Poranny spacer najlepszym lekarstwem na bezsenność po bajpasach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poranny spacer najlepszym lekarstwem na bezsenność po bajpasach

18.07.2020autor: Karolina Kasperek

Jeśli masz problem ze spaniem po operacji wszczepienia bajpasów, postaw na poranne spacery – mówią najnowsze doniesienia naukowe.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile może się utrzymywać bezsenność po wszczepieniu bajpasów
  • Jak brak snu może odbić się na zdrowiu osób w rekonwalescencji
  • Jakie są zalecenia dla osób po operacji z problemami ze snem

Problemy ze snem po wszczepieniu bajpasów to norma

Wielu pacjentów po takiej operacji zgłasza kłopoty ze snem, jak mówi dr Hady Atef z Uniwersytetu w Kairze. Według niego to normalne, ale dodaje, że jeśli te problemy trwają ponad 6 miesięcy, mogą na tyle nadwyrężyć zoperowane serce, że może być konieczna ponowna operacja. Dlatego tak ważne jest, by zadbać po takim zabiegu o dobry sen.

r e k l a m a

Jak ćwiczenia wpływają na jakość snu?

Badacze pod kierunkiem dr. Atefa przyjrzeli się związkom ćwiczeń ze snem. Przebadali w tym celu 80 pacjentów w wieku 45–65 lat, którzy narzekali na jakość snu i spadek sił życiowych i byli jednocześnie 6 tygodni po operacji wszczepienia bajpasów. Badacze przydzielili pacjentów do dwóch grup:  w jednej chodzono na bieżni, w drugiej zaproponowano kombinację chodzenia i ćwiczeń siłowych. Chodzenie na bieżni trwało 30–45 minut. W drugiej grupie ćwiczono z ciężarkami. Okazało się, że po 10 tygodniach parametry snu wyraźnie się polepszyły w obu grupach. Jednak lepsze były u tych, którzy wyłącznie chodzili.

Rekomendujemy pacjentom z bajpasami mającym trudności ze spaniem spacery. Sądzimy, że ćwiczenia siłowe są zbyt obciążające. Mogą być przyczyną uwalniania hormonu stresu, który może pogarszać jakość snu. Wybierzcie spacer albo jazdę na rowerze czy pływanie. Ćwiczcie od 30 do 45 minut, najlepiej rano, bo badania wskazują, że to najlepiej wspiera produkcję melatoniny, która wpływa na dobry sen – rekomendują naukowcy.   

 Od dawna wiadomo, że spacer to remedium na wiele dolegliwości. Teraz okazuje się, że może służyć w wymierny sposób pacjentom po operacji wszczepienia bajpasów
  • Od dawna wiadomo, że spacer to remedium na wiele dolegliwości. Teraz okazuje się, że może służyć w wymierny sposób pacjentom po operacji wszczepienia bajpasów


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Drzemka w ciągu dnia? Jak najbardziej!

Może przeczytasz ten tekst teraz,  a może najpierw się zdrzemniesz, żeby zapoznać się z nim, kiedy będziesz bardziej świeży i wypoczęty? To miałoby sens – tak twierdzą naukowcy.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)