Twórców Lokalnego Świata.

W tym roku padł rekord, zebraliśmy aż 60 tys. zł. Cieszymy się, że pomimo pandemii wsparły nas lokalne firmy, które w czasie COVID-u miały pod górkę – zapewnia Dawid Nowak. – Darczyńcy bardzo angażują się w konkurs grantowy. Są członkami komisji przyznającej środki, pytają, co na bieżąco dzieje się w fundacji. W tym roku o wsparcie ubiegało się aż szesnaście organizacji. Każda je otrzymała. Większość projektów się rozpoczęła, realizacja kilku z nich zaplanowana jest na wrzesień.

 tym roku wszyscy grantobiorcy otrzymali wsparcie. Lokalne, wiejskie przedsięwzięcia zyskały dotacje na realizację  konkretnych potrzeb

 tym roku wszyscy grantobiorcy otrzymali wsparcie. Lokalne, wiejskie przedsięwzięcia zyskały dotacje na realizację  konkretnych potrzeb

  • W tym roku wszyscy grantobiorcy otrzymali wsparcie. Lokalne, wiejskie przedsięwzięcia zyskały dotacje na realizację konkretnych potrzeb

Półkolonie dla przedszkolaków inspirują z Klementyną

Większość organizacji ruszyła do pracy pełną parą. Niektóre z nich na bieżąco wysyłają do fundacji maile z informacjami dotyczącymi realizacji projektów.

Panie z KGW w Głowaczowie podsyłają wiadomości o postępach w projekcie „Wróćmy do ziół”. Chłopaki od hip-hopu z zapałem odnawiają piwnicę. W Czarnocinie przy Izbie Regionalnej powstała już altana. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej planują spotkania integracyjne w lipcu i sierpniu – wylicza Dawid Nowak.

Białobrzeska fundacja realizuje obecnie jeszcze jeden ciekawy projekt. To „Wakacyjna podróż z Klementyną” – 6-tygodniowe półkolonie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Partnerem inicjatywy jest Fundacja PZU. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci, które dotychczas nie uczęszczały do przedszkola. Projekt jest realizowany w wiejskich oddziałach przedszkolnych w każdej gminie powiatu białobrzeskiego. Łącznie w półkoloniach weźmie udział niemal 150 dzieci.

Zajęcia są bezpłatne. Korzystają z nich głównie dzieci rodziców pracujących w gospodarstwach rolnych. W półkoloniach uczestniczą również maluchy, które dotychczas z przyczyn finansowych nie chodziły do przedszkola – mówi Dawid Nowak. – Celem projektu jest nie tylko ułatwienie rodzicom zagospodarowania czasu dla swoich pociech, ale też wakacyjna przygoda i edukacja dla najmłodszych.

Co czeka uczestników wakacyjnej zabawy z Klementyną? Gąska zabierze dzieci w kreatywną podróż po różnych kontynentach, przybliży im tradycje i zwyczaje z najdalszych zakątków globu. Pokaże inne kultury i ulubione zabawy dzieci z najdalszych krajów. Zaprosi na spotkania ze znanymi aktorami.

Zwieńczeniem projektu będzie półgodzinny film dokumentujący najciekawsze wydarzenia. Klementyna zaprosi w podróż dookoła świata oczami dzieci – mówi prezes fundacji. – Na projekcję na rynku w Białobrzegach zapraszamy już w sierpniu. Tymczasem zachęcam do śledzenia strony internetowej fundacji oraz fanpage’a. Szykujemy kolejne niespodzianki.

Prezes fundacji – Dawid Nowak – z gęsią Klementyną,  patronką tegorocznej edycji  wiejskich półkolonii

  • Prezes fundacji – Dawid Nowak – z gęsią Klementyną, patronką tegorocznej edycji wiejskich półkolonii

Małgorzata Janus

Zdjęcia: archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

55 mln złotych dotacji dla KGW w 2021. Do kiedy i na co gospodynie mogą wydać pieniądze?

ARiMR podała dane o dotacjach dla KGW na 2021 rok. O dofinansowanie wnioskowało ok. 10 tys. kół. Na co można przeznaczyć środki? Do kiedy koła gospodyń wiejskich mają czas na wydanie pieniędzy z dotacji i do kiedy muszą się z nich rozliczyć?

czytaj więcej

Stają w szranki z kuglem i makramami

Na przekór trudnym czasom zawiązały koło gospodyń w latach 80. ubiegłego wieku. Mimo upływu niemal 40 lat nie zwolniły tempa. Uczestniczą w konkursach, przeglądach, reaktywują obrzędy. Właśnie przygotowują się do kolejnego etapu ogólnopolskiego festiwalu „Polska od kuchni”. – Pokażemy, na co nas stać – obiecują „Cieślaneczki” z gminy Krasocin w powiecie włoszczowskim.

czytaj więcej

Konkurs ARiMR dla KGW: „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło, to jest gratka!”

ARiMR zaprasza wszystkie zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie pt: „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka!”. Jaki jest cel konkursu i jakie nagrody są przewidziane?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)