OSP w Drohiczynie inwestuje w sprzęt i młodych. "Jesteśmy z nich dumni"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSP w Drohiczynie inwestuje w sprzęt i młodych. "Jesteśmy z nich dumni"

12.02.2022autor: Krystyna Nowakowska

Na podstawie zeznań świadków oraz zapisów kronikarskich przyjmuje się, że jednostka OSP w Drohiczynie powstała pod koniec XIX w. w 1899 r. Wybuch II wojny światowej przerwał działania drohiczyńskich strażaków. Dopiero w 1947 r. reaktywowano drohiczyńską jednostkę, która liczyła wówczas dwudziestu czterech druhów.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Drohiczynie?
  • Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie jednostki?
  • Co wyróżnia OSP w Drohiczynie?

Silna i doskonale przeszkolona drużyna

Drohiczyn miasto położone w powiecie siemiatyckim w gminie Drohiczyn.Obecnie na czele OSP w Drohiczynie stoi prezes Tomasz Trochimiak, a pod jego skrzydłami służy aż siedemdziesięciu ośmiu druhów. Jest to jego pierwsza kadencja, którą rozpoczął w czerwcu ubiegłego roku.

r e k l a m a
Stanowimy silną, doskonale przeszkolona drużynę – mówi dh Tomasz Trochimiak. – W jednostce operacyjno-technicznej (JOT) służy dwudziestu dziewięciu strażaków, w tym z czego jesteśmy bardzo dumni, aż cztery kobiety – dh. Aleksandra Gryciuk, dh. Ewa Wielkosielec, dh. Martyna Buśko oraz dh. Natalia Słomczyńska. W naszej jednostce mamy 11 funkcjonariuszy z PSP.

Drohiczyńska MDP nie ma sobie równych

Szczególną rolę w drohiczyńskiej jednostce odgrywa liczna, 20-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza założona w 1969 r., reaktywowana po dłuższej przerwie w 1995 roku. Dzisiaj opiekunem młodych strażaków jest dh Tadeusz Bujno.

Niestety, czas pandemii zmusił nas do chwilowego zawieszenia drużyny młodzieżowej – mówi ze smutkiem dh Trochimiak. – Drużyna jest wyjątkowa, niech o tym świadczą osiągane przez nich sukcesy podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Ich kolekcja pucharowa jest imponująca. Łącznie w zawodach na szczeblach powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim zdobyli aż dwadzieścia pięć pucharów, w tym czternaście za zajęcie pierwszego miejsca.

W gminie nie mamy sobie równych – powiedział z uśmiechem prezes Tomasz Trochimiak.

  • Quad najczęściej używany jest podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych
  • Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Konin 2021, drużyna kobieca zajęła 4 miejsce, a męska 5. Awans na Międzynarodową Olimpiadę Strażacką Słowenia 2022 wywalczyła drużyna męska

Odpowiedni sprzęt jest niezbędny

Strażacy z Drohiczyna w krajowym systemie KSRG są zrzeszeni od 1995 r. Oczywiste jest więc, że poza doskonałym przeszkoleniem druhów dysponują profesjonalnym wyposażeniem.

Odpowiednie samochody, sprzęt są niezbędne w naszej działalności. Tylko wtedy możemy być stuprocentowo skuteczni – mówi dh Trochimiak. – Posiadamy dwa samochody GCBA, wóz kwatermistrzowski, quad oraz łódź aluminiową z silnikiem zaburtowym 30 KM. Oba ciężkie wozy strażackie marki MAN pozyskaliśmy w 2011 r. z funduszy europejskich oraz dzięki finansowemu wsparciu z urzędu gminy na czele którego stoi burmistrz Wojciech Borzym.

Zdaję sobie sprawę, że nieliczne jednostki w Polsce dysponują sprzętem, jak quady czy łodzie – kontynuuje prezes Trochimiak. – W naszym przypadku wielokrotnie się sprawdziły podczas niesienia pomocy ludziom znajdującym się w śmiertelnym zagrożeniu. Quad najczęściej używany jest podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych w okolicznych lasach. Natomiast łódź to nasze jedyne skuteczne narzędzie do działań na rzece Bug. Podkreślę w tym miejscu, że Bug – może nie wszyscy o tym wiedzą – jest jedną z największych rzek w Polsce określanych jako tzw. dzikie rzeki. To znaczy koryto jej jest nieuregulowane. Stąd też jest ona wyjątkowo niebezpieczna. Przeszkoliliśmy czterech strażaków, którzy na co dzień są również ratownikami wodnymi – powiedział dh Tomasz Trochimiak.

Skoro jesteśmy przy wodzie, należy wspomnieć, że strażacy z Drohiczyna od lat zabezpieczają imprezę 500 kajaków, organizatorem jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie. Udział w spływie biorą nie tylko mieszkańcy, przyjezdni z całej Polski, ale również uczestniczą kajakarze-amatorzy z zagranicy m.in. z Litwy i Ukrainy.

Jakie inwestycje planują strażacy z Drohiczyna?

Mimo iż strażacy – jak mówią – mają ręce pełne roboty myślą o inwestycjach. W 2021 r. interweniowali ponad sto razy. Trzy lata temu ukończyli remont świetlicy wraz z pokojami mieszczącymi się na pierwszym piętrze. Koszty tego przedsięwzięcia ponieśli urząd gminy oraz MSWiA. Równie kosztowne było docieplenia budynku i wymiana ogrzewania z węglowego na olejowe. Jak podkreśla prezes Trochimiak, bez finansowego wsparcia ze strony burmistrza Wojciecha Borzymy te inwestycje byłyby nie do przeprowadzenia.

Skoro mówimy o inwestycjach – dodaje dh Trochimiak – planujemy jeszcze wyremontować garaże oraz wymienić nawierzchnię przed remizą. Zdaję sobie jednak sprawę, że w gminie jest 11 jednostek i każda ma swoje potrzeby. Chyba więc z moimi planami musimy poczekać do przyszłego roku – powiedział na zakończenie prezes Tomasz Trochimiak.

  • Reprezentacja OSP Drohiczyn na powiatowym Dniu Strażaka z byłym ministrem MSWiA Jarosławem Zielińskim
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Drohiczyn

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 07/2022 na str. 70. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ewa Kasperek miała 13 lat, gdy trafiła do straży. Teraz jest szefową OSP Głębowice

Druhna Ewa Kasperek strażacką przygodę rozpoczęła mając zaledwie trzynaście lat. W dużej mierze decyzję podjęła dzięki ówczesnemu prezesowi jednostki dh. Jerzemu Obstarczykowi.

czytaj więcej

Strażacy z OSP pomagają Ukraińcom

Komendant Państwowej Straży Pożarnej wystosował apel do wszystkich jednostek straży pożarnych, także tych ochotniczych, o zbiórkę sprzętu ratowniczo-gaśniczego na rosyjskiej agresji Ukrainy. Polscy strażacy nie zawiedli. Zbiórka właśnie się zakończyła.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)