Po zdrowie do ogrodu – czym jest ogrodoterapia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po zdrowie do ogrodu – czym jest ogrodoterapia?

05.06.2021

Ogrodoterapia, znana także, jako hortiterapią, to cudowny sposób na regenerację i poprawę zdrowia i ciała poprzez obcowanie z naturą. Coraz częściej zalecają ją także lekarze i terapeuci? Jakie korzyści wiążą się leczeniem ogrodem?

Przebywanie w ogrodzie, wśród roślin, śpiewu ptaków i całej magii barw, wiąże się z ich dobroczynnym wpływem na samopoczucie, odstresowanie się i odzyskaniem równowagi. Jednocześnie pełni rolę rehabilitacyjną, edukacyjną i terapeutyczną. Hortiterapia ma swe początki w starożytnym Egipcie, gdzie kapłani i lekarze zalecali spacery po ogrodach, jako środek na choroby umysłowe. Choć cudowny wpływ przebywania w naturze jest znany od dawna, stosunkowo niedługo jest zalecanym sposobem w leczeniu wielu schorzeń.

r e k l a m a

Czym jest hortiterapia?

Ogrodoterapia jest metodą uniwersalną i łatwą w dopasowaniu do konkretnego pacjenta, która opiera się na potrzebie kontaktu z przyrodą, niezależnie do wieku, płci, wykształcenia czy problemów życiowych. Może być wykonywana prawie wszędzie (od parków, ogrodów, po zakłady karne, domy opieki, itd.), nie wiąże się z dużymi kosztami oraz obecnością wykwalifikowanego personelu.

Hortiterapii można podjąć się zarówno biernie, poprzez samo przebywanie i spacerowanie w ogrodzie, obserwację i upajanie się naturą oraz czynnie, poprzez fizyczną aktywność w ogrodzie.

Ogrodolecznictwo jest jedną z form leczenia i prowadzeni rehabilitacji dla osób:

  • niepełnosprawnych,
  • przewlekle chorych,
  • cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych, poznawczych, wykluczenia społecznego czy samotności.

Terapia ogrodem wspomaga leczenie wielu chorób, m.in.

  • Nowotworów,
  • ADHD,
  • Depresji,
  • Demencji,
  • Nerwicy,
  • Osób otyłych,
  • uzależnionych, itd.

Jest także skuteczna w leczeniu uzależnień, chronicznego stresu, rekonwalescencji po chorobach.

Jakie zalety mają rośliny na zdrowie człowieka?

Zdecydowanie poprawia się nastrój, odciąga od przygnębiających myśli, zmniejsza poczucie osamotnienia i bezradności. Rośliny zmniejszają wspominany już stres, niepewność, pobudzają zmysły, zapewniają wrażenia estetyczne. Kontakt z naturą uwrażliwia, pozwala zwracać uwagę na małe rzeczy, wielu chorym nadaje sens życia oraz pobudza ciekawość świata.

Przebywanie  w otoczeniu pięknych i kolorowych ogrodów pomaga osobom samotnym, wykluczonym i w podeszłym wieku. Pozwala na nawiązywanie kontaktów międzyludzkich oraz jest pretekstem do rozmowy.

Praca w ogrodzie to także praca nad swoimi słabościami

Aktywne i systematyczne fizyczne prace w otoczeniu natury pozwalają wzmacniać takie pozytywne cechy jak: dokładność, uważność, cierpliwość, odpowiedzialność. U takich osób poprawiają się także możliwości umysłowe, pamięć, koncentracja. Dodatkowo hortiterapia jest szansą na pogłębianie wiedzy botanicznej i pielęgnacji oraz uprawy roślin.

Mięśnie otrzymują swoja dawkę ruchu, poprawia się ogólna kondycja ciała, koordynacja ruchów. A konieczność pielenia grządek czy pielęgnacji rabaty kwiatowej stanowi dodatkową motywację do aktywności fizycznej. Dobre zaplanowanie prac w ogródku nie pozwoli na przeciążenie organizmu od ich nadmiaru.

Lekkie prace, m.in. sadzenie, podlewanie czy wysiewanie nasion, pozwalają na rozwój sprawności umysłowej i ruchowej, np. poprawa chwytu, wzmocnienie słabych mięśnie i reakcji na dotyk u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi oraz u dzieci.

Kolejna zaleta uprawy przydomowego warzywnika i sadu, to satysfakcja z własnoręcznie wychodowanych warzyw i owoców oraz zdrowa żywność, przy tym stosunkowo tania.

Jak urządzić ogród terapeutyczny?

Jeżeli chcemy postawić na profesjonalizm, to dobrze zaplanowany ogród terapeutyczny powinien być bezpieczny dla chorych i niepełnosprawnych. Są w nim  uwzględnione takie aspekty jak: prosty układ ścieżek, brak ostrych zakrętów, miejsca odosobnienia i relaksu grupowe w cieniu i na słońcu, zbiorniki wodne, wysokość rabat, etc.

Profesjonalny ogród leczniczy to skarbnica różnorodności roślinnej. Od najmniejszych jednorocznych kwiatów, po drzewa, zioła i warzywa. To multum kształtów, faktur, barw i zapachów, nie tylko dla ludzi, ale i dla owadów, ptaków i innych zwierząt, które dobrze będą się w nim czuły.

Wszystko po to, aby nasze mogły popracować wszystkie nasze zmysły dzięki kolorom, zapachom, dźwiękom, smakom.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

a
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krótka gimnastyka z rana dostarczy energii na cały dzień

Naprawdę warto się zmotywować się po przebudzeniu i poświęcić kilkanaście minut na poranną gimnastykę. Korzyści z niej wynikające będą odczuwalne już niemal natychmiast. W jaki sposób?

czytaj więcej

Jakie są najczęstsze powody bólu pleców?

Współczesny tryb życia, zarówno w warunkach zawodowych, jak i „domowych”, często mocno odbija się na naszym zdrowiu w mniejszy lub większy sposób. Najbardziej obrywa na tym kręgosłup. Choć problem jest powszechne znany, warto o nim przypominać.

czytaj więcej

Mniej cukru, ale więcej słodzików w napojach i żywności. Czy to jest zdrowe?

Cukier ze składu można wyeliminować. Ale co dalej? Napój musi przecież zostać tak samo słodki. Jednym ze sposobów na utrzymanie poziomu słodyczy jest dodawanie do napojów soków owocowych. Ale dużo częściej producenci uciekają się do słodzenia żywności tzw. słodzikami, zwanymi z angielska lowcalorie sweeteners (LCS), czyli słodzikami niskokalorycznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)